KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun mantar sorunu çözülmüş olabilir

Uluslararasi Uzay Istasyonu Nun Mantar Sorunu Cozulmus Olabilir168618 0 Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki su geri kazanım sistemlerindeki tıkanıklıklar o kadar artmış durumda ki hortumların temizlenmesi ve yenilenmesi için Dünya’ya geri gönderilmeleri gerekmişti. Bu durum, birbirlerine ve çoklukla de yüzeylere (örneğin su geri kazanım borularının iç kısımlarına) yapışan mikroorganizmaların oluşturduğu biyofilmler sayesinde meydana geliyor. Bu mantar üremeleri ISS’teki su sürece ünitelerinin filtrelerini tıkayabildiği üzere astronotların hastalanmasına da neden olabilir. Lakin artık ise bir tahlil bulunmuş olabilir.

Uzayda mikrop sorunu

iyofilmler uzay giysileri, geri dönüşüm üniteleri, radyatörler ve su arıtma tesisleri de dahil olmak üzere ekipmanın bütünlüğünü tehlikeye atabildiğinden ve ekipmana ziyan verebildiğinden, etkilenen materyalleri değiştirmek uzay ajanslarına epeyce değerliye mal olabiliyor. NASA’nın 2023 yılı için ISS’in kargo muhtaçlıklarını gidermek için yaklaşık 1,3 milyar dolar ayırdı. Bu değerli derecede yüksek bir maliyet. Öte yandan uzay vazifelerinde mikrobiyal büyümenin önlenmesi, bilhassa Ay ya da Mars üzere, tamir ya da hasta astronotların tedavisi için Dünya’ya süratli bir dönüşün mümkün olmadığı yerlere yapılacak uzun aralı seyahatler için kritik kıymet taşıyor.

Colorado Üniversitesi, MIT ve NASA Ames Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar ortasında yapılan ortak bir çalışmada, araştırmacılar uzay istasyonundan alınan örnekleri incelediler. Bilim insanları ayrıyeten “katılar ile sıvılar ortasındaki sürtünmeyi ortadan kaldırma” konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan LiquiGlide’daki uzmanlarla da güçlerini birleştirdi. Multidisipliner çalışma, yüzeylerin ince bir nükleik asit tabakasıyla kaplanmasının ISS’te bakteri üremesini engellediğini ortaya koydu.

Uluslararasi Uzay Istasyonu Nun Mantar Sorunu Cozulmus Olabilir168618 1 Bilim insanları, bu asitlerin mikropların yüzeylere yapışmasını engelleyen hafif bir negatif elektrik yükü taşıdığını belirtti. Bilim insanları ayrıyeten ISS’te kullanılan ilgili kesimlerin yüzeyini silikon yağ ile kayganlaştırılarak biyofilmlerin yapışmakta zorlandığı kaygan bir yüzey oluşturdu.

Biyofilm oluşumunu önlemek için yüzeylerin nükleik asitlerle kaplanmasına yönelik bu özel usulün uygulanması, karasal örneklerde mikrobiyal oluşumun yaklaşık yüzde 74 oranında azaldığını gösterdi. Şaşırtan bir halde uzay istasyonu numuneleri yaklaşık yüzde 86’lık daha yüksek bir azalma gösterdi. Çalışmaya katılan Colorado Üniversitesi’nden mikrobiyoloji uzmanı Pamela Flores yaptığı açıklamada, “Bu performansı ne kadar mühletle devam ettirebileceğini bilmiyoruz. Bu yüzden muhakkak daha uzun bir kuluçka müddeti ve mümkünse yalnızca son noktalarda değil, daima bir tahlil yapılmasını öneriyoruz.” tabirlerini kullanarak daha uzun çalışmaların gerekli olduğunu belirtti.

İçerik
Ducati sınırlı sayıda elektrikli bisikletini duyurdu

Lüks araç markaları da yavaş yavaş elektrikli bisiklet ve scooter kesimine adım atmaya başladı. Vakit1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Ascendant Studios açıkladı: FSR3 konsollara geliyor

AMD, Gamescom’da düzenlediği aktiflikte RX 7700 ve RTX 7800 ekran kartlarının yanı sıra FidelityFX Muhteşem1

2 dk. 12 Okundu
İçerik
Xiaomi 14’ün özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi sızdırıldı

Xiaomi’nin yeni üst düzey Xiaomi 14 serisi telefonlarını bu ayın sonlarında Çin’de tanıtması bekleniyordu. CAD1

2 dk. 10 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.