KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Avukat Nasıl Olunur?

İçindekiler

Avukat nasıl olunur? Prestiji olan mesleklerden biri de avukatlıktır. Bu nedende dolayı insanların merakını çeken bir meslektir. Üniversite sınavına girecek olan öğrencilerin en az bir kere hayalini kurduğu avukatlık kutsal ve zor bir meslektir. Avukatlar gerçek ya da hak ve borç altına giren, kendini oluşturan kişilerden bağımsız bir kişiliği olan tüzel kişilerin hakkını yargı görevini üstlenen bağımsız ve tarafsız mahkemelerde savunan kişidir. Avukatlar hukuki olaylarda vekilliğini yaptığı kişilerin dava süreçlerini takip ederek yol göstericileri olmaktadır.

Avukat olmak isteyen kişiler, yüksek öğretim kurumları olan üniversitelerin hukuk fakültelerini bitirmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra bir yıllık olan staj sürecini başarıyla bitirmeleri gerekmektedir. Bu bir yıllık avukatlık sürecinin 6 ayını adliye diğer altı aynı ise en az beş senelik avukatlık deneyimi olan bir avukatın yanında geçirmeleri gerekmektedir. Ayrıca avukat olarak meslek hayatına başlamak isteyen kişiler yasaların belirlediği koşulları da sağlaması gerekmektedir. Avukatlık, halk arasında bilinen iyi yalan söyleyen kişiler avukat olur cümlesinin zıttı olarak çok okuyan, yorum yapabilen kişiler avukatlık mesleğinin vermiş olduğu sorumluluk ve görevleri iyi bir şekilde yerine getirecektir.

Avukat Olmak İsteyenler İçin Özellikler

Avukat olmak isteyen kişilerin araştırmayı seven ve analiz etme gücü yüksel olan bireyler olması gerekmektedir. Savunmasını en iyi şekilde yapabilmesi için sistematik bir düşünce tarzına sahip olmalıdır. Problemleri sistemli bir şekilde çözmesi gereken avukatların en önemli özelliği etkili ve akıcı bir biçimde konuşma yapabilmesidir.

Avukatlığa Engel Durumlar

Avukat olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ön şarttır. Yabancı uyruklu kişiler avukat olarak görev yapamazlar. Planlı ve kasten işlenen bir suçtan dolayı yargılanıp iki yıldan fazla hapis cezasına çarptırılmış kişiler ile devletin güvenliğini tehdit edecek suçları işleyen kişiler avukat olarak görev yapamazlar. Bunların yanı sıra anayasal düzene karşı hareket edip suç işlemek, ihaleye fesat karıştırma, zimmet, güveni kötüye kullanma ve sahtecilik gibi bir takım suçları işleyen kişiler avukat olarak çalışıp yargı önünde tüzel ya da gerçek kişileri savunamazlar.

İçerik
Ziraat Bankası Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Nasıl Alınır? - Günümüz ekonomisinde destek almadan ilerlemek bir hayli zor1

4 dk. 10 Okundu
İçerik
Bilgisayar Siyah Ekranda Kalıyor

Bilgisayarınız açık iken çoğu kez başınıza gelen ve “ bilgisayar siyah ekranda kalıyor ” şikayetleri1

14 dk. 21 Okundu
İçerik
PTT 700 TL Yardım Başvurusu

PTT 700 TL Yardım Başvurusu - Gıda fiyatlarının bir anda hızlı bir şekilde artmaya başlaması1

3 dk. 6 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.