KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Ufukta umut göründü: Samsung, yüzde 78’lik düşüş bekliyor

Ufukta Umut Gorundu Samsung Yuzde 78 Lik Dusus Bekliyor169652 0 Global ekonomik krizin yansımaları büyük teknoloji devlerinin ceplerine de yansıdı. Kimi şirketler uçurumun kenarında, kimileri ise son birkaç ayın yaralarını sarmaya çalışıyor. Güney Koreli teknoloji devi Samsung için de durum çok farklı değil. Yayınlanan resmi rapora nazaran Samsung, güç vakitlerden geçiyor lakin taleplerin arttığına dair işaretler var ve bu, umutları yükseltiyor.

Samsung, yüzde 78 kâr düşüşü bekliyor

Geçtiğimiz gün paylaştığımız haberimizde kesim uzmanlarının, Temmuz-Eylül çeyreğinde Samsung’tan yüzde 80’lik kâr düşüşü beklediğini aktarmıştık. Samsung, bugün paylaştığı raporunda ise yüzde 78 kâr düşüşü beklediğini duyurdu. Münasebetiyle firma, beklentilerin üstünde bir performans elde etmiş üzere görünüyor. Ve bu durum, açıkça çip talebinde artışa işaret ediyor.

Rapora nazaran, Samsung Electronic’in toplam geliri 50,07 milyar dolar ve faaliyet kârı 1,79 milyar civarında olabilir. Açıkçası bu pahalar Samsung için evvelki çeyreğe nazaran yüzde 78’lik bir düşüş manasına geliyor ancak çeyreksel bazda artış oldukça fazla. Firma, bir evvelki çeyrekte yalnızca 456 milyon dolar kâr elde etmişti, hasebiyle yüzde 400’lük bir artış kelam konusu.

Artan taleplerin haricinde, Samsung’un DRAM üzere üst seviye yongalara daha fazla odaklanması toparlanmanın esas nedeni olarak görülebilir. Yarı iletken çip talebindeki toparlanma nedeniyle önümüzdeki çeyreklerde önemli düşüşün yavaşlaması bekleniyor. Hasebiyle Samsung için çip işinde durum çok âlâ olmasa da fiyatlarındaki düşüş hafifliyor ve bu da teknoloji devinin düşüşünü frenliyor.

Bu yılın başlarında Samsung, 2009’dan bu yana son 14 yılın en berbat çeyrek kârını açıklamıştı. Öte yandan üçüncü çeyrekte taşınabilir tarafın da, bilhassa katlanabilir premium telefonların da tesiriyle birlikte güçlü olması bekleniyor. Samsung, bu çeyreğe ait ayrıntılı raporunu 31 Ekim’de açıklayacak.

İçerik
Bir sonraki telefonunuz kendi ekranını onarabilir: Nasıl mı?

Günümüzde akıllı telefonlar, hayatımızın vazgeçilmez bir modülü olmuş durumda. Dayanıklılık kelam konusu olduğunda ise hepimiz1

2 dk. 6 Okundu
İçerik
Apple uydu üzerinden yol yardımını başlatıyor

Geçen sene iPhone 14 serisi ile uydu üzerinden acil durum irtibatını başlatan Apple, bu yıl1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
İPHONE 15 & İPHONE 15 PLUS tanıtıldı! İşte fiyatı ve özellikleri

Apple, 12 Eylül’de düzenlenen Wonderlust etkinliğinde iPhone 15 serisini tanıttı. USB-C’li birinci iPhone modelleri merakla1

6 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.