KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Egzama Nedir?

İnsanları zor durumlarda bırakan cilt hastalıklarından biriside egzama olarak hayatımızda yer almaktadır. Tıp alanın sağlıkçılar arasında atopik dermatit olarak tanımlanır. Deri üzerinde ortaya çıkmayan başlayan iltihaplı bir hastalık olarak günümüze gelmiştir. Cildiniz üzerinde değişik türlerde kabarcıklar ve kaşıntılar çıkmaya başlar. Cildiniz üzerindeki bu etki artabilir kurulaşan yerler pullanarak mikroorganizmaların vücudunuza girmesi için bir yol oluşturur. Bu nedene bağlı olarak egzama hastalığına yakalanan bireylerde enfeksiyon hastalıkları da sıklıkla görülmeye başlanır. Bu hastalığın ortalama bir yaşı olmadığı gibi çocuklarda da yetişkinlerde de görülme ihtimali vardır. “Egzama Nedir?” sorusu hakkında kafanıza takılan bazı sorular hakkında fikir sahip olmuşsunuzdur. Genel olarak bu hastalığı incelediğimizde kişinin el, dirsek, saç deri, bacaklar, kalça ve birçok hastada el bölgesinde görülmektedir. Bu hastalığın nedenleri genellikle stres veya alerji veya dolaşım gibi pek çok sorundan meydana gelebilir. Astım veya alerjik rinit gibi hastalıklarınız var ise bunlara bağlı olarak bu hastalık görülebilir.

Egzama Belirtileri Nedir? Egzama Neden Olur?

Günümüzde oldukça yaygın olarak görünen bu hastalık birçok neden bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genel olarak baktığımızda çoğu hasta görülen belirtiler benzerlik göstermektedir. Bu belirtilerden bahsedecek olursak şöyle listeleyebiliriz.

  • En önemli belirtisi kaşıntıdır. Kaşıntı ile belirtilerini sizlere gösterir.
  • Cildiniz kurumaya başlar ve bunlarla beraber kuruyan yerlerde deri dökülmeleri yaşanır.
  • Derileriniz çatlamaya başlar ve bu çatlaklar yüzünden iltihaplanmalar yaşarsınız.
  • Kızarıklıklar ile diğer belirtilerini göstermeye başlar.
  • Bir anda saçlarınız aşırı derecede kepeklenmeye başlar.

Bu hastalığa ortaya çıkaracak birçok etken bulunur. “Egzama Nedir?”  merak edenler için elimizden geldiğince bahsetmeye çalıştık. Vücudunuz bir şey tarafından uyarılır sonrasında buna tepki gösterir. Bu nedeni bulmak önemlidir. Dışarıdan veya içeriden etkilenen bir şeyler olabilir. Sabun, deterjan, parfüm veya herhangi bir kimyasal maddeye vücudunuz gösterdiği tepki olabilir. Bitki ve hayvanlar ile de sürekli temas halinde olmanız bu hastalığı ortaya çıkartabilir. Hatta giydiğiniz terlik ve ayakkabılar bile buna etki edebilir. Bunlar dışında yediğiniz besinler veya hayatınızın gidişatı da etki edebilir. Stres ve sıkıntılara bağlı olarak da bu hastalık ortaya çıkabilir. Bazen anında belli eder bazen zaman etki gösteren şeylerle temasınızı devam ettirmenizle ortaya çıkar.

İçerik
Telefonlar Nasıl Hızlı Şarj Edilir?

Telefonlar Nasıl Hızlı Şarj Edilir? - Günlük hayatta her türlü işimizi telefon aracılığı ile halletmemiz…

2 dk. 12 Okundu
İçerik
Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nedir?

Meme kanseri kadınlarda görülen bir kanser türüdür. Memede olan yağ dokusu, kan damarları, süt kanalları…

2 dk. 9 Okundu
İçerik
Arveles İlaç Nedir?

Arveles İlaç Nedir? - Arveles ağrı kesici ülkemizdeki en popüler ağrı kesicilerden bir tanesi. Farklı…

3 dk. 20 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.