KATEGORİLER
Kripto Al Sat

ABD’nin yeni drone radarı, küçük ahşap dronları bile tespit edebiliyor

Yeni Drone Radari Kucuk Ahsap Dronlari Bile Tespit Edebiliyor169627 0 General Atomics (GA), ABD ordusu için geliştirdiği “Eagle Eye” çok alanlı gözetleme radar sistemlerini tanıttı. Hava gayelerini, bilhassa de küçük insansız hava araçlarını tespit ve takip etmek üzere tasarlanan yeni radar, ABD ordusunun yüksek kabiliyetli “Gray Eagle” insansız hava araçlarına takılacak. GA yetkilisi Mike Shortsleeve‘e nazaran, 25M varyantı olarak isimlendirilen bu insansız hava araçları, “Eagle Eye” takılı olarak halihazırda üretimde.

Gökyüzünde drone takip eden göz

Aktarılanlara nazaran Eagle Eye’ın sentetik açıklıklı radarı 80 km uzaklığa kadar olan gayeleri yüksek çözünürlükle tespit edebiliyorken denizde bu menzil 201 km uzaklığa kadar çıkıyor. Sistemin küçük insansız hava araçlarını tespit edebilme kabiliyeti, insansız hava araçlarının giderek yaygınlaştığı bugünlerde dünya çapındaki orduların büyük ilgisini çekiyor. Ukrayna ve artık de İsrail gibi etkin savaş bölgeleri bu eğilimin bir ispatı niteliğinde. Dronlar tanklara, yerleşik çalışana ve sabit silah platformlarına karşı çok tesirli olduklarını tekraren kere kanıtladılar.

Yeni Drone Radari Kucuk Ahsap Dronlari Bile Tespit Edebiliyor169627 1 Yapay zeka (AI) ve makine tahsili (ML) üzere teknolojik gelişmeler dronların kabiliyetlerini artırıp maliyetlerini düşürdükçe dronların yarattığı tehdidin de artması bekleniyor. Shortsleeve’e nazaran, GA’nın Eagle Eye ile donatılmış Gray Eagle’ları bu noktada devreye giriyor. GA, halihazırda ürettikleri Gray Eagle İHA’ları ile tespit edilen küçük dronları vurmak istemiyor. Çünkü bu insansız sistemlerin değerli silahlarını kullanmak mantıklı değil. Fakat yeni radar sayesinde tespit edilen drone, karadaki birliklere bildirilecek.

General Atomics, “Eagle Eye” ile donatılmış on iki adet “Gray Eagle” 25M’nin birinci partisini 2026’nın ikinci yarısında ABD ordusuna teslim edecek. Firma, ABD’nin aksi bir istekte bulunmaması halinde bundan sonraki İHA’ları da bu radarla üreteceğini belirtiyor.

Gray Eagle 25M varyantı, açık mimarili uçak ve yer sistemleri, daha güçlü bir motor, gelişmiş bilgi kontakları ve artırılmış menzil dahil olmak üzere yükseltilmiş sistemlere sahip. GA’ya nazaran şirket, 2000’lerden beri bu araçları üretiyor lakin program üzerindeki çalışmalar son beş yılda değerli ölçüde hızlandı. Shortsleeve, GA’nın yeni sisteminin çeşitli ülkelerden ilgi gördüğünü kabul etti lakin rastgele bir isim vermekten kaçındı. Ayrıyeten radarın “Gray Eagle” insansız hava aracının ötesinde öteki platformlara da uyarlanmasının mümkün olabileceği söylendi.

İçerik
Üretken yapay zekayı 2024’te “soğuk duş” bekliyor

Bilhassa 2022’nin son ayları -özellikle ChatGPT’nin kasım ayında çıkışı- üretken yapay zeka alanında bir kırılma1

2 dk. 7 Okundu
İçerik
Samsung tasarımı mükemmelleştirdi: İşte Galaxy S24 Ultra tasarımı

Geçtiğimiz saatlerde Galaxy S24’un CAD tabanlı görsellerini sizlere aktardık ve artık de Galaxy S24 Ultra’nın1

2 dk. 5 Okundu
İçerik
Vivo V29 5G’nin Star Işığı özelliği nedir? Ne işe yarar?

Vivo’nun amiral gemisi özelliklere sahip yeni akıllı telefonu Vivo V29 5G, 19.999 TL fiyatı ile1

3 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.