KATEGORİLER
Kripto Al Sat

ABD iyiden iyiye Çin’in yarı iletken endüstrisini strese sokuyor

Abd Iyiden Iyiye Cin In Yari Iletken Endustrisini Strese Sokuyor169049 0 ABD, aylar evvel “Çip ve Bilim” yasasını yürürlüğe sokarak yarı iletken üretimi, araştırma ve işgücü gelişimi için 52.7 milyar dolarlık sübvansiyon ve takviye sağlamaya başlamıştı. Lakin ABD, bu sübvansiyonların bilhassa Çin’e ve ayrıyeten Rusya’ya yarar sağlamaması için de adımlar atıyor.

ABD, sübvansiyon alanlara Çin’e yönelik kısıtlamalar getiriyor

İlk olarak mart ayında önerilen yönetmelik, ABD’den fon alanların Çin ve Rusya gibi telaş duyulan yabancı ülkelerde yarı iletken yatırımı yapmalarını sonlandıracak “korkuluklar” oluşturuyor. ABD’nin 52.7 milyar dolarlık sübvansiyon ve takviye programından faydalanan firmaların direkt Çin’e yatırımının kısıtlanması esasen başlı başına okyanusun öteki tarafı için büyük bir kayıp olurken ABD, ek olarak Çin’deki kuruluşlarla ortak faaliyet yürütülmesini de sonlandırıyor.

Ekim 2022’de ABD, Pekin’in teknolojik ve askeri ilerlemelerini yavaşlatmak maksadıyla Çin’in ABD ekipmanlarıyla üretilen birtakım yarı iletken çiplere erişimini kesmek için yeni ihracat denetimleri yayınlamıştı. Birkaç ay sonra bu denetimlere Hollanda ve Japonya da katılmıştı.

Sert önlemler

Yeni yönetmelikle birlikte ABD’den finansman alanların kısıtlamaları ihlal etmesi halinde Ticaret Bakanlığı bu imtiyazları geri alabilme yetkisine sahip olacak. Yönetmelik, fon alıcılarının 10 yıl boyunca kaygı duyulan yabancı ülkelerde yarı iletken üretim kapasitesini kıymetli ölçüde artırmasını yasaklıyor. Ayrıyeten alıcıların kaygı duyulan yabancı kuruluşlarla birtakım ortak araştırma yahut teknoloji lisanslama uğraşlarını kısıtlıyor. Lakin milletlerarası standartlar, patent lisanslama ile dökümhane ve paketleme hizmetlerinden yararlanmaya müsaade veriyor.

Nihai kurallar, kaygı duyulan yabancı ülkelerdeki öncü ve gelişmiş tesisler için yarı iletken üretim kapasitesinin değerli ölçüde artırılmasını 10 yıl boyunca da yasaklıyor. Ayrıyeten yonga plakası üretiminin yarı iletken üretimine dahil olduğu da açıklığa kavuşturuluyor.

Yeni kurallar ayrıyeten kimi yarı iletkenleri ulusal güvenlik için kritik olarak sınıflandırarak, radyasyonun ağır olduğu ortamlarda ve öteki özel askeri yetenekler için kuantum hesaplama gelişmiş yongalar da dahil olmak üzere daha sıkı kısıtlamaları tetikleyecek üzere duruyor.

İçerik
Haftaya A101 marketlerde akıllı televizyonlar ve oyuncu ekipmanları var

Haftaya A101 besin marketlerinde akıllı televizyonlardan akıllı telefonlara, oyuncu ekipmanlarından depolama eserlerine ve elektrikli mutfak1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Dünya nüfusunun yarısından fazlası akıllı telefon kullanıyor

GSM Association (GSMA)'nın yıllık hazırlanan Taşınabilir Internet İrtibat Raporu'nun 2023 versiyonu yayınlandı. Rapora nazaran dünya1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Yeni AMD sürücüsü Starfield’da büyük performans artışı sunuyor

Bethesda’nın uzay temalı RPG’si Starfield, erken erişime açıldı ve tam çıkışı için gün sayıyor. Starfield’ın1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.