KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Amazon’dan Starlink’e rakip geldi: Uydular fırlatılıyor!

Amazon Dan Starlink E Rakip Geldi Uydular Firlatiliyor169461 0 Amazon’un Kuiper uyduları yakında yörüngeye gerçek seyahatlerine başlayacak. Şirket, 6 Ekim’de fırlatılması planlanan Protoflight göreviyle birlikte birinci iki uydusu olan KuiperSat-1 ve KuiperSat-2’yi yörüngeye konuşlandırmaya hazırlanıyor. Kuiper projesi, Amazon’un SpaceX’in Starlink hizmetine direkt rakip olacak.

Amazon’dan Starlink’e rakip

Amazon Kuiper, halihazırda klasik sağlayıcıların ulaşamadığı uzak yerlere bile internet irtibatı sağlayabilecek bir takımyıldız oluşturmak için önümüzdeki altı yıl içinde 3.200 uydu fırlatmayı planlıyor. KuiperSat-1 ve KuiperSat-2, Amazon’un uydularının birinci versiyonları olurken firma, bu uydulardan çok şey öğrenmeyi hedefliyor. Bu uydular, laboratuvar dataları ile gerçek dünya dataları ortasında korelasyon yapılmasını sağlayacak ve bir dizi test için pandoranın kutusunu açacak.

Protoflight misyonu, uyduların Kuiper’in yer tabanlı ağına ve müşteri terminallerine kontağını test edeceği için Kuiper Projesi’nin yer takımı de ağın nasıl çalıştığını gözlemleme bahtına sahip olacak. Buna ek olarak, sonraki uyduların fırlatma süreçleri için de pahalı bilgiler toplanacak. Kuiper’in teknolojiden sorumlu lider yardımcısı Rajeev Badyal yaptığı açıklamada, “Burada laboratuvarımızda kapsamlı testler yaptık ve uydu tasarımımıza yüksek derecede güveniyoruz, lakin yörünge testinin yerini hiçbir şey tutamaz. Bu, Amazon’un uzaya birinci uydu gönderişi ve misyonun nasıl sonuçlanacağına bakmaksızın inanılmaz ölçüde şey öğreneceğiz.” dedi.

Amazon Kuiper için krtik adım

Amazon Dan Starlink E Rakip Geldi Uydular Firlatiliyor169461 1 Bununla birlikte birinci iki Kuiper uydusu, United Launch Alliance’ın Atlas V roketiyle yörüngeye taşınacak. ULA uyduları 500 km yüksekliğe yerleştirecek ve akabinde Kuiper takımı gemideki sistemleri test etmeye başlayacak. Tüm elektronik aksamın çalıştığı doğrulandığında birinci teması kuracak ve uyduların güneş panelleri açılacak. Bundan sonra grup, ağı test etmek için data transferleri gerçekleştirecek. Amazon, her iki uydunun da vazifenin sonunda yörüngeden çıkarılacağını söylüyor.

Amazon, birinci uyduların 2024’ün birinci yarısında konuşlandırılacağını ve ticari tüketicilerle beta testlerine başlanacağını belirtiyor. Muhtemelen, bu fırlatmadan öğrendiklerine bağlı olarak planlarında değişiklikler yapabilir. Kuiper uydularının fırlatılışı 6 Ekim tarihinde Türkiye saati ile 21:00’da gerçekleştirelecek. Canlı yayını aşağıdan izleyebilirsiniz.

İçerik
MSI, Quantum Dot tabanlı yeni Rapid VA oyun monitörlerini piyasaya sürdü

MSI, halihazırda 2024’ün başına kadar UltraWide ve 360 Hz yenileme suratına sahip bir çift QHD1

3 dk. 2 Okundu
İçerik
Spotify Supremium aboneliği netleşmeye başladı

Kullanıcı sayısını arttırsa da gelir tarafında külfet yaşamaya devam eden Spotify, yeni bir abonelik seçeneği1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Alibaba, yapay zeka faaliyetlerini artıyor!

Alibaba, "Tongyi Qianwen" adlı yapay zeka sistemini duyurdu. Yeni yapay zeka sisteminin Çin genelinde kamu ve kurumsal1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.