KATEGORİLER
Kripto Al Sat

DNA testi ile bilinen 23andMe’de veri sızıntısı yaşandı

23Andme De Buyuk Veri Sizintisi169564 0 Şahsî genom testleri ile bilinen ünlü biyoteknoloji şirketi 23andMe Holding Co. büyük bir veri sızıntısı ile karşı karşıya. Firmanın sunucularına sızan bilgisayar korsanları, binlerce insanın hassas datalarına erişti.

Binlerce müşterinin verisi ele geçirildi

Uluslararası olarak şahsî genom testleri ile bireylere etnik geçmiş ve seçili hastalıklara olan yatkınlık üzere bilgiler sunan 23andMe’yer yapılan hücum, bu servisi kullananların hassas bilgilerinin kara borsada belirmesine sebep oldu.

BleepingComputer’a konuşan 23andMe, siteye yapılan siber saldırıyı doğruladı ve atak hakkında kimi ayrıntılar paylaştı. Şirketin açıklamasına nazaran akın, kimlik bilgileri doldurma tekniği ile gerçekleştirilmiş. Bu taarruz usulü, bilgisayar korsanlarının ele geçirdiği bilgileri diğer bir kuruluşa erişmek için kullanması ile gerçekleştiriliyor ve böylelikle atak, kuruluşun sunucularındaki güvenlik düzeneklerini faal hale getirmiyor. 23andMe’nin açıklamasına nazaran taarruz sonucunda bireylerin DNA bilgilerine erişim sağlanamamış lakin kişiler fotoğrafları, isimleri ve coğrafik konumları ele geçirilmiş.

23Andme De Buyuk Veri Sizintisi169564 1

Aşkenaz Musevileri gaye alındı

BleepingComputer’a nazaran saldırı Aşkenaz halkına yönelik 1 milyon satırlık bilginin çalınmasına sebep olmuş. Çalınan bilgilerin kara borsada 100, 1,000, 10,000 ve 100,000 profil paketleri halinde satıldığı da gelen bilgiler ortasında. Çalınan bilgiler ortasında genetik datalar olmasa da şahısların bâtın akrabaları ve hastalıklara yatkınlık datalarının çalınmış olabileceği belirtiliyor. 

İçerik
Türk donanmasına 100 km menzilli hava savunma füzesi katılıyor

Türk savunma endüstrisi hava savunma sistemlerinde ilerlemeye devam ediyor. Kara platformlarında elde edilen gelişmeler artık1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Xiaomi 14 Pro’nun bir özelliği daha belli oldu: Apple’dan ilham alacak

Bildiğiniz üzere akıllı telefon pazarında titanyum kasaya geçiş eğilimi bir oldukça sürat kazandı. O denli1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Google reklam bağlantılarına dikkat: Mac bilgisayarınıza virüs bulaşabilir!

Mac kullanıcılarını hedefleyen makûs gayeli yazılım Atomic Stealer, birinci olarak Nisan ayında ortaya çıktı. Telegram1

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.