KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Apple ve Microsoft, AB’nin yeni düzenlemesine karşı yan yana

Apple Ve Microsoft Ab Nin Yeni Duzenlemesine Karsi Yan Yana168461 0 Microsoft ve Apple’ın, sırasıyla Bing ve iMessage‘ı yeni Avrupa düzenlemelerine tabi düzenleyici listesinin dışında tutmak için baskı yapıyor. Aktarılanlara nazaran her iki şirket de özel olarak hizmetlerinin, Dijital Piyasalar Yasası‘nın kısıtlamaları kapsamına girecek kadar büyük ya da güçlü olmadığını savunuyor.

Apple ve Microsoft rahatsız

Avrupa Komitesi, 6 Eylül’de, hem genel şirketlerin hem de sundukları belli hizmetleri içeren Dijital Piyasalar Maddesi’nin listesini açıklayacak. Gelirleri ve kullanıcı sayılarına nazaran tanımlanan bu güçlü platformların bir dizi birlikte çalışabilirlik ve rekabet kuralını karşılaması gerekecek. Apple ve Microsoft’un – Amazon, Alphabet, Meta, ByteDance ve Samsung ile birlikte – listede olduğu aslında biliniyordu, lakin komitenin bu şirketlerinin hangi kısımlarının yasaya dahil edilmesi gerektiğini belirlemesi gerekecek. AB, gerekli tespiti yaptıktan sonra firmaların kurallara uyması için altı ay ya da 2024 Mart’ına kadar mühletleri olacak.

Apple Ve Microsoft Ab Nin Yeni Duzenlemesine Karsi Yan Yana168461 1 Belirtilenlere nazaran Microsoft, Windows’un listeye alınmasına “pek itiraz etmeyecek”, lakin Bing’in arama pazarındaki nispeten küçük hissesinin (çok daha tanınan rakibi Google’a kıyasla), kullanıcılara rakip arama motorlarına erişim sunmak üzere şeyler yapması durumunda daha da azalabileceğini savunuyor.

Benzer biçimde, Apple‘ın da beklenen kurallara uymak için iOS’u üçüncü taraf uygulama mağazalarına ve dışarından yüklemeye açmak için çalıştığı bildiriliyor. Lakin Apple da Microsoft üzere iMessage’ın Dijital Piyasalar Maddesi’nin aylık 45 milyon faal kullanıcı eşiğine ulaşmadığını ve bu nedenle öbür iletileşme hizmetleriyle birlikte çalışmak zorunda olmaması gerektiğini savunuyor. Bu ortada, Apple resmi sayıları açıklamamış olsa da, dış iddialar iMessage’ın dünya çapında bir milyar kullanıcıya sahip olabileceğini gösteriyor.

Dijital Piyasalar Yasası, teknoloji şirketlerinin gücünü sınırlamak üzere tasarlanmış bir dizi AB yasasının bir kesimi pozisyonunda. Bilindiği üzere platformların kullanıcı bilgilerini ve moderasyonu nasıl ele aldığına odaklanan Dijital Hizmetler Yasası geçen ayın sonlarında yürürlüğe girmişti. AB bu yasalar ile kullanıcı datalarını ve rekabeti daha “doğru” bir halde yürütme istiyor.

İçerik
Mete Gazoz ve Melissa Vargas, REALME Türkiye’nin marka yüzü oldu

Türkiye’de son yıllarda pazar hissesini artıran REALME, yeni marka yüzlerini tanıttı. Dünya şampiyonu Mete Gazoz1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Alibaba’nın fintech şirketi blockchain faaliyetlerine başladı

Alibaba, çeşitli teşebbüsleri aracılığıyla blockchain ve dijital varlıklar alanında faaliyetlerini yürütüyor. Bu teşebbüslerden birisi olan1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
iPhone 15 Pro modellerin şarj hızı belli oldu: Gelişme yok!

Apple, her sene odluğu üzere yeni iPhone serisini tanıtırken batarya kapasitesi ve şarj suratları hakkında1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.