KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Starlink, “uzay lazeri” ile internet hızını artırıyor

Starlink Uzay Lazeri Ile Internet Hizini Artiriyor169402 0 Elon Musk’ın SpaceX‘i, uydularının lazerler aracılığıyla bağlantı kurabilen yeni versiyonlarını fırlattıktan sonra uzay tabanlı internet hizmetlerinde bir kilometre taşına daha ulaştı. Starlink tarafından paylaşılan bir X gönderisinde yeni jenerasyon uydularını geçen hafta yörüngeye fırlatıldığı doğrulandı.

Uzay tabanlı internet hizmetleri, SpaceX’in Starlink’in birinci uydularını üç yıldan biraz daha uzun bir mühlet evvel fırlatmasıyla hızlanmaya başladı. SpaceX’in yine kullanılabilir Falcon 9 roketleri ve uzaktan internete bağlanmak isteyen kullanıcıların sayısının artması sayesinde hizmet süratle büyüdü. Halihazırda ise 2 milyondan fazla global kullanıcı sayısına ulaşılmış durumda.

Starlink’in V2 Küçük uyduları

Starlink birinci olarak 2021 yılında lazer tabanlı iletişim özelliklerine sahip uydular fırlattı. Birinci parti uydular kutup yörüngesine fırlatıldı ve yer istasyonlarının kurulmasının sıkıntı olduğu Alaska üzerinde internet hizmetleri sağladı. Yer istasyonları, Startlink’in uyduları ile bilgilerin depolandığı bilgi merkezleri ortasında bir aracı görüyor. Bunlar Starlink’in sizi internete bağlayabilmesini sağlamada kritik değere sahip olmaya devam ederken Starlink, uydular ve yer istasyonları ortasındaki data transferlerini azaltmanın yollarını arıyor. V2 Mini‘lerdeki lazer tabanlı irtibat de tam olarak burada devreye giriyor.

Uydular Ortası Optik Bağlantılar (Optical Intersatellite Links) olarak isimlendirilen bu uzay lazerleri, takımyıldız içindeki uyduların birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlıyor. Bu usul, yer istasyonu ile uydular ortasındaki daima irtibatı atladığından, müşteriler için internet hızlarının güzelleştirilmesine yardımcı olmakta ve gecikme sürelerini azaltmakta.

Starlink’in X gönderisine nazaran takımyıldızı, binlerce kilometre uzakta olsalar bile uydular ortası bağlantısı kesin bir doğrulukla sağlayan bu çeşit 8.000’den fazla lazerle donatılacak. Bu tıp lazer temaslarının her birinde bilgi transferleri 100 Gbps (125 MB/s) suratında gerçekleştirilebilecek.

Starlink’in geleceği

Starlink Uzay Lazeri Ile Internet Hizini Artiriyor169402 1 Starlink, uzay tabanlı internet hizmetlerinin denizcilik ve havacılık sanayileri üzere alanlardaki uygulamalarını artırmayı hedefliyor. Takımyıldızındaki uydu sayısının artmasıyla (an itibariyle uydu sayısı 5 binden fazla), bu dalların muhtaçlık duyduğu global kapsama alanı sağlama talepleri karşılanacak.

Ticari müşterilerin yanı sıra Starlink, kesimdeki rekabet arttığı için mevcut ferdi müşteri tabanını da memnun etmek istiyor olabilir. Amazon’un Starlink ile birlikte düşündüğü Kuiper projesi hayata geçemezken, bir öbür potansiyel rakip OneWeb, takımyıldızının kurulumunu tamamladı ve yakında hizmet sunmaya başlaması bekleniyor.

Araştırmalar Starlink’in internet hizmetlerinin faaliyet gösterdiği ülkelerin birçoklarında geniş bant temaslardan daha süratli olduğunu gösterse de, hizmet dala yeni girenlerle ortasına kâfi arayı koymak ve bir adım önde olmak istiyor. Starlink, şimdilik Türkiye’de hizmet vermiyor lakin bu alanda resmi boyutta görüşmeler sürüyor. Starlink Türkiye Genel Müdürü ataması, BTK başvurusu ve dal yansıları hizmetin çok uzakta olamadığını gösteriyor.

İçerik
Google sürekli duruyor hatası nasıl çözülür? Play Store durduruldu çözümü

“Google daima duruyor” yanılgısı Android telefonlarda sıklıkla karşılaşılan yanlışlardan biridir. Bu yanılgı oyun oynarken, mesajlaşırken1

5 dk. 15 Okundu
İçerik
E-Ticaret Sitesi Kurmak

Dünya genelinde etkisini gösteren koronavirüs salgını neticesinde birçok kişi alışverişini güvenli bir şekilde yapamaz hale1

3 dk. 34 Okundu
İçerik
Huawei’den Windows’a rakip geliyor: HarmonyOS PC için doğrulandı

Bildiğiniz üzere Huawei, ABD kısıtlamalarının akabinde odağını HarmonyOS'a çevirdi. Bu bağlamda Huawei imzalı işletim sisteminin1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.