KATEGORİLER
Kripto Al Sat

AMD, Nvidia ile arasındaki ışın izleme performans farkını kapatacak

Amd Isin Izleme Performansin Artirmaya Odaklandi168349 0

PC oyunlarında gerçek vakitli ışın izleme, özel RT ve AI donanımının oluşturulmasıyla teknolojiye öncülük ettiği için Nvidia ile ilişkilendiriliyor. AMD, halihazırda ışın izleme performansında Nvidia’nın gerisinde olduğunun farkında lakin firma, gelecek jenerasyonda bu durumu bilakis çevirmek yahut en azından rakibini eşlemeyi hedefliyor.

AMD, RDNA 2 tabanlı Radeon RX 6000 serisi ile RT alanına donanım hızlandırmalı ışın izleme ile giriş yaptı, fakat sonuçlar en âlâ ihtimalle Nvidia’nın bir kuşak gerisinde olduğunu gösteriyordu. RDNA 3 takviyeli Radeon RX 7000 serisinin gelişiyle birlikte AMD, donanım hızlandırmalı ışın izleme performansında memnuniyet verici birtakım iyileştirmeler yaptı. Öte yandan rakibini tekrar de yakalayamadı.

AMD, ışın izlemeye odaklanıyor

Yine de, AMD’nin Radeon şefi Scott Herkelman‘a nazaran, düzgünleştirme için hala çok yer var. O denli ki AMD, 7700 XT ve 7800 XT üzere yeni GPU’ları fiyatlandırırken ikinci sınıf ışın izleme performansını da hesaba katıyor. Scott Herkelman verdiği röportajda “Fiyat hesaplamalarımızı yaparken ışın izleme performansını dikkate alıyoruz” diyor. Radeon eserlerinin ışın izleme performansı konusunda geride kaldığının farkındayız, bu da yakında çıkacak olan Radeon RX 7800 XT’nin direkt rakibi GeForce RTX 4070’ten daha düşük fiyatlandırılmasının nedenlerinden biri.

Herkleman, şu anda geliştirilmekte olan RDNA 4 ve RDNA 5 mimarilerini işaret ederek,Gelecek kuşaklarda daha güzelini yapmalı ve verimli ışın izleme için hakikat mimariye sahip olduğumuzdan emin olmalıyız” ifadelerini kullanıyor. Öte yandan Intel’in Arc tabanlı ekran kartlarının ana akım düzeyinde bile gerçek vakitli ışın izleme yapabildiğini göstermesiyle birlikte, AMD’nin RT konusunda gaza basması gerekiyor.

Bununla birlikte ışın izleme son yıllarda kıymetli ölçüde olgunlaştı. Cyberpunk 2077 Phantom Liberty ve Alan Wakew 2’nin yaklaşan sürümleri teknolojiden değerli ölçüde faydalanmayı hedefliyor. Şimdilik bu oyunlardaki tepe görselleri en üst seviye performansla Nvidia kartlarında görecek olsak da denkleme AMD’nin girmesi de çok uzun sürmeyecek üzere görünüyor.

İçerik
ASUS ROG Phone 8 Ultimate, tanıtımdan önce rekor kırdı

Akıllı telefon pazarında oyuncu odaklı ROG Phone modelleri ile varlık gösteren ASUS, geçtiğimiz Haziran ayında tanıtılan1

2 dk. 6 Okundu
İçerik
Beklenen Redmi Note 13 serisi ortaya çıktı: İşte detaylar

Redmi, önümüzdeki haftalarda beklenen yeni Redmi Note 13 serisini Çin’de tanıtmaya hazırlanıyor. Redmi Note 131

2 dk. 2 Okundu
İçerik
NASA, Dünya’ya çarpma riski olan dev asteroidi yok etmeyi hedefliyor

Uzmanlar, Empire State Binası’ndan daha büyük bir gök cismi olan asteroid Bennu'nun Dünya için potansiyel1

4 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.