KATEGORİLER
Kripto Al Sat

TSMC’de gecikmeler başladı: 2nm’de lider değişiyor

Tsmc De Gecikmeler Basladi 2Nm De Lider Degisiyor169118 0 Bildiğiniz üzere tüm dünyanın gereksinim duyduğu yonga üretiminde rekabet yeterlice kızışmaya başladı. Bu bağlamda sektörün önde gelen üreticilerinden TSMCIntel ve Samsung, odağını 3nm ve 2nm fabrikasyon sürecine çevirmiş durumda. Artık bu isimler ortasından TSMC, liderliği en yakın rakibine kaptırabilir. 

TSMC’de gecikmeler başladı

Bilmeyenler için TSMC, halihazırda iPhone 15 Pro ve 15 Pro’da karşımıza çıkan Apple A17 Pro’da en yeni 3nm fabrikasyon sürecine yer veriyor. Lakin bundan çok daha evvel, 2nm’nin ayak seslerini duymaya başladık. O denli ki dev üreticinin, halihazırda kullanılan FinFET transistörlerden daha düzgün performans ve verimlilik gayesiyle Gate-all-around (GAA) teknolojisine geçiş yapacağı belirtilmişti. Lakin bu geçiş, öngörülenden çok daha uzun sürebilir.

Tsmc De Gecikmeler Basladi 2Nm De Lider Degisiyor169118 1 Bugün paylaşılan yeni bir raporda, 2025 yılı için hedeflenen 2nm sürecinin 2026’ya kadar ertelenebileceği belirtiliyor. Bu gecikmenin nedeni ise ayrıntılı olarak açıklanmadı. Lakin kesime yakın kaynaklar, yavaşlayan yarı iletken pazarına ve Tayvan’Da kurulacak yeni bir tesise işaret ediyor.

Yeni tezler doğrulandığı taktirde, Samsung Foundry, Intel ve TSMC ortasında yaşanan rekabetin daha da kızışacağını söyleyebiliriz. Niketim Intel, gelecek yıl Power Via teknolojisini duyurmayı ve 2025 yılında 18A (1,8nm) sürecine geçiş yapmayı planlıyor. Emsal bir vakit çizelgesine sahip olan Samsung ise, 2025 yılına 2nm, 2027 yılında ise 1,4 nm üretime geçiş yapacak. 

İçerik
Apple Watch deri kordon sevenler için üzücü gelişme: Apple, üretimi durduruyor!

Apple Wonderlust aktifliği yaklaştıkça iPhone 15 ve aksesuarlarıyla birlikte söylentiler artmaya başladı. Apple’ın iPhone’lar için1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
İki hafta pil ömürlü Huawei Watch GT 4 tanıtıldı: İşte Türkiye fiyatı ve özellikleri

Huawei, kısa bir müddet evvel düzenlediği aktiflik kapsamında yeni akıllı saati Huawei Watch GT 4’ü1

5 dk. 1 Okundu
İçerik
TikTok Türkiye’den pazarlama hakkında araştırma

Türkiye’de büyük kitlelere ulaşan toplumsal medya platformu TikTok, Türkiye’de birinci sefer #işteTikTok aktifliği düzenledi. Aktifliğe1

3 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.