KATEGORİLER
Kripto Al Sat

ABD, güneş enerjisinde çılgın bir büyüme yaşıyor

Abd Gunes Enerjisinde Cilgin Bir Buyume Yasiyor169340 0 ABD Federal Güç Düzenleme Komisyonu (FERC), yayınladığı son raporunda (31 Temmuz 2023’e kadar olan bilgileri içeren), güneş enerjisinin ABD’nin elektrik üretim kapasitesine yaklaşık olarak 1.824 megavat (MW) yeni girdi sağladığını söyledi. Diğer bir deyişle ise ABD’de Temmuz 2023’te eklenen toplam kapasitenin yüzde 67,2’sinden fazlası güneş gücünden sağlandı. Böylelikle güneş gücünün ABD’deki toplam heyeti üretim kapasitesi içindeki payını yüzde 7,12’ye çıktı.

ABD, güneş gücünde süratle büyüyor

ABD Güç Bilgi Yönetimi’nin (EIA) en son “Aylık Elektrik Enerjisi” raporunda güneş gücünden üretilen elektriğin Temmuz 2022’ye kıyasla ay boyunca yüzde 22,3 oranında arttığını bildirdi. Bu büyüme oranı başka tüm güç kaynaklarından daha fazlayken, çatı tipi güneş gücünde ise yüzde 26,6’lık bir artış yaşandı. Bununla birlikte tüm kesimlerdeki varsayımı toplam güneş gücü (26.785 GWh), hidroelektrik tarafından sağlanan elektriği (21.500 GWh) geçerken ABD’nin şebeke ölçeğindeki rüzgar çiftlikleri tarafından sağlanan elektriğe (27.726 GWh) neredeyse eşit hale geldi.

Güneş gücünün temmuz ayındaki güçlü performansının bir trend haline gelmesi bekleniyor. Çünkü FERC, Ağustos 2023 ile Temmuz 2026 arasında güneş gücüne toplam 84.392 MW ek yapılmasını bekliyor. Bu sayı, rüzgar gücünden beklenenin (21.341 MW) neredeyse dört katı ve doğal gaz için bildirilenlerin (4.660 MW) neredeyse 20 katı. Lakin bu büyüme varsayımlarının muhafazakar olabileceği de söyleniyor.

Güneş ile doğal gaz ortasındaki makas daralıyor

Abd Gunes Enerjisinde Cilgin Bir Buyume Yasiyor169340 1 Öte yandan bu varsayımlar gerçekleşirse 2026 yaz ortası itibariyle güneş gücü ABD’nin heyeti üretim kapasitesinin yüzde 12,9‘undan fazlasını oluşturacak. Güneş gücü bu oranla birlikte rüzgarı (yüzde 12,4), petrolü (yüzde 2,6) ve nükleeri (yüzde 7,5) geride bırakacak. Az bir farkla kömürün (yüzde 13,8) gerisinde kalması beklenen güneş gücünün önünde hala uzun bir yol var. Çünkü üç yıl içinde, doğal gaz hala şurası üretim kapasitesinin en büyük hissesini (yüzde 41,8) oluşturacak. Buna karşılık tüm yenilenebilir kaynakların (yani güneş artı rüzgar, hidroelektrik, jeotermal ve biyokütle) karışımı toplamda yüzde 34,1 olacak.

Güneş gücünün hem yeni kapasite hem de fiili elektrik üretimindeki güçlü büyümesi, güneş gücü çağının başladığını doğruluyor. Üç yıl içinde güneş gücü ABD üretim kapasitesinin sekizde birinden fazlasını oluştururken, tüm yenilenebilir kaynakların toplam üretim kapasitesi kömür yahut nükleer güçten daha fazla olacak ve doğal gazınkine yaklaşacak üzere duruyor.

İçerik
Samsung’dan bir modele daha Android 13 müjdesi: Galaxy Watch 5 için hazır

Google'ın en yeni işletim sistemi Android 14 için hazırlıklara başlayan Samsung, bir önceki Android 13 güncellemesinidaha fazla1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Huawei’nin en güçlüsü: Huawei Mate 60 Pro+ ufukta göründü

Bildiğiniz üzere Huawei, geçtiğimiz haftalarda tanıtılan Huawei Mate 60 ve Mate 60 Pro ile teknoloji dünyasında ses getirmeyi1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
290W powerbank geliyor

Taşınabilir aygıtlarda süratli şarj artık değerli bir rekabet haline geldi. Prize bağlı adaptörlerde 200W üzerine1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.