KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Borsa Nasıl Oynanır? Borsada İşlem Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Günümüzde çeşitli yatırım araçlarını kullanarak iyi gelirler elde eden çok sayıda kişi bulunmaktadır. Döviz, altın, forex, bitcoin gibi piyasalarda işlem yaparak para kazanabilmek mümkündür. Bu piyasaların haricinde bir de hisse senedi piyasalarını tercih eden bir kesim bulunmaktadır. Borsa olarak adlandırılan bu piyasalarda şirketlere ait hisse senedi alımı ve satımı gerçekleştirilir. Kısa, orta ve uzun vadelerde pozisyon alınabileceği gibi al-sat yöntemi kullanılarak para kazanılabilir. Borsa oynamaya başlamadan önce borsa nedir sorusuna kesin cevaplar bulmak gerekecektir.

Borsa Nedir?

Tüccarların değerli kâğıt ve tahviller ile gerçekleştirdiği alışverişte alım satım gerçekleştirilen yere genel olarak borsa adı verilmektedir. Borsada belirli kurallar bulunmaktadır ve bu kurallara göre alım satım işlemleri yapılabilir. Hisse senedi türevi değerli kağıtların alım satımı menkul kıymet borsasında gerçekleştirilir. Ülkemizde devlet kontrolünde gerçekleştirilen bu işlemler Borsa İstanbul (BİST) üzerinde yapılabilmektedir. BİST, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenir.

Borsada üç taraf bulunur. Bunlar alıcı, aracı ve satıcıdır. Alıcı ve satıcı karşı karşıya geldiklerinde, satıcının arzı ve alıcının talebi ile fiyat belirlenir. Arz talep eğrisi anlık olarak değiştiği için fiyatlardaki değişimler de bu durumdan etkilenecektir.

Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Borsada işlem yapabilmek için resmi bir yatırımcı olunması gerekir. Yatırımcı olup borsa hesabı açma için ise iki yol bulunmaktadır:

 • Bankalar
 • Aracı kurumlar

Bankalar müşterilerine hisse senedi alım satım işlemlerini yapabilecek online platformlar kurmuştur. Herhangi bir bankanın internet bankacılığı uygulamasını kullanarak pratik bir şekilde hisse senedi alınıp satılabilir. Akıllı telefonlar üzerinde bu işlemlerin yapılabilmesi borsa yatırımcıların avantajınadır. Çünkü piyasa dengeleri her an değişebilmekte, hisse senetlerinin fiyat eğrileri anlık değişimler gösterebilmektedir. Bu sayede internet bankacılığı borsa uygulamalarında hızlı müdahaleler ile kazanç elde edilebilir. Her bankanın farklı komisyon oranları sunabileceği unutulmamalıdır. Borsa hesabı nasıl açılır diye sorarken bu doğrultuda bir araştırma yapılması yatırımcılar için önem taşıyacaktır.

Bankalar haricinde borsa hesabı açma yöntemleri arasında aracı kurumlar yer almaktadır. Bu kurumlar SPK tarafından onaylanan lisanslı kurumlar olmak zorundadır. Buraya tıklayarak Sermaye Piyasası Kurulu’nun lisanslı aracı kurumlar listesine ulaşabilirsiniz.

Listedeki aracı kurumlar hakkında internet üzerinde araştırma yapılmalıdır. Aynı bankalarda olduğu gibi bu kurumlarında komisyon oranları farklılık gösterebilmektedir. Sonuç olarak aracı kurumlar bir komisyoncudur. Öncelikli hedefleri borsadaki alıcı ve satıcı işlemlerinden para kazanabilmektir.

Aracıların sunduğu hizmetlere dikkat edilmelidir. Anlık veri takibi, istatistikler vb. takip araçları yatırımcıların olmazsa olmazıdır. Bu hizmetleri sağlamayan veya eksik sağlayan aracı kurumlardan uzak durulmalıdır.

Banka veya aracı kurum vasıtasıyla borsa hesabı açıldıktan sonra yatırımcıya MKK sicil no verilecektir. Bu sicil no, kişinin yatırımcı kimliğini tanımlamaktadır. Yatırım hesabı açılıp bir şirketin hissesi alındığında, yatırımcı artık o şirketin bir ortağı sayılacaktır. MKK sicil no’un bir diğer önemi de SPK tarafındadır. Bir sahtekarlık durumuna karışılıp karışılmadığının SPK tarafından denetlenebilmesi için bu numara takip edilecektir.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsada işlem yapabilmek adına yatırım hesabı açılışı gerçekleştirildi. Bu aşamadan sonra yatırım hesabına nakit aktarımı yapılması gerekecektir. Aracı kurumun vereceği IBAN numarasına nakit tutarı yatırılır. Yatırılacak tutarın miktarı yatırımcıya kalmıştır. İster 100 TL ister 10.000 TL… Başlangıç tutarında herhangi bir sınırlama bulunmaz.

Tutar yatırım hesabına geçtikten sonra artık borsa nasıl oynanır sorusu önem kazanmaya başlayacaktır. Aracı kurumun sağladığı online platformda şirketlerin hisse senetleri alınmaya başlanabilir. Bu işlemler döviz ve altın alma işlemleri kadar kolaydır. Alınacak hisse senedine karar verildikten sonra alım yapılabilir. Örneğin; yatırımcı kişi Fenerbahçe Futbol Anonim Şirketi’nin hisse senedini almak istemektedir. Yapılması gereken ilk şey platformdaki arama kutusuna FENER yazılması olacaktır. Hisseye ulaşıldıktan sonra alış ve satış fiyatlarına ilişkin bilgiler görülecektir. “Al” butonuna basıldığında karşınıza çıkan fiyattan FENER hissesini almış olursunuz. Böylece Fenerbahçe Futbol Anonim Şirketi’ne ortak olunmuştur.

Yukarıdaki örnek bir serbest emir işlemidir. Mevcut hisse fiyatını kabul etmiş, bu fiyattan alım gerçekleştirmiş olursunuz. Ancak bazı durumlarda işi aceleye getirmemek gerekebilir. Bir hisse senedinin fiyatının sürekli yükseliyor olması, ilgili hissenin hiç düşüş yaşamayacağı anlamı taşımaz. İktisadi olarak hisselerin fiyatlarını belirleyen birçok değişken bulunmaktadır. İyi bir analiz yapılmadan serbest emir işlemi tercih edilmemelidir.

Hali hazırda serbest emir yerine daha çok limitli emir işlemleri tercih edilmektedir. Borsa limitli emir, yatırımcının bir hisseyi düşük fiyattan alıp yüksek fiyata satabilmesini sağlayan bir işlem türüdür. Örnek vermek gerekirse:

Bir hisse senedinin mevcut fiyatı 8,50 TL’dir. Yatırımcı, hissenin alış limitini 8 TL olarak belirler ve alış emrini verir. Eğer hisse belirlenen fiyata düşerse alım gerçekleştirilmiş olur. Alış emrini daha yakın veya daha uzak fiyatlara çekmek mümkündür. Bu durum tamamen yatırımcının stratejisine kalmıştır. Uzun vadeli yatırımları beklemek istemeyenler genellikle al-sat yöntemini tercih eder. Bu yüzden borsada işlem nasıl yapılır diye düşünürken alış limiti hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Hisse senedini satmaya karar veren yatırımcı aklında bir fiyat belirlemiştir. 8 TL değerindeki hisse senedinden 100 tane alan bir yatırımcının elinde 800 TL değerinde bir yatırım bulunur. 100 adet hissenin satış emrini 9 TL’den koyduğunda ise yatırımın nakde dönüşeceği tutar 900 TL olacaktır. Yatırımcı bu işlemden 100 TL kazanç elde etmiş olur. Borsa limitli satış işlemi bu sebeple büyük önem taşır. Al-sat yöntemini deneyen yatırımcılar satış limitini yakın seviyelerde tutarak para kazanabilir. Ancak ilgili hissenin yükseliş trendine girebileceği unutulmamalıdır. Bazı koşullarda orta ve uzun vadeli bekleyişlerin karşılığı daha çok kazanç elde edilmesini sağlar. Bu koşulları tespit etmek ve veri grafiklerini incelemek gerekir.

Borsa nasıl oynanır sorusuna genel olarak bu cevaplar verilebilir. Borsa yatırımına yeni başlayacak kişilere ise sanal borsalar önerilmektedir. Sanal para ile alım satım yaparak borsaya giriş yapmak daha mantıklı olacaktır. Böylece borsanın çalışma prensibi anlaşılacak, yapılan hataların tespiti sağlanacak, yatırımcının stratejileri şekillenmeye başlayacaktır.

Borsa Püf Noktaları

Hisse senedi alım satım piyasalarına yeni girecek yatırımcıların dikkat etmesi gereken bazı püf noktaları bulunmaktadır. Bunlar maddeler halinde sıralanabilir:

 • Piyasalar analiz edilmeli ve yorumlanmalı
 • Yaşanan fiyat değişimlerinin nedenleri belirli bir mantığa oturtulmalı
 • Piyasaların takibi bırakılmamalı, veri takibi sağlanabilecek platformlar bulunmalı
 • Mental olarak borsaya hazırlanmalı, hiçbir işlem aceleye getirilmemeli
 • Borsaya ilk kez giriş yapacaklar yüksek tutarlarla başlamamalı
 • İlk hisse senedi alım satım işlemlerinde yavaş adımlar tercih edilmeli
 • Hisse senedi portföyü tek bir kaleme indirgenmemeli,
 • Alım ve satım riskinin değeri ölçülmeli
 • Anlık kararlar belirlenen strateji bozabileceği için araştırmaya dayalı plana sadık kalınmalı
 • Her borsacının yatırım tavsiyesine uyulmamalı, tavsiyeler alınmalı fakat belirlenen stratejiyi geliştirir bir yönü bulunmalı
 • Udemy, YouTube vb. platformlardaki borsa eğitimlerine katılım sağlanmalı

Yukarıdaki maddeler borsada para kazanmak için püf noktaları içermektedir. Ancak piyasalar doğru bir şekilde analiz edilmediğinde bu püf noktaların önemi kalmayacaktır. Bu yüzden ekonomik gelişmeler ve borsa piyasaları arasındaki bağlantı hakkında incelemeler yapılması önemli olacaktır. Her yatırım aracında olduğu gibi yatırımcının durması gerektiği noktayı kavraması bir diğer hayati konu olacaktır.

İçerik
Atmden Günde Kaç Para Çekilebilir?

1990’lı yıllarda Dikran Masis aracılığıyla ilk kez tanıştığımız Atm’ler o günden bugüne hayat kurtarıcımız oldu.1

2 dk. 29 Okundu
Nedir
Akupunktur Nedir?

Akupunktur Nedir? - Dünya genelinde kilosundan memnun olmayan ve sürekli olarak kilo vermeye çalışan insanlar1

2 dk. 10 Okundu
İçerik
Araba Camı Nasıl Temizlenir?

Birçok araba sahibini ilgilendiren konularından biri de araba camı nasıl temizlenir? sorusudur. Araba camının nasıl1

2 dk. 31 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.