KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Baidu, GPT-4’e rakip olacak yeni Ernie AI sürümünü tanıttı

Baidu Gpt 4 E Rakip Olacak Yeni Ernie Ai Surumunu Tanitti169871 0 Çinli teknoloji şirketi Baidu, üretken yapay zeka (AI) modeli Ernie’nin en yeni sürümünü tanıttı ve yeteneklerinin ChatGPT’nin gerisinde ki OpenAI’nin öncü GPT-4 modeliyle birebir düzeyde olduğunu söyledi. Baidu daha evvel Ernie’nin ChatGPT 3.5’i geçtiğini argüman etmişti. Lakin hem aktüel hem de eski modelin performans konusunda ChatGPT ve GPT modelleriyle rekabette zorlandığı belirtiliyor.

Baidu, Ernie 4.0 modelini tanıttı

Baidu CEO’su Robin Li, Pekin’de düzenlenen bir aktiflikte Ernie 4.0‘ı tanıtarak modelin hafıza yeteneklerine odaklandı ve modelin gerçek vakitli olarak dövüş sanatları alanında bir roman yazdığını gösterdi. Li ayrıyeten Ernie 4.0’ın reklam afişleri ve videolar oluşturabildiğini de aktardı. Öte yandan analistler ve sanayi uzmanları pek etkilenmemiş üzere görünüyor.

IDC’de analist olan Lu Yanxia, Ernie 4.0’ın evvelki versiyona kıyasla değerli bir gelişim göstermediğini söyledi. Şirketin CEO’su da yükseltmelerin uygulamaları kullanım esnasında fark edileceğini belirtiyor. Öteki kıymetli duyurular ortasında firmanın Baidu Drive ve Baidu Maps dahil olmak üzere tüm eserlerine üretken yapay zekayı entegre etmesi yer alıyor. Ernie, Baidu’nun hizmetlerine Baidu Maps’ten başlayarak halihazırda entegre edilmeye başlanmış durumda.

Çin’in en büyük internet arama motorunun sahibi olan Baidu, mart ayında Ernie tarafından desteklenen ve ErnieBot olarak isimlendirilen bir sohbet robotunu piyasaya sürdü, lakin yatırımcılara sırf evvelden kaydedilmiş senaryolar gösterdikleri için büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Ağustos ayında Baidu, yapay zeka eserlerini halka sunmak için hükümet onayı alan bir dizi firma ortasında yer aldı. Baidu’nun baş teknoloji sorumlusu Wang Haifeng aktiflik sırasında yaptığı açıklamada, Ernie’nin kamu kullanımına açılmasından bu yana 45 milyon kullanıcıya ulaştığını söyledi. Bunun yanında Çin’in şu anda en az 130 büyük lisan modeline (LLM) sahip olduğunu bildiriliyor. Bu sayı global toplamın yüzde 40‘ını temsil ediyor lakin bu alanda ABD, yüzde 50’lik hisse ile başkan durumda.

İçerik
Galatasaray dünyanın ilk dijital taraftarını Leo’yu tanıttı

Spor ve teknolojinin birçok defa birleştiğini gördüğümüz günleri yaşarken, spor kulüpleri bu alanda çokça atılıma1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Google, Microsoft Edge’de YouTube videolarının izlenmesini engellemeye başladı

Google'ın Youtube'da reklam engelleyicilere karşı başlattığı gayret Microsoft Edge tarayıcısına olumsuz yansıdı. Kullanıcılar platformda video1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Büyük bir açığı kapatan iOS 16.6.1 güncellemesi çıktı

Apple, iOS 16'da bulunan ve saldırganların iPhone kullanıcılarının rastgele bir etkileşimi olmadan bir aygıta uzaktan1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.