KATEGORİLER
Kripto Al Sat

ChatGPT’nin sahibi OpenAI kendi yapay zeka çiplerini üretmek istiyor

Chatgpt Sahibi Openai Kendi Yapay Zeka Ciplerini Gelistirebilir169492 0 ChatGPT’nin gerisindeki şirket olan OpenAI, kendi yapay zeka çiplerini üretmeyi araştırıyor ve şirketin planlarına aşina olan şahıslara nazaran potansiyel bir satın alma maksadı halihazırda değerlendirilme basamağında bulunuyor. Lakin firma yalnızca kendi çiplerini geliştirme seçeneğini pahalandırmıyor. Seçenekler ortasında kendi yapay zeka çipini oluşturmak, Nvidia dahil öteki çip üreticileriyle daha yakın çalışmak ve tedarikçilerini çeşitlendirmek yer alıyor.

OpenAI kendi yapay zeka yongalarını üretebilir

OpenAI CEO’su Sam Altman, daha fazla yapay zeka çipi satın almayı şirket için en değerli öncelik haline getirmiş ve Nvidia‘nın pazarın yüzde 80’inden fazlasına hakim olduğu pazarda tedarik eksikliğinden şikayet etmişti. OpenAI’ın bu mevzuda hassas olması anlaşılabilir. Çünkü firmanın yapay zeka modellerinin eğitimi için daha güçlü ve daha fazla donanıma muhtaçlık var. Daha fazla yapay zeka çipi almak ise halihazırda göz yaşartıcı maliyetlere katlanmak manasına geliyor.

OpenAI, 2020’den bu yana üretken yapay zeka teknolojilerini, en büyük destekçilerinden biri olan Microsoft tarafından inşa edilen ve Nvidia‘nın 10.000 GPU kullanan devasa bir harika bilgisayarda geliştirdi. Lakin geliştirmek kâfi değil, bu modelleri ayakta tutmak için de para “yakmak” gerekiyor. Bernstein analisti Stacy Rasgon’a nazaran ChatGPT sorguları Google aramasının onda biri ölçeğine ulaşacak olursa, başlangıçta kabaca 48,1 milyar dolar bedelinde GPU’ya ve çalışır durumda tutmak için yılda yaklaşık 16 milyar dolar bedelinde çipe muhtaçlık duyacak.

Özel çip dönemi

Chatgpt Sahibi Openai Kendi Yapay Zeka Ciplerini Gelistirebilir169492 1 Kendi yapay zeka çiplerini geliştirme uğraşı OpenAI’ı bu alanda çalışan Google ve Amazon gibi devlerin de ortasına sokacak. Öte yandan firmanın özel bir çip inşa etme planıyla ilerleyip ilerlemeyeceği belirli değil. Kesim uzmanlarına nazaran bunu yapmak büyük bir stratejik teşebbüs ve yıllık yüz milyonlarca dolar kaynak gerektiriyor. Üstelik OpenAI bu işe kaynak ayırsa bile başarı garanti değil.

Bir çip şirketinin satın alınması, Amazon’un 2015 yılında Annapurna Labs’i satın almasında olduğu üzere OpenAI’ın kendi çipini oluşturma sürecini hızlandırabilir. Firmaya yakın olan kaynaklara nazaran OpenAI da tam olarak bunu yapıyor lakin satın almayı hedeflediği şirketin kimliği belirsizliğini koruyor. OpenAI özel bir çip için planlarına devam etse bile – satın alma dahil – bu uğraşın birkaç yıl sürmesi ve şirketin bu ortada Nvidia ve AMD üzere sağlayıcılara bağımlı kalması gerekecek.

İçerik
AMD ekran kartı olanlar dikkat: Counter Strike 2’de banlanabilirsiniz!

Valve, AMD ekran kartı kulanan CS 2 oyuncularına ikazda bulundu. Ant-Lag özelliğinin açılması durumunda oyuncuların1

1 dk. 4 Okundu
İçerik
AYANEO Pocket Air mobil oyun için geliyor

Steam Deck ile birlikte başlayan taşınabilir el konsolu fırtınasında en değerli oyunculardan birisi haline gelen1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
iPhone 15 ile MagSafe batarya da USB Tip-C’ye dönebilir

Apple’ın iPhone 15 serisini tanıtacağı aktifliğe saatler kala sızıntılar giderek artıyor. Lightning yerine USB Tip-C1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.