KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Adobe, İçeriklerin Yapay Zekâyla Yapılıp Yapılmadığını Gösterecek

Adobe Iceriklerin Yapay Zek Yla Yapilip Yapilmadigini Gosterecek169756 0

Amerika Birleşik Devletleri merkezli dünyanın en büyük grafik tasarım şirketi olan Adobe, görsellerin içine eklenecek bir ikon ile görselin yapay zekâ ile yapılıp yapılmadığını gösterebilecek.

Adobe tarafından üretilen ve Microsoft, Intel üzere devlerin de dahil olduğu C2PA standartlarına sahip olup olmadığını gösterebilmek ismine görsellere şeffaf bir logo eklenecek.

Logo içerisinde “c” ve “r” harflerini barındırıyor. Bu logonun manası Adobe tarafından şeffaflığın simgesi olarak açıklandı.

Adobe Iceriklerin Yapay Zek Yla Yapilip Yapilmadigini Gosterecek169756 1

Oluşturulan “cr” logosu, bir içeriğin nasıl oluşturulduğunu yahut düzenlendiğini gösterecek. Böylece içeriğin yapay zekâyla oluşturulup oluşturulmadığını bu formda öğrenmek mümkün olacak. Logo, içeriklerin özgünlüğünü ve kaynağını belirlemek için kurulan C2PA isimli koalisyona ilişkin. Bu koalisyonda Adobe, Microsoft, Arm, Intel ve Truepic üzere teknolojinin dev firmaları yer alıyor.

Logo, Adobe’nin fotoğraf yahut düzenleme uygulamalarıyla bir arada Bing Fotoğraf Oluşturucu üzere yerlerde de yer alabilecek.

Bu ikon yoluyla içerik hakkında bilgi almak da mümkün olacak. İkonun üstüne gelindiğinde, içeriği kimin yaptığı, açıklaması, kullanılan uygulama, yapay zekâ ile oluşturulup oluşturulmadığı ve şayet oluşturulduysa hangi yapay zekâ aracının kullanıldığı üzere ayrıntılı bilgiler kullanıcıya sunulacak.

Şirketler, bu sembol yoluyla sahte içeriklerin ve yanlış bilgilerin yayılmasının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Adobe, C2PA şirketlerinin önümüzdeki aylarda yeni sembolü kendi hizmetlerine entegre etmeye başlayacak. Bu sembolün kullanılmasının zorunlu olmadığı da ayrıyeten belirtildi.

İçerik
Google Domains üzerinden alan adı satışı durduruldu: Hizmet için yolun sonuna gelindi

Geçtiğimiz aylarda Google, bir servisin daha fişini çekeceğini belirtmişti. Google Domains olan bu servis, yaklaşık1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Google Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’nun kamera özellikleri sızdırıldı

Teknoloji devlerinden Google, 4 Ekim'de yeni eserleri Google Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'yu piyasaya1

2 dk. 5 Okundu
İçerik
Microsoft, kendi yapay zeka işlemcisini tanıtmaya hazırlanıyor

Microsoft, kendi yapay zeka işlemcilerini üretme planlarını açıklamaya yaklaşıyor olabilir. Ortaya çıkan yeni rapor, açıklamanın1

2 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.