KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Büyük Windows 11 güncellemesinin detayları belli oldu: Copilot, yeni Paint ve fazlası

Buyuk Windows 11 Guncellemesinin Detaylari Belli Oldu169024 0 Microsoft, kısa bir mühlet evvel düzenlediği aktiflikte yeni Surface donanımlarını ve Windows gibi hizmetlerine eklenecek yeni özelliklerden bahsetti. Yazılım devi çok açık bir biçimde her türlü servisine yahut uygulamasına üretken yapay zekayı eklemek istiyor. Bu bağlamda Windows 11’in bir sonraki büyük güncellemesinin çıkış tarihi ve gelecek yeni özellikler aşikâr oldu. Bu güncellemenin Windows 11 23H2 güncellemesi olmasını bekliyorduk lakin değil.

Windows 11 güncellemesi ve çıkış tarihi

Microsoft’un Windows 11 22H2 kapsamındaki bir sonraki büyük Windows 11 özellik güncellemesinde kıymetli bir ekleme var: YAPAY ZEKA. Microsoft, Bing Sohbet tarafından desteklenen Windows Copilot‘un eklenmesiyle yapay zekalı bilgisayar çağına giriş yapıyor. Ve Ekim ayında daha geniş bir sürümden önce 26 Eylül’de önizleme formunda piyasaya sürülecek.

Windows Copilot, üretken yapay zekayla desteklenirken tıpkı vakitte Belge Gezgini ve Başlat’ta önerilen belgelerin yanı sıra Microsoft Store uygulamasında da yapay zekaya özel bir kısım olacak. Ayrıyeten Windows genelinde hem kullanım kolaylığı hem de uygulamaları yedekten geri yükleme üzere fonksiyonel güncellemeler açısından çeşitli küçük iyileştirmeler de Windows 11 23H2 ile gelecek. 

Windows 11 23H2 ne vakit bilgisayarıma gelecek?

Microsoft, Windows 11 23H2 güncellemesinin tarihini açıklamadı. Bu yazıdaki tüm yenilikler 26 Eylül’de önizleme biçiminde yayınlanacak olan bir özellik güncelleştirmesinin modülü olacak ve daha sonra tüm Windows 11 bilgisayarlara sunulacak. Microsoft, bu güncellemeyi resmi olarak Windows 11 22H2 sürümünde olacağını belirtiyor: “Windows’taki Copilot ve daha fazlasını içeren bu tecrübeler, Windows 11’e yönelik en son güncellememiz olan 22H2 sürümü kapsamında 26 Eylül’de kullanıma sunulacak.”

Büyük Windows 11 güncellemesinin detayları

Buyuk Windows 11 Guncellemesinin Detaylari Belli Oldu169024 1 Windows 11 güncellemesinin ana özelliği olan Windows Copilot, tıpkı Bing Sohbet özelliğini direkt Windows 11 masaüstüne getiriyor. Windows 11’de bir kenar çubuğu olarak görünen bu özellik, bilgisayardaki ayarları denetim etmenize, uygulamaları başlatmanıza ya da yalnızca istemlerde bulunmanıza imkan tanıyor. Ayrıyeten işletim sisteminin tamamına da entegre edilmiş durumda: Microsoft, takviminizdeki dataları, Outlook’taki gezinme seçeneklerini ve daha fazlasını kullanarak metin bildirileri yazmak için Copilot’u kullanabileceğini belirtiyor. Windows Copilot, hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak için verdiğimiz irtibata tıklayın.
Buyuk Windows 11 Guncellemesinin Detaylari Belli Oldu169024 2 Yapay zeka asistanı fikri size nazaran değilse, Microsoft’un bu güncellemeyle sunacağı daha çok şey var. Evrak Gezgini daha modern bir görünüme kavuşuyor. Güncellenen Evrak Gezgini kullanıcı arayüzü, büyük evrak küçük fotoğraflarına sahip çağdaş bir ana arayüz ve son evrakları ve favorileri gösterebilen bir karusel arayüzü içeriyor. Bu değişiklikler Evrak Gezgini’nin genel Windows 11 dizaynına daha güzel ahenk sağlamasını sağlıyor. Evrak Gezgini aslında geçtiğimiz aylarda da tasarımsal değişiklikler almıştı ve bunlar süreci tamamlıyor.

Stylus kullanıcıları, Windows’un rastgele bir yerindeki rastgele bir metin kutusunda Surface Pen yahut öbür bir stylus ile el yazısı yazmanıza imkan tanıyan Ink Anywhere isimli değerli bir yeni özelliğe sahip oluyor. İşletim sistemi yazınızı metne dönüştürecek ve uygun olan yerlerde kullanacak.

Buyuk Windows 11 Guncellemesinin Detaylari Belli Oldu169024 3 Geliştirilmiş bir Windows Yedekleme uygulaması artık yeni bir aygıta geçmek istediğinizde bilgisayarınızı yedeklemenize müsaade verecek. Bu araç, buluta yedekleme sayesinde mevcut ayarlarınızı otomatik olarak yeni bilgisayara uygulayacak. Başlat menünüzdeki ve vazife çubuğunuzdaki sabitlenmiş uygulamalar da aktarılacak ve Microsoft Store’daki tüm uygulamalar otomatik olarak geri yüklenecek.

Ekran Alıntısı Aracı, ekran imgelerindeki metni algılayabilen ve uygulamalardaki metni paylaşmanıza imkan tanıyan yeni bir metin kopyalama özelliğine de sahip olacak. Bu özellik, Android yahut iOS’ta bulunan fotoğraflardan metin kopyalama özelliğine benziyor. Microsoft ayrıyeten e-postaları ve telefon numaralarını imajlardan otomatik olarak düzenlemenize ve gizlemenize imkan tanıyan bir özellik de ekledi.

Buyuk Windows 11 Guncellemesinin Detaylari Belli Oldu169024 4 Windows 11 için Fotoğraflar uygulamasını kullanıyorsanız, bu güncellemeyle birlikte yeni bir arka plan bulanıklaştırma seçeneğine kavuşacaksınız. Art plan bulanıklaştırma, bir fotoğraftaki art planı otomatik olarak bulacak ve özneyi vurgulayıp art planı bulanıklaştıracak. Bulanıklaştırmanın yoğunluğunu özelleştirebilir ve hatta bulanıklaştırılan alanları değiştirebilirsiniz. Yapay zeka dayanaklı öteki özellikler ortasında Paint’te arka plan kaldırmaya ek olarak ayrıyeten katmanlar, şeffaflık ve PNG dayanağı ve daha fazlası da geliyor.

Yine de bu güncellemede eksik olan bir sürü özellik var. Bunun Microsoft’un 26 Eylül’de yayınlayacağı daha büyük 23H2 güncellemesi olacağını düşünmüştük, lakin bu biraz daha geç gelecek ve Windows 11’de daha da büyük değişiklikler içerecek. Lokal RAR ve 7-zip dayanağı, RGB aksesuarlarını denetim etmek için Dinamik Aydınlatma ve hatta Windows 11 vazife çubuğu için uygulama etiketleri ve gruplandırmayı kaldırmanın yanı sıra yeni bir ses karıştırıcı da yolda.

İçerik
iPhone 16 Pro ve 16 Pro Max fiyatıyla şaşırtabilir

iPhone 15 ve 15 Pro serisi yalnızca birkaç hafta evvel tanıtılmış olsa da, halefi olacak iPhone1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
MNG Kargo artık DHL Group’un bir parçası

Rekabet Kurumu ve Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu’ndan gerekli onayların alınmasının akabinde pay bölüm süreci1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Apple ve Microsoft, AB’nin yeni düzenlemesine karşı yan yana

Microsoft ve Apple'ın, sırasıyla Bing ve iMessage'ı yeni Avrupa düzenlemelerine tabi düzenleyici listesinin dışında tutmak1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.