KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Bilim insanları iklim değişikliğine karşı okyanuslardan yararlanacak

Iklim Degisikligine Karsi Okyanuslardan Yararlanilacak168476 0 200’den fazla bilim insanı, gezegeni ısıtan karbondioksiti dünya okyanuslarında hapsetmenin yollarının “sorumlu” bir formda araştırılmasını talep eden bir mektuba imza attı. İklim krizi konusunda hemen harekete geçmek isteyen bilim insanları, okyanusların bu gayrete yardımcı olacağına güvenirken yeni problemleri tetiklemediklerinden de emin olmak istiyorlar.

Atmosfere salınan karbondioksit emisyonlarıyla gezegen şimdiden ısınıyor ve daha çok hava felaketleri hayatımızın birer kesimi olmaya başlıyor. İklim değişikliğinin daha da berbata gitmesini önlemenin bir yolu ise emisyonların bir kısmını atmosferden uzaklaştırmak. Öte yandan okyanuslar ise esasen bunu bizim için yapıyor, atmosfere kıyasla yaklaşık 50 kat daha fazla karbonu emiyor ve tutuyor. Pekala ya beşerler bu yeteneği daha da güçlendirebilseydi?

İklim değişikliği için okyanuslar kullanılabilir

Okyanusları daha fazla karbondioksit tutacak halde değiştirmeye başlamak birtakım yan tesirleri açığa çıkarabilir lakin bilim insanlarının daha âlâ anlamak istedikleri şey de bu. Teşebbüsler şimdiden denizde daha fazla CO2 tutabilmek için yeni teknolojiler geliştiriyor. Fakat bunun nasıl bir tesiri olabileceği ya da hangi stratejilerin en başarılı olabileceği konusunda hala bilmediğimiz çok şey olduğu belirtiliyor.

Mektupta, “Okyanus temelli karbondioksit giderme yaklaşımları muazzam bir potansiyele sahip olsa da, riskler de var. Toplum şimdi rastgele bir yaklaşımın etkililiği yahut sonuçları hakkında kâfi bilgiye sahip olmadığından, bu yaklaşımların geniş ölçekte kullanımı konusunda şuurlu kararlar verememekte.” deniyor.

Iklim Degisikligine Karsi Okyanuslardan Yararlanilacak168476 1 Okyanusun karbondioksiti emme ve tutma kabiliyetini artırmanın bir dizi yolu var. Fotosentez yoluyla CO2 çeken kıyı ekosistemlerini restore etmek seçeneklerden bir tanesi. Öteki stratejiler ise daha çok teknoloji odaklı. Örneğin Kaliforniya merkezli birkaç teşebbüs, CO2’yi okyanustan filtrelemek için pilot tesisler kurdu. Buradaki fikir, CO2’yi dünya okyanuslarından çekerek okyanuslarda daha fazla gaz emecek marjı oluşturabilmek.

Yayınlanan mektupta karbon giderme stratejilerinin kıymetlendirilmesi için denetimli saha denemeleri yapılması ve sonuçların üçüncü taraflarca incelenmesi davetinde bulunuluyor. Ayrıyeten, “istenmeyen ya da olumsuz sonuçların” üstesinden gelmek için tedbirlerin alınması ve farklı paydaşların iştirakini sağlayacak kapsayıcı siyasetlerin uygulanması gerekiyor.

Okyanuslar aslında zorlanıyor

Öte yandan okyanuslar iklim değişikliğinden şimdiden büyük bir darbe aldı. Örneğin Atlantik’teki sıcak hava dalgası bu yaz Florida’daki mercan resiflerini yok etti. Bilim insanları kitlesel bir mevtten o kadar telaş duyuyorlar ki mercanları denizden çıkarıp suya geri döndürmek inançlı olana kadar karadaki laboratuvarlarda tutmayı düşünüyor.

Ne de olsa açık denizde olanlar karadaki toplulukları da etkiliyor. Mercan resifleri fırtına dalgalarına karşı kıymetli bir tampon misyonu görüyor ve lokal iktisat için kıymetli olan binlerce çeşide mesken sahipliği yapıyor. İklim değişikliğiyle çaba için okyanusları kullanacaksak en azından riskleri ve yararları anlamamız gerekiyor. İmzalanan mektup da temel olarak bunu amaçlıyor.

İçerik
Huawei, devasa ekranlı akıllı TV’sini anıttı: Super MiniLED ekran ile geliyor

Huawei, bugün altın kaplı akıllı saati Huawei Watch Ultimate Gold Edition, 13.2 inç ekranlı tablet1

2 dk. 4 Okundu
İçerik
Yeni Star Wars Jedi oyunu doğrulandı: Cal Kestis’in hikayesi devam edecek

Titanfall ve Apex Legends üzere üretimlerin yaratıcısı Respawn tarafından geliştirilen ve 2019 yılında çıkış yapan1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Bundle clickbait başlıkları düzelten yapay zekayı kullanıma sundu

Yerli teşebbüs haber uygulaması Bundle, yapay zeka teknolojisi Bundle AI’ı hayata geçirdi. Bundle AI ile1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.