KATEGORİLER
Kripto Al Sat

ABD şimdi de kafayı Lenovo’ya taktı: Yeni Huawei mi olacak?

Abd Simdi De Kafayi Lenovo Ya Takti Yeni Huawei Mi Olacak169584 0

ABD, Çin’e yönelik baskısını artırarak daha sert önlemler almaya hazırlanıyor. Yetkililer daha sıkı yaptırımlar uygulama ve mevzuata ahenk konusunda daha kapsamlı denetimler yapma kelamı verdi. Tıpkı vakitte Washington, Çin hükümetiyle irtibatlı olmakla suçlanan şirketlere yüklenmeye devam ediyor. Gaye alınan son firma Lenovo oldu.

ABD Temsilciler Meclisi Seçim Komitesi üyeleri Lenovo’yu Huawei ve ZTE ile kıyaslayarak Navy Exchange‘ten Lenovo eserlerinin satışını durdurmasını talep etti. Navy Exchange (NEX), ABD Silahlı Kuvvetlerine hizmet eden bir perakende zinciri olarak tanımlanabilir. Askeri işçi ve aileleri bu şirketin mağazalarından yararlanabiliyor.

Meclis Seçim Komitesi’ne nazaran Lenovo ile Pekin idaresi ortasında Washington için ulusal güvenlik sorunları oluşturabilecek kontaklar var. Bu nedenle Lenovo eserleri, ABD kamu görevlilerine yönelik mağazaların raflarından kaldırılmalı. Kelam konusu mektup Wisconsin’den bir kongre üyesi olan Mike Gallagher tarafından imzalandı.

Abd Simdi De Kafayi Lenovo Ya Takti Yeni Huawei Mi Olacak169584 2

Lenovo suçlamaları yanıtladı

Navy Exchange’e gönderilen mektupta, Lenovo eserlerinin Amerikan askeri işçisine satılmaması ve hatta bu eserlerin vergisiz satış yahut indirimlerle teşvik edilmemesi gerektiği belirtiliyor. Tıpkı vakitte Lenovo’nun Çin Halk Kurtuluş Ordusu (yani Çin ordusu) ve Çin Bilimler Akademisi ile bağlantılı olduğunu sav eden tabirler var.

Lenovo’nun yanıtı gecikmedi. Bahisle ilgili açıklama yapan bir şirket sözcüsü “Lenovo, hiçbir formda Çin ordusuyla bağlantılı değildir, Çin Hükümeti yahut Çin Komünist Partisi tarafından finanse edilmemekte yahut denetim edilmemektedir. Çin devleti tarafından yürütülen siber casusluk kampanyalarına katılmamakta yahut bu çeşit bağlara sahip olmamaktadır” dedi.

İçerik
Apple, iPhone mini serisinin fişini çekebilir

Apple 2020'de iPhone 12 mini'yi ve bir yıl sonra da iPhone 13 mini'yi tanıttığında küçük1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
iPhone 12, Fransa’da yasaklandı! İşte nedeni

Bildiğiniz üzere Apple'ın merakla beklenen Wonderlust aktifliği dün gerçekleşti. O denli ki bu aktiflikte USB-C'li1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Akıllı telefon pazarı tarihi diplerde

Pandemi devrinden sonra başlayan küresel ekonomik kriz pek çok kesimi derinden etkilerken yavaş yavaş da1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.