KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Atmden Kesintisiz Para Yatırabilir miyim?

Atmden Kesintisiz Para Yatırabilir miyim? – Günümüzde bankaların vatandaşlardan aldıkları işlem ücretlerine dair artan isyanların ardı arkası kesilmiyor.  Bankacılık sektörü teknolojik gelişmelere paralel olarak hareket ediyor ve bu gelişmelerle önümüze koyduğu hizmetlerde dijital kanallara giderek daha fazla ağırlık veriyor. Hizmet verilen vatandaşları neredeyse tamamen dijital kanallara yönlendiriyor. Bankalar bu kanallara önemli miktarda altyapı yatırımı yaptığı için, işlem ücreti kesmekten vazgeçmiyorlar.

Gelişen teknolojiyle oluşturulan dijital kanallara yönelik düzenleme ve denetleme alanlarında büyük boşluklar var. Bu alanlardaki boşluklardan faydalanmaya çalışan bazı bankalar, ATM’sine, şubesine ve diğer hizmet kanallarında havaleden EFT’ye, kredi kartı işlemlerinden çek tahsilatına kadar her türlü bankacılık işlemlerinden ücret talep ediyorlar.

Para Yatırma İşleminde Yapılan Ücret Kesimi

Bankacılık işlemlerinde uygulanan en son uygulamalardan biri de müşterinin kendi bankasının ATM’sinde, kendi hesabına yaptığı para yatırma işleminde kesinti yaşamasıdır. Bir müşteri kendi hesabına kartsız bir şekilde 500 Türk Lirası (TL) yatırmak istiyor ve banka bu müşteriden 15 TL işlem ücreti kesiyor. Bunun farkına varan vatandaş, banka şubesine giderek yapılan kesintiye itiraz ediyor. Bankanın verdiği yanıt ise şu oluyor; “Siz kartsız işlem yapmışsınız. Kartınızla işlem yapsaydınız ücret kesilmeyecekti.” Müşteri “Kartsız işlem yaptığımda değişen ne? Neden 15 TL ücret kesiyorsunuz?” diye sorduğunda ise banka personeli bu soruya sistematik olarak şöyle cevap veriyor; “Sistem sizi algılamamış. 15 tl değil, 3 tl kesmesi gerekiyordu.” Aldığı yanıtlar karşısında iyice sinirlenen banka müşterisi, bu uygulamayla ilgili “Sistem beni tanımak için birçok soru sordu. Hiçbir soru eksik kalmadı. Ne bu her şeyi sisteme bağlama durumu? Sistemi siz kurmuyor musunuz? Ben hesabımın olduğu bankaya kendi atm’sinden para yatırırken işlem ücreti mi ödeyeceğim? Bunun sorumlusu sistem mi oluyor? O halde sistem beni “Kartsız para yatırdığında 15 TL kesinti yapılacak” şeklinde neden uyarmıyor?” şeklinde şikayetini dile getiriyor.

Bankacı’nın cevabı ise şu oluyor; “Bu tür uygulamalar yaygın hale geldiği için şubenizde ve kendi bankanızın ATM’sinde de olsa her işlem için ücret kesiliyor. EFT, havale, çek tahsilatı… hepsinden ücret alınıyor. Fakat internetten işlem yaptığınızda şimdilik ücret kesilmiyor. Para yatırma işlemi ATM’den değil de akıllı telefon ile yapılsaydı kesinti olmayacaktı.” Uyarısında bulundu.

Ücret alınan işlemler sırasıyla; Tahsis ücreti, Ekspertiz ücreti, Taşınır ve taşınmaz rehin tesis ücreti, Hesap işletim ücreti (Yargı bu ücreti durdurdu), Para çekme ücretidir.

Bunun dışında ise, bankalar başka bankaların kartlarıyla yapılan işlemlerden ücret alıyor. Ama başka banka ATM’sinden para çekerken ödemeyeceğiniz bankalar da var. Ortak ücretsiz ATM kullandıran bankalardan bazıları; Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım. Bu bankaların ATM’lerinden para yatırma, para çekme, bakiye sorgulama, kart borcu ödeme gibi işlemlerden para kesilmiyor.

İçerik
Bankamatikten Kartsız Para Çekme

Bankamatikten Kartsız Para Çekme - ATM’nin açılımı Automatic Teller Machine. ATM, bu kelimelerin baş harflerinden1

3 dk. 13 Okundu
İçerik
Arveles İlaç Nedir?

Arveles İlaç Nedir? - Arveles ağrı kesici ülkemizdeki en popüler ağrı kesicilerden bir tanesi. Farklı1

3 dk. 14 Okundu
İçerik
AYT Hakkında Bilinmesi Gerekenler

AYT Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Üniversiteye hazırlanan öğrenciler, değişen sistemle birlikte farklı bir sınava girecektir.1

3 dk. 19 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.