KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Büyük bir açığı kapatan iOS 16.6.1 güncellemesi çıktı

Buyuk Bir Acigi Kapatan Ios 16 6 1 Guncellemesi Cikti168597 0 Apple, iOS 16’da bulunan ve saldırganların iPhone kullanıcılarının rastgele bir etkileşimi olmadan bir aygıta uzaktan casus yazılım yüklemesine müsaade verebilecek kritik bir güvenlik açığını gidermek için iOS 16.6.1 güncellemesini yayınladı. Uzmanlar ilgili güncellemenin yüklenmesini öneriyor.

Kritik açığı önleyen iOS 16.6.1 güncellemesi çıktı

Buyuk Bir Acigi Kapatan Ios 16 6 1 Guncellemesi Cikti168597 1 NGO Group tarafından geliştirilen Pegasus casus yazılımı bir mühlet evvel bir sivil toplum kuruluşunun çalışanına ilişkin iPhone’a yüklemek için kullanılmıştı. Casus yazılımın bulaştığı aygıt fotoğraflar, iletiler ve ses/video kayıtları da dahil olmak üzere neredeyse tüm bilgileri saldırgana gönderebiliyor. Apple, bu açığın keşfinden yalnızca birkaç gün sonra iOS 16.6.1’i yayınladı.

iPhone sahiplerinin, casus yazılımla amaç alınma ihtimalleri olmasa bile bu güncellemeyi yüklemeleri çok kıymetli. Bu yeni güvenlik açığından nasıl yararlanılacağını keşfetmek için iOS güvenlik güncellemelerinde aksine mühendislik yapmak isteyen pek çok küme var ve bu da daha geniş çaplı taarruz riskini artırıyor.

Açığı ortaya çıkaran ve derhal Apple’a bildiren Citizen Lab, bilinen nedenlerden dolayı güvenlik açığının tam bir dökümünü sunmadı, lakin açık, iMessage aracılığıyla gönderilen berbat hedefli imgelerle yüklenen PassKit – Apple Hisse ve Wallet’ın gerisindeki framework – eklerini içeriyor. iOS 16.6.1 ile birlikte birebir açığı kapatan iPadOS 16.6.1 güncellemesi de yayınlandı. İlgili güncellemeler iPhone 8 ve üzeri, iPad Pro (tüm modeller), iPad Air 3. kuşak ve üzeri, iPad 5. kuşak ve üzeri ve iPad küçük 5. jenerasyon ve üzeri için indirilebilir durumda.

İçerik
Apple’ın yeni sistemi: iPhone’lar kutusu açılmadan mağazada güncellenecek

iPhone 15 ve 15 Pro modelleri, şimdi kullanıcılara ulaşmadan Apple, iOS 17.0.1 güncellemesini yayınlamış ve1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Parker Güneş Sondası, insanlar tarafından yapılan bir nesnenin çıktığı en yüksek hıza ulaştı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) bağlı Parker Güneş Sondası, insanlar tarafından yapılan bir objenin1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
GTA 6’nın çıkış tarihi sızdırıldı: Yakında geliyor

Rockstar Games, hem oyun severler hem de GTA hayranları tarafından uzun müddettir beklenen Grand Theft Auto1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.