KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Amazon, yapay zekaya 4 milyar dolarlık devasa bir yatırım yapıyor

Amazon Yapay Zekaya 4 Milyar Dolarlik Devasa Bir Yatirim Yapiyor169129 0 E-ticaret devi Amazon, süratle büyüyen yapay zeka kesiminde kıymetli bir adım atarak Anthropic’e 4 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Amazon’un bu büyük yapay zeka yatırımı Microsoft, Meta, Google ve Nvidia üzere rakiplerinin son devirdeki ataklarıyla örtüşüyor. Büyük teknoloji firmaları ve bu firmalardaki uzmanlar, yapay zekayı daldaki bir sonraki ihtilal olarak görüyor.

Amazon, yarışta geri kalmayacak

Amazon, Google’ın Bard’ı ve Microsoft takviyeli OpenAI gibi yapay zeka takviyeli, metin tahlil eden bir sohbet robotu geliştiren Anthropic’in azınlık payı için başlangıçta 1,25 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi. Mutabakatın bir kesimi olarak Amazon, Anthropic’teki yatırımını toplam 4 milyar dolara çıkarma seçeneğine sahip olduğunun altını çizdi.

Google’ın da yatırımcıları ortasında yer aldığı Anthropic, önümüzdeki iki yıl içinde 5 milyar dolara kadar para toplamayı hedefliyor. Bu ayın başlarında sohbet robotu Claude 2‘nin tüketiciye yönelik birinci premium abonelik planını başlatan Anthropic, günümüzün en güçlü yapay zekasından 10 kat daha yetenekli olan ve süreksiz olarak “Claude-Next” olarak isimlendirilen bir model oluşturmayı planlıyor.

Amazon Yapay Zekaya 4 Milyar Dolarlik Devasa Bir Yatirim Yapiyor169129 1 Lakin bu gayelere ulaşmak büsbütün parayla ilgili. Anthropic, bu gelişmenin önümüzdeki 18 ay içinde bir milyar dolar harcama gerektireceği konusunda uyarıyor. Microsoft’un yıllar içinde ChatGPT yaratıcısı OpenAI’a 11 milyar dolar kadar yatırım yaptığını belirtelim. OpenAI’ın Microsoft üzere sınırsız mali gücü olan bir devle iştirak kurması üzere Anthropic de cebi derin olan Amazon ile maksatlarına ulaşmayı umuyor. Amazon, gerekli olan maddi kaynağı Anthropic’e sunabilecek güçte.

Amazon, yatırım mutabakatının bir kesimi olarak Anthropic’in güvenlik araştırması ve gelecekteki temel model geliştirme de dahil olmak üzere kritik iş yükleri için Amazon Web Services’i birincil bulut sağlayıcısı olarak kullanacağını söyledi. Anthropic ayrıyeten gelecekteki temel modellerini oluşturmak, eğitmek ve dağıtmak için AWS Trainium ve Inferentia çiplerini kullanacak. Amazon CEO’su Andy Jassy, Anthropic ile kısa ve uzun vadede müşteri tecrübesini iyileştirebileceklerini söyledi.

İçerik
Activision, Steam’deki oyunlarının Türkiye fiyatlarına fahiş zam yaptı

Microsoft bildiğiniz üzere kısa müddet evvel Activision Blizzard'ı satın alma sürecini tamamlamıştı. Muahedenin nihayete erdirilmesinin1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Xiaomi 14 Pro’nun render görüntüleri paylaşıldı: İşte tasarımı

Akıllı telefon pazarının savlı oyuncularından Xiaomi, Xiaomi 14, 14 Pro ve 14 Ultra modellerinden oluşacak Xiaomi1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Defacto’da veri sızıntısı!

Kişisel Bilgileri Muhafaza Konseyi (KVKK) web sitesinde yayınlanan duyuruya nazaran Defacto’da veri sızıntısı yaşandı. Sitedeki1

2 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.