KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Starlink’e rakip geldi: Amazon, uydu tabanlı internet projesinde ilk uyduyu fırlattı

Amazon Uydu Tabanli Internet Projesinde Ilk Uyduyu Firlatti169531 0 United Launch Alliance yahut kısaca ULA, Amazon’un birinci uydu fırlatmasının başarılı olduğunu duyurdu. Havacılık ve uzay üreticisinin Atlas V roketi, geçtiğimiz gece birinci iki Project Kuiper uydusunu alçak Dünya yörüngesine taşıdı. Protoflight ismi verilen vazife, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan TSİ 21:06’da havalandı.

Amazon, Starlink rekabetinde birinci adımı attı

Amazon bir müddettir Starlink gibisi internet uydusu teşebbüsü olan Project Kuiper/Kuiper Projesi üzerinde çalışıyordu. Şirket Protoflight olarak isimlendirilen misyon ile çok kıymetli datalar toplamayı planlıyor. Amazon aslında laboratuar ortamlarında testler yapmıştı lakin artık iki prototip uydunun yörüngeye çıkartılmasıyla bilgi alışverişi ve başka testler gerçek dünya şartlarında icra edilecek. Bu birebir vakitte uydu sürece, fırlatma ve vazife operasyonlarının da bir testi. Amazon, ilgili maksatlara ulaştığında her iki uyduyu da yörüngeden çıkaracak ve uydular atmosferde imha olacak.

Amazon, Kuiper Projesi’nin maksadının dünya genelinde hizmet almayan ve yetersiz hizmet alan topluluklara süratli ve uygun fiyatlı geniş bant sunmak olduğunu söylüyor. FCC onayını aldıktan sonra firma, önümüzdeki altı yıl içinde 3.200’den fazla uydu konuşlandırmayı planlıyor ve KuiperSat-1 ile KuiperSat-2 prototipleri bu gayede atılmış birinci adımlar. Amazon, 2024 yılının birinci yarısında birinci tam uydularını fırlatmayı ve yılın ikinci yarısında ise müşterilerle beta testlerine başlamayı hedefliyor.

Aşağıdaki fırlatma yayınında tüm süreci takip edebilirsiniz. Fırlatma süreci ise 26:05 civarında başlıyor.

İçerik
Google Pixel 8 Pro’da ekran şikayetleri gelmeye başladı

Google, Pixel 8’i satışa sunduğundan bu yana şikayetler alıyor. Son olarak, birtakım Pixel 8 Pro1

1 dk. 13 Okundu
İçerik
Gözler burada: Huawei, merakla beklenen etkinliğinin tarihini açıkladı

Huawei geçtiğimiz haftalarda tüm beklentileri altüst ederek 5G destekli, uydu kontağına sahip Mate 60 ve1

2 dk. 5 Okundu
İçerik
Savunma sanayisinin geleceği: ASELSAN, Roketsan ve Baykar işbirliğinde Albatros testi

Türkiye, son yıllarda yapmış olduğu savunma sanayi atılımıyla bilhassa insansız sistemlerde alanında öncü şirket ve1

2 dk. 9 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.