KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Amazon’dan Starlink’e rakip geldi: Uydular fırlatılıyor!

Amazon Dan Starlink E Rakip Geldi Uydular Firlatiliyor169461 0 Amazon’un Kuiper uyduları yakında yörüngeye gerçek seyahatlerine başlayacak. Şirket, 6 Ekim’de fırlatılması planlanan Protoflight göreviyle birlikte birinci iki uydusu olan KuiperSat-1 ve KuiperSat-2’yi yörüngeye konuşlandırmaya hazırlanıyor. Kuiper projesi, Amazon’un SpaceX’in Starlink hizmetine direkt rakip olacak.

Amazon’dan Starlink’e rakip

Amazon Kuiper, halihazırda klasik sağlayıcıların ulaşamadığı uzak yerlere bile internet irtibatı sağlayabilecek bir takımyıldız oluşturmak için önümüzdeki altı yıl içinde 3.200 uydu fırlatmayı planlıyor. KuiperSat-1 ve KuiperSat-2, Amazon’un uydularının birinci versiyonları olurken firma, bu uydulardan çok şey öğrenmeyi hedefliyor. Bu uydular, laboratuvar dataları ile gerçek dünya dataları ortasında korelasyon yapılmasını sağlayacak ve bir dizi test için pandoranın kutusunu açacak.

Protoflight misyonu, uyduların Kuiper’in yer tabanlı ağına ve müşteri terminallerine kontağını test edeceği için Kuiper Projesi’nin yer takımı de ağın nasıl çalıştığını gözlemleme bahtına sahip olacak. Buna ek olarak, sonraki uyduların fırlatma süreçleri için de pahalı bilgiler toplanacak. Kuiper’in teknolojiden sorumlu lider yardımcısı Rajeev Badyal yaptığı açıklamada, “Burada laboratuvarımızda kapsamlı testler yaptık ve uydu tasarımımıza yüksek derecede güveniyoruz, lakin yörünge testinin yerini hiçbir şey tutamaz. Bu, Amazon’un uzaya birinci uydu gönderişi ve misyonun nasıl sonuçlanacağına bakmaksızın inanılmaz ölçüde şey öğreneceğiz.” dedi.

Amazon Kuiper için krtik adım

Amazon Dan Starlink E Rakip Geldi Uydular Firlatiliyor169461 1 Bununla birlikte birinci iki Kuiper uydusu, United Launch Alliance’ın Atlas V roketiyle yörüngeye taşınacak. ULA uyduları 500 km yüksekliğe yerleştirecek ve akabinde Kuiper takımı gemideki sistemleri test etmeye başlayacak. Tüm elektronik aksamın çalıştığı doğrulandığında birinci teması kuracak ve uyduların güneş panelleri açılacak. Bundan sonra grup, ağı test etmek için data transferleri gerçekleştirecek. Amazon, her iki uydunun da vazifenin sonunda yörüngeden çıkarılacağını söylüyor.

Amazon, birinci uyduların 2024’ün birinci yarısında konuşlandırılacağını ve ticari tüketicilerle beta testlerine başlanacağını belirtiyor. Muhtemelen, bu fırlatmadan öğrendiklerine bağlı olarak planlarında değişiklikler yapabilir. Kuiper uydularının fırlatılışı 6 Ekim tarihinde Türkiye saati ile 21:00’da gerçekleştirelecek. Canlı yayını aşağıdan izleyebilirsiniz.

İçerik
Fujifilm Instax cebe giriyor

Fujifilm Instax markasını daha çok şipşak yani fotoğrafı çektiğiniz anda basabileceğiniz retro şekilde makineleri ile1

1 dk. 7 Okundu
İçerik
WatchOS 10 güncellemesi hava durumu uygulamasını bozdu

Apple, 18 Eylül’de iOS 17 ile birlikte watchOS 10 güncellemesini de yayınladı. Çok geçmeden watchOS1

1 dk. 4 Okundu
İçerik
Nvidia, şimdiden DLSS 10 hayali kuruyor: Eksiksiz bir nöral işleme sistemi

DLSS 3.5'in gelişi, Cyberpunk 2077'nin 2.0 güncellemesi ve Phantom Liberty genişleme paketinde nitekim dev geliştirmeler1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.