KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Üretken yapay zekayı 2024’te “soğuk duş” bekliyor

Uretken Yapay Zekayi 2024 Te Soguk Dus Bekliyor169624 0 Bilhassa 2022’nin son ayları -özellikle ChatGPT’nin kasım ayında çıkışı- üretken yapay zeka alanında bir kırılma noktası oldu. İçinde bulunduğumuz yıl boyunca onlarca hatta yüzlerde teknoloji şirketi, o yahut bu formda, yapay zeka alanına giriş yaptı. Google arama ve Windows dahil olmak üzere yüzlerce uygulama ve hizmete entegre edilen yapay zeka gelişimini sürdürüyor olsa da uzmanlar ihtarlarda bulunmaya başlamış durumda. CCS Insight’a nazaran teknolojiyi çevreleyen heyecanın azalması maliyetlerin artmasına neden olacak ve bu, 2024 yılı üzere çok yakın bir tarihte gerçekleşecek.

Yapay zekayı “soğuk duş” bekliyor

CCS Insight’ın 2024 yılı için ana iddiası, teknolojiyi çevreleyen “hype’ın yerini alan” maliyet, risk ve karmaşıklık gerçekliği nedeniyle üretken yapay zekanın 2024’te soğuk bir duş alacağı istikametinde. Öte yandan CCS Insight, yapay zekanın iktisat, toplum ve üretkenlikte büyük tesirleri olacağını düşünse de teknolojinin çok abartıldığını ve pazara sunmak için aşılması gereken birçok mahzurun görmezden gelindiğini söylüyor. Bunun en hoş örneği ise ChatGPT’nin günlük masrafı.

OpenAI’ın ChatGPT’si, Google’ın Bard’ı ve Anthropic’in Claude‘u üzere üretken yapay zeka modelleri, kullanıcı istemlerine hangi karşılıkları vereceklerini bulmak için karmaşık matematiksel modelleri çalıştırarak büyük ölçüde bilgi süreç gücü tüketiyor. Münasebetiyle şirketler, yapay zeka uygulamalarını çalıştırmak için yüksek güçlü çipler edinmek zorunda.

Şimdi ise Amazon, Microsoft, Google, Alibaba, Meta ve bildirildiğine nazaran OpenAI dahil olmak üzere giderek daha fazla şirket bu yapay zeka araçlarını çalıştırmak için kendi özel yapay zeka çiplerini tasarlıyor. Buradaki asıl hedef Nvidia ve başkalarının kıymetli tahlillerine olan muhtaçlığı azaltmak. Bunlara ek olarak 2024 yılında daha fazla düzenleyici adımın atılması bekleniyor. AB ve ABD’de halihazırda şekillenen yapay zeka düzenlemelerinin 2024’te tamamlanması bekleniyor. CCS Insight, bu maddelerin tamamlansa bile teknolojinin gelişim suratına ayak uyduramayacağını, münasebetiyle da sıklıkla revize edileceklerini söylüyor.

İçerik
Samsung Galaxy S24 titanyum çerçeveye sahip olacak

iPhone 15 Pro serisi ile birlikte hayatımıza giren titanyum çerçeve modası yavaş yavaş akıllı telefon1

1 dk. 7 Okundu
İçerik
14.nesil Intel Raptor Lake Refresh işlemcilerin tam listesi paylaşıldı

Ekim ayı tarihli Intel aktifliği yaklaşırken, bu aktiflikte tanıtılacak 14.nesil Intel Raptor Lake Refresh işlemcilerin özellikleri netleşmeye1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
iPhone 15 ile Apple Watch ve AirPods’u şarj edebileceksiniz

iPhone 15 & 15 Plus, iPhone 15 Pro & 15 Pro Max, artık Lightning temas1

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.