KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Baidu, GPT-4’e rakip olacak yeni Ernie AI sürümünü tanıttı

Baidu Gpt 4 E Rakip Olacak Yeni Ernie Ai Surumunu Tanitti169871 0 Çinli teknoloji şirketi Baidu, üretken yapay zeka (AI) modeli Ernie’nin en yeni sürümünü tanıttı ve yeteneklerinin ChatGPT’nin gerisinde ki OpenAI’nin öncü GPT-4 modeliyle birebir düzeyde olduğunu söyledi. Baidu daha evvel Ernie’nin ChatGPT 3.5’i geçtiğini argüman etmişti. Lakin hem aktüel hem de eski modelin performans konusunda ChatGPT ve GPT modelleriyle rekabette zorlandığı belirtiliyor.

Baidu, Ernie 4.0 modelini tanıttı

Baidu CEO’su Robin Li, Pekin’de düzenlenen bir aktiflikte Ernie 4.0‘ı tanıtarak modelin hafıza yeteneklerine odaklandı ve modelin gerçek vakitli olarak dövüş sanatları alanında bir roman yazdığını gösterdi. Li ayrıyeten Ernie 4.0’ın reklam afişleri ve videolar oluşturabildiğini de aktardı. Öte yandan analistler ve sanayi uzmanları pek etkilenmemiş üzere görünüyor.

IDC’de analist olan Lu Yanxia, Ernie 4.0’ın evvelki versiyona kıyasla değerli bir gelişim göstermediğini söyledi. Şirketin CEO’su da yükseltmelerin uygulamaları kullanım esnasında fark edileceğini belirtiyor. Öteki kıymetli duyurular ortasında firmanın Baidu Drive ve Baidu Maps dahil olmak üzere tüm eserlerine üretken yapay zekayı entegre etmesi yer alıyor. Ernie, Baidu’nun hizmetlerine Baidu Maps’ten başlayarak halihazırda entegre edilmeye başlanmış durumda.

Çin’in en büyük internet arama motorunun sahibi olan Baidu, mart ayında Ernie tarafından desteklenen ve ErnieBot olarak isimlendirilen bir sohbet robotunu piyasaya sürdü, lakin yatırımcılara sırf evvelden kaydedilmiş senaryolar gösterdikleri için büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Ağustos ayında Baidu, yapay zeka eserlerini halka sunmak için hükümet onayı alan bir dizi firma ortasında yer aldı. Baidu’nun baş teknoloji sorumlusu Wang Haifeng aktiflik sırasında yaptığı açıklamada, Ernie’nin kamu kullanımına açılmasından bu yana 45 milyon kullanıcıya ulaştığını söyledi. Bunun yanında Çin’in şu anda en az 130 büyük lisan modeline (LLM) sahip olduğunu bildiriliyor. Bu sayı global toplamın yüzde 40‘ını temsil ediyor lakin bu alanda ABD, yüzde 50’lik hisse ile başkan durumda.

İçerik
Huawei’nin yeni işlemcisi ortaya çıktı: Rekabet kızışacak

Bildiğiniz üzere Huawei,yeni işlemcisi Kirin 9000s ile değerli bir muvaffakiyete imza attı. O denli ki Mate1

1 dk. 10 Okundu
İçerik
iPhone 15 sonrası Apple Türkiye’den son dakika iPhone indirimi! İşte yeni fiyat listeleri

Apple bugün iPhone 15 ve iPhone 15 Pro modellerini tanıttı. Tanıtımın akabinde Apple'ın Türkiye fiyatlarına1

1 dk. 4 Okundu
İçerik
MSI, Quantum Dot tabanlı yeni Rapid VA oyun monitörlerini piyasaya sürdü

MSI, halihazırda 2024’ün başına kadar UltraWide ve 360 Hz yenileme suratına sahip bir çift QHD1

3 dk. 10 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.