KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Türkiye’nin turbofan motoru TUSAŞ TEI-TF6000 vitrine çıktı

Turkiye Nin Turbofan Motoru Tusas Tei Tf6000 Vitrine Cikti169281 0 TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI), TEKNOFEST İzmir’de havacılık endüstrisi için geliştirdiği motor tahlillerini tanıttı. Firmanın bir müddettir üzerinde çalıştığı ve havacılık sanayisi için kritik kıymete sahip turbofan motoru TUSAŞ TEI-TF6000’in birinci motor bütünü de şenlik kapsamında sergilendi. Burada TEI Genel Müdürü Mahmut Akşit, motorun ilerleyişi hakkında kıymetli açıklamalarda bulundu.

TEI, turbofan motorunu TEKNOFEST İzmir’de sergiledi

Akşit tarafından yapılan açıklamalarda TEI’nin TEKNOFEST Ankara’da bir sonraki şenliğe bir prototip yetiştirme maksatlarının olduğunu ve bunu da başardıklarını aktardı. Prototipe aksesuar, kablaj ve boruların ekleneceğini tabir eden Akşit, “Ekibimiz önemli bir özveriyle, mümkün olduğunca süratli çalışıyor. Gece-gündüz demeden yürütülen çalışmalarla fuara gelmeden bir gün evvel son halini aldı. Takvim baskısı da bütün grubumuzda var. Devletimizin gereksinimi var. İnşallah çalıştığını da uçtuğunu da görürüz.” dedi.

Turkiye Nin Turbofan Motoru Tusas Tei Tf6000 Vitrine Cikti169281 1 Lakin TEI-TF6000 için yol hala daha uzun. Akşit, TF6000 motorunun geliştirme sürecinin erken aşamalarında bulunduğunu söylerken gelişimin emin adımlarla ilerlediğini tabir etti. Akşit, yılın başlarında birinci ateşlemenin 2023 içinde yapılacağını söylemişti. Savunma endüstrisinde roket ve elektrik motorları dışında muhtaçlık duyulan İHA, helikopter ve uçak motorları bulunduğuna işaret eden Akşit, yürüttükleri çalışmalarla ülkenin İHA ve helikopter motor teknolojilerini kazandığını belirtti.

 

Akşit, “Uçak motoru teknolojisi kalmıştı. Bu motor Türkiye’nin artık uçak motoru teknolojisini de kazandığının teyidi olacak. O denli değerli bir dönüm noktası. Teknolojiyi kazandıktan sonra daha büyüğünü ya da küçüğünü yapmak vakit, para ve projelendirme sorunu oluyor. Kıymetli olan evvel teknolojiyi kazanmak. Ondan sonra mümkün olduğu kadar süratli gereksinim duyulan uygulamalara nazaran bunları uyarlayabileceğiz.” diye konuştu.

TUSAŞ TEI-TF6000

Turkiye Nin Turbofan Motoru Tusas Tei Tf6000 Vitrine Cikti169281 2 TEI, 6000 lbf kuru itki gücüne sahip birinci özgün tasarım TEI-TF6000 turbofan motorunu üzerinde birkaç yıldır çalışıyor. TEI-TF6000, nitekim de bir dönüm noktasını temsil ediyor. Buradan elde edilecek know-how, KAAN MMU için planlanan yerli motora giden yolu açacak. Bu motorun çekirdeği temel alınarak geliştirilmesi planlanan türevlerinin de çeşitli insansız ve beşerli hava araçları, helikopterler, özel jetler ve öbür farklı platformlarda kullanılması amaçlanıyor. Motorun artyakıcı itiş sistemine sahip versiyonu olan TF10000 motoru ise, artyakıcı ile birlikte daha fazla itki gücü sunacak.

TE-TF6000 özellikleri

Turkiye Nin Turbofan Motoru Tusas Tei Tf6000 Vitrine Cikti169281 3

 • Kuru İtki Pahası: 6000 lbf
 • Özgül Yakıt Tüketimi: 0,700 lbf/lbs.h
 • By-Pass Ratio (SLS,ISA): 1,08
 • Boyutlar: 860 mm (genişlik), 1100 mm (yükseklik), 2250mm (uzunluk)
 • Fan: 2 Stage Axial
 • Kompresör: 6 Stage Axial
 • Türbin: 1 Stage HPT, 1 Stage LPT
 • Yanma Odası: Through Flow
İçerik
PowerPoint’in geliştiricisi Dennis Austin hayatını kaybetti

PowerPoint'in 1987 yılında yayınlanan birinci sürümünü geliştiren Dennis Austin hayatını kaybetti. The Washington Post'un haberine1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Yeni iPad, iPad mini ve iPad Air ufukta göründü: Yakında geliyor

Bildiğiniz üzere Apple şu sıralar bir dizi yeni tablet üzerinde çalışıyor ve bunların tümü önümüzdeki1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
ABD-Çin teknoloji savaşında yeni cephe: RISC-V

ABD-Çin teknoloji savaşında yeni bir cephe açılıyor: RISC-V. Amerikan şirketlerinin Çin'de yaygın olarak kullanılan özgür1

2 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.