KATEGORİLER
Kripto Al Sat

TSMC’de gecikmeler başladı: 2nm’de lider değişiyor

Tsmc De Gecikmeler Basladi 2Nm De Lider Degisiyor169118 0 Bildiğiniz üzere tüm dünyanın gereksinim duyduğu yonga üretiminde rekabet yeterlice kızışmaya başladı. Bu bağlamda sektörün önde gelen üreticilerinden TSMCIntel ve Samsung, odağını 3nm ve 2nm fabrikasyon sürecine çevirmiş durumda. Artık bu isimler ortasından TSMC, liderliği en yakın rakibine kaptırabilir. 

TSMC’de gecikmeler başladı

Bilmeyenler için TSMC, halihazırda iPhone 15 Pro ve 15 Pro’da karşımıza çıkan Apple A17 Pro’da en yeni 3nm fabrikasyon sürecine yer veriyor. Lakin bundan çok daha evvel, 2nm’nin ayak seslerini duymaya başladık. O denli ki dev üreticinin, halihazırda kullanılan FinFET transistörlerden daha düzgün performans ve verimlilik gayesiyle Gate-all-around (GAA) teknolojisine geçiş yapacağı belirtilmişti. Lakin bu geçiş, öngörülenden çok daha uzun sürebilir.

Tsmc De Gecikmeler Basladi 2Nm De Lider Degisiyor169118 1 Bugün paylaşılan yeni bir raporda, 2025 yılı için hedeflenen 2nm sürecinin 2026’ya kadar ertelenebileceği belirtiliyor. Bu gecikmenin nedeni ise ayrıntılı olarak açıklanmadı. Lakin kesime yakın kaynaklar, yavaşlayan yarı iletken pazarına ve Tayvan’Da kurulacak yeni bir tesise işaret ediyor.

Yeni tezler doğrulandığı taktirde, Samsung Foundry, Intel ve TSMC ortasında yaşanan rekabetin daha da kızışacağını söyleyebiliriz. Niketim Intel, gelecek yıl Power Via teknolojisini duyurmayı ve 2025 yılında 18A (1,8nm) sürecine geçiş yapmayı planlıyor. Emsal bir vakit çizelgesine sahip olan Samsung ise, 2025 yılına 2nm, 2027 yılında ise 1,4 nm üretime geçiş yapacak. 

İçerik
Redmi Note 13 Pro serisi kalp atış hızını ölçebilecek

Önümüzdeki günlerde tanıtılacak Redmi Note 13 serisinin Pro modelleri, kullanıcının kalp atış hızını ölçebilecek. Xiaomi1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Dünyanın en akıllı kablosuz kulaklığı: Yapay zekâdan 4G’ye yok yok

Tam kablosuz kulaklık eserlerinin giderek tanınan olması farklı projeleri de gün ışığına çıkarıyor. Telefona entegre1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Xiaomi, MIUI 15 güncellemesini atlayabilir: MiOS geliyor

Android ekosisteminin başında yer alan Google, 4 Ekim’de gerçekleştirdiği aktiflikte heyecanla beklenen Android 14‘ü vitrine1

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.