KATEGORİLER
Kripto Al Sat

ABD, güneş enerjisinde çılgın bir büyüme yaşıyor

Abd Gunes Enerjisinde Cilgin Bir Buyume Yasiyor169340 0 ABD Federal Güç Düzenleme Komisyonu (FERC), yayınladığı son raporunda (31 Temmuz 2023’e kadar olan bilgileri içeren), güneş enerjisinin ABD’nin elektrik üretim kapasitesine yaklaşık olarak 1.824 megavat (MW) yeni girdi sağladığını söyledi. Diğer bir deyişle ise ABD’de Temmuz 2023’te eklenen toplam kapasitenin yüzde 67,2’sinden fazlası güneş gücünden sağlandı. Böylelikle güneş gücünün ABD’deki toplam heyeti üretim kapasitesi içindeki payını yüzde 7,12’ye çıktı.

ABD, güneş gücünde süratle büyüyor

ABD Güç Bilgi Yönetimi’nin (EIA) en son “Aylık Elektrik Enerjisi” raporunda güneş gücünden üretilen elektriğin Temmuz 2022’ye kıyasla ay boyunca yüzde 22,3 oranında arttığını bildirdi. Bu büyüme oranı başka tüm güç kaynaklarından daha fazlayken, çatı tipi güneş gücünde ise yüzde 26,6’lık bir artış yaşandı. Bununla birlikte tüm kesimlerdeki varsayımı toplam güneş gücü (26.785 GWh), hidroelektrik tarafından sağlanan elektriği (21.500 GWh) geçerken ABD’nin şebeke ölçeğindeki rüzgar çiftlikleri tarafından sağlanan elektriğe (27.726 GWh) neredeyse eşit hale geldi.

Güneş gücünün temmuz ayındaki güçlü performansının bir trend haline gelmesi bekleniyor. Çünkü FERC, Ağustos 2023 ile Temmuz 2026 arasında güneş gücüne toplam 84.392 MW ek yapılmasını bekliyor. Bu sayı, rüzgar gücünden beklenenin (21.341 MW) neredeyse dört katı ve doğal gaz için bildirilenlerin (4.660 MW) neredeyse 20 katı. Lakin bu büyüme varsayımlarının muhafazakar olabileceği de söyleniyor.

Güneş ile doğal gaz ortasındaki makas daralıyor

Abd Gunes Enerjisinde Cilgin Bir Buyume Yasiyor169340 1 Öte yandan bu varsayımlar gerçekleşirse 2026 yaz ortası itibariyle güneş gücü ABD’nin heyeti üretim kapasitesinin yüzde 12,9‘undan fazlasını oluşturacak. Güneş gücü bu oranla birlikte rüzgarı (yüzde 12,4), petrolü (yüzde 2,6) ve nükleeri (yüzde 7,5) geride bırakacak. Az bir farkla kömürün (yüzde 13,8) gerisinde kalması beklenen güneş gücünün önünde hala uzun bir yol var. Çünkü üç yıl içinde, doğal gaz hala şurası üretim kapasitesinin en büyük hissesini (yüzde 41,8) oluşturacak. Buna karşılık tüm yenilenebilir kaynakların (yani güneş artı rüzgar, hidroelektrik, jeotermal ve biyokütle) karışımı toplamda yüzde 34,1 olacak.

Güneş gücünün hem yeni kapasite hem de fiili elektrik üretimindeki güçlü büyümesi, güneş gücü çağının başladığını doğruluyor. Üç yıl içinde güneş gücü ABD üretim kapasitesinin sekizde birinden fazlasını oluştururken, tüm yenilenebilir kaynakların toplam üretim kapasitesi kömür yahut nükleer güçten daha fazla olacak ve doğal gazınkine yaklaşacak üzere duruyor.

İçerik
iOS 17.0.1 ve iOS 17.0.2 güncellemeleri yayınladı: İşte detaylar

Apple, iOS 17'nin yayınlanmasından beş gün sonra, işletim sistemi için iki güncelleme birden yayınladı. Yeni1

1 dk. 7 Okundu
İçerik
Bethesda tarihinde bir ilki yaşıyor: Starfield, 10 milyon oyuncuyu geçti!

Starfield, geliştiricinin astronomik bir sayı olarak isimlendirdiği 10 milyon oyuncu hududunu geçti. Geliştirici, Twitter (X)1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Spotify, test etmeye başladı: Popüler özellik ücretli olabilir

Spotify, en son açıkladığı finansal sonuçlarda reklam dayanaklı aboneliği tercih eden kullanıcıların sayısının 343 milyona1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.