KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Türkiye’de internet reklamcılığı gelirleri 1,6 milyar dolara ulaştı

Turkiye De Internet Reklamciligi Gelirleri 1 6 Milyar Dolara Ulas169598 0 Milletlerarası araştırma şirketi PwC, Türkiye ve öbür ülkeler hakkında bilgilerin yer aldığı Küresel Cümbüş ve Medya Bölümüne Bakış 2023-2027 raporunu yayımladı. Rapora nazaran 2022 yılında dünya genelinde cümbüş ve medya dalının toplam geliri evvelki yola nazaran yüzde 54 artarak 2,3 trilyona ulaştı. 2021 yılında Covid-19’un tesiriyle yüzde 10,6 büyüme kaydedilmişti. 2022’de büyüme suratı yavaşladı.

Küresel Cümbüş ve Medya Bölümüne Bakış 2023-2027 araştırması, 53 bölgede 13 cümbüş ve medya segmentini kapsıyor. Reklam verenler ve tüketicilerin medya harcamalarıyla ilgili tahlillerle sonraki 5 yıla ait öngörüler yer alıyor.

Araştırmaya nazaran internet reklamcılığı yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Oyun bölümünün ise güçlü büyüme potansiyeline dikkat çekiliyor. Bölümüne en değerli itici gücü teknoloji kategorisi olurken, üretken yapay zeka ve metaverse bölümdeki değişim için yeni fırsatlar sunuyor.

Çok sayıda kullanıcının hali hazırda Netflix ve Spotify üzere şahsileştirilmiş teklifler sunan platformlara abone olduğunu, ChatGPT’nin fiyatlı kullanıcı sayısında artış yaşandığı ve yakın vakitte üretken yapay zeka platformlarına yapılacak harcamaların artacağına vurgu yapılıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen PwC Türkiye Cümbüş ve Medya Dalı önderi Murat Çolakoğlu, “Araştırma bulgularına nazaran pandeminin akabinde önemli bir artış gösteren dal büyüme suratının gelecek 5 yıl içinde düşme eğilimine gireceği öngörülüyor. Bu durum, şirketleri mevcut ve gelecekteki dal ve tüketici trendlerini de dikkate alarak yepisyeni stratejiler geliştirmeye zorluyor.” açıklamasını yaptı.

Raporun Türkiye bulgularına bakıldığında 2022’de toplam 5,5 milyon dolara ulaşan dal büyüklüğünün 2,4 milyon dolarının internet erişimi segmentinin ürettiği gelir olduğunu aktaran Çolakoğlu, şunları kaydetti:

“Bu gelirin yaklaşık yüzde 77’si taşınabilir internet erişiminden elde ediliyor. E-ticaret ve dijital platformlarda geçirilen müddetin artması nedeniyle internet reklamcılığı büyümenin güçlü bir katalizörü. Bu segmentin gelirlerinin 2027’ye kadar yüzde 8,6 CAGR (Yıllık Bileşik Büyüme Oranı) ile artarak 2,3 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Başka yandan dünyada olduğu üzere hala Türkiye’de de kıymetini koruyan TV reklam pazarı, Kovid-19 krizinden bu yana 2021’de yüzde 36 ve 2022’de yüzde 35 daha büyüyerek 448 milyon dolara ulaştı. Araştırmaya nazaran büyüme yavaşlayacak lakin segmentin yüzde 3,8’lik bir bileşik büyüme oranıyla 2027’de 539 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Ayrıyeten Türkiye’de podcast segmenti de gelişmeye devam ediyor. 2022’de aylık dinleyici sayısının yüzde 13,8 artarak 11 milyona ulaşması, dalın ne kadar dinamik bir potansiyele sahip olduğunun bir göstergesi.”

Türkiye’de internet reklamcılığı gelirleri 1,6 milyar dolara ulaştı

Türkiye’nin internet reklamcılığı pazarının toplam gelirleri 2022 yılında 1,6 milyar dolara ulaştı ve bu gelirlerin 2027’ye kadar yüzde 8,6 yıllık bileşik büyüme oranı ile artarak 2,3 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Türkiye’de podcast bölümü güçlü bir büyüme yaşamaya devam ediyor. 2021’de 9,7 milyon olan aylık dinleyici sayısı 2022’de yüzde 13,8 artarak 11 milyona ulaştı.

Türkiye müzik, radyo ve podcast pazarı, 2021’de 79 milyon dolarken 2022’de 125 milyon dolara ulaştı. Toplam gelirin iddia periyodu boyunca yüzde 11,6 CAGR ile artarak 2027’de 217 milyon dolara ulaşması öngörülüyor.

Turkiye De Internet Reklamciligi Gelirleri 1 6 Milyar Dolara Ulas169598 1 E-ticaret ve dijital platformlarda geçirilen müddetin artmasıyla gelecek yıllarda tüm dünyada şirketler satın alma ve karar basamaklarında tüketicilere ulaşabilmek için çok daha fazla harcama yapacak. Reklamcılığın 2025 yılında en büyük kategori olarak tüketici harcamalarını geride bırakacağı öngörülüyor. İnternet reklamcılığı kategorisi, 2022’de yüzde 8,1 büyüme kaydederek büyümenin güçlü bir katalizörü oldu. Rapor, global reklamcılık gelirlerinin 2022-2027 ortasında 763,7 milyar dolardan 952,6 milyar dolara yükselerek yılda yaklaşık yüzde 4,5’lik bir yıllık bileşik büyüme oranına ulaşacağını da gösteriyor.

Bu eğilime nazaran, reklamcılık yıllık geliri 1 trilyon dolarına ulaşan 3 ana cümbüş ve medya kategorisi içinde birinci kategori olma yolunda. Üçüncü ana kategori olan internet erişiminin de 2026’da tüketici harcamalarını geride bırakacağı varsayım ediliyor.

Tüketicinin cümbüş ve medyaya yönelik harcamalarının genel harcamalar içerisindeki hissesinin azalacağını gösteren rapora nazaran, 2023’te ortalama şahsî gelirin yüzde 0,53’ü olan kişi başı tüketici harcamaları 2027’de yüzde 0,45’ini oluşturacak.

Rapor, tüketici harcamalarının cümbüş ve medya eser ve hizmetlerine yönelik tesirinin azaldığına ve reklamcılığın tesirinin artışına dikkati çekiyor. Bu trend, bölüm önderleri için kaideleri değiştiren ve kapsamlı bir tekrar kıymetlendirme ve değişimi zarurî kılan etkenler ortasında yer alıyor.

Büyüme alanları

Rapor’da büyüme potansiyelinin yüksek olduğu alanlara vurgu yapılıyor. Bu alanlar şöyle:

Reklamcılık

Reklamcılık yükselişte. Daha evvel bahsettiğimiz üzere, reklamcılık, 1 trilyon ABD dolarına ulaşacak birinci kategori olma yolunda ilerliyor. En büyük klâsik TV pazarı olan ABD’de, 2023 yılında değerli bir dönüm noktasına ulaşılacak ve reklam harcamaları kablolu Tv üyeliği ve öbür aboneliklerden elde edilen geliri geçecek.

Oyunlar

Oyun kesimi, global cümbüş ve medya sanayisinin en büyük güçlerinden biri. Daima büyüyen dal, başta gençler olmak üzere tüm demografik kümelerin ilgisini çekmeye devam ederken, oyunlar yaratıcılık, reklamcılık ve tüketici harcamaları alanlarında kendini gösteriyor.

2023’te 227 milyar ABD doları olan toplam oyun gelirinin 2027’de %7,9’luk bir CAGR (Yıllık Bileşik Büyüme Oranı) ile 312 milyar ABD dolarına yükselmesi bekleniyor. Oyun bölümüne olan inancın artmasıyla birlikte, reklamcılık gelirlerinin 2022-2027 ortasında neredeyse ikiye katına çıkması ve 2025’te ise 100 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor.

Canlı olan her şey

Eğlence ve medya kesimini yüz yüze deneyimleme imkanının önemli biçimde azaldığı uzun bir periyodun akabinde, yüz yüze aktiflik kesimleri büyümeye devam etti ve cümbüş ve medya sanayisinin tamamını geride bırakmaya hazır. Tüketici alanındaki tüm yüz yüze aktiflik alt bölümlerini dikkate aldığımızda, pandemi öncesi düzeylere 2024’te ulaşılacak ve toplam gelir 2019’daki 66,6 milyar ABD dolarından 68,7 milyar ABD dolarına yükselecek. 2027’ye kadar canlı tecrübe gelirleri %9,6’lık bir yıllık bileşik büyüme oranı ile artacak. Bu, toplam tüketici geliri için iddia edilen %2,4’lük yıllık bileşik büyüme oranının dört katı.

İçerik
Youtuber Nasıl Olunur? 

Video izlemenin yanında kişiler arasında iletişim sağlamaya da yarayan Youtube 2005 yılında, had Hurley, Jawed1

5 dk. 9 Okundu
İçerik
Youtube, reklam engelleyicilere artık izin vermiyor

Dünyanın en büyük görüntü paylaşım platformu olan Youtube, kullanıcıların eklenti olarak kullandığı reklam engelleyicilere artık1

1 dk. 7 Okundu
İçerik
X’te artık tweet yok, sadece ‘gönderi’ var

Görünüşe nazaran X, tam manasıyla Twitter’ı unutmamızı istiyor. Kullanıcılar 29 Eylül'de yürürlüğe girecek olan yeni1

2 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.