KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Spotify ve OpenAI arasında dev ses klonlama ortaklığı

Spotify Ve Openai Arasinda Dev Ses Klonlama Ortakligi169141 0 Bir vakitlerin en büyük hayalleri yalnızca geçtiğimiz yılın kasım ayındaChatGPT’nin piyasaya çıkmasıyla birer birer gerçeğe dönüşüyor. Dünya üzerinde 7.000’i aşkın yaşayan lisanı kapsayan 142 farklı lisan ailesi bulunuyor. Örneğin Türkçe konuşan yaklaşık 300 milyon kişi var lakin bu sayı dünya nüfusunun yalnızca yüzde 3’ünü oluşturuyor. Pekala geri kalan insanlara kaygınızı nasıl anlatacaksınız yahut nasıl ulaşacaksınız? Spotify ve ChatGPT yaratıcısı OpenAI arasında yapılan paydaşlık, sesinizi daha evvel ulaşma bahtınız olmayan insanlara duyurma imkanı tanıyor.

Spotify’da ses klonlama dönemi

Yukarıdaki senaryo için şimdi gidilmesi gereken biraz daha yol var fakat adımlar atılmaya başlandı. OpenAI ile Spotify arasında yapılan paydaşlık ile artık podcast yayıncıları kendi seslerini kullanarak diğer lisanlardaki versiyonlarını yine üretmeye başlayacak.

Spotify, yeni aracıyla İngilizce bölümlerini İspanyolcaya çevirmek için bir avuç podcast yayıncısıyla paydaşlık kurdu ve önümüzdeki haftalarda Fransızca ve Almanca çevirileri de kullanıma sunmayı planlıyor. Şayet ilgileniyorsanız, birinci kısımlar Dax Shepard, Monica Padman, Lex Fridman, Bill Simmons ve Steven Bartlett üzere büyük isimlerden gelecek.

Çeviri özelliğinin bel kemiği, hem İngilizce konuşmayı yazıya dökebilen hem de öteki lisanları İngilizceye çevirebilen OpenAI’ın ses dönüştürme aracı Whisper. Fakat Spotify’ın aracı, konuşmadan metne çevirinin ötesine geçerek bir podcast’i farklı bir lisana çevirecek ve podcast yayıncısının kendi sesinin sentezlenmiş bir versiyonunda tekrar üretecek.

Spotify’ın şahsileştirmeden sorumlu lider yardımcısı Ziad Sultan yaptığı açıklamada, “Yaratıcının kendi sesiyle eşleşen Sesli Çeviri, dünyanın dört bir yanındaki dinleyicilere yeni podcast yayıncılarını daha evvel hiç olmadığı kadar özgün bir formda keşfetme ve onlardan ilham alma gücü veriyor” dedi.

Bu yeni özelliğin ses kopyalama kısmının ardında da muhtemelen OpenAI bulunuyor. Çünkü, ayrıntılarına çabucak üstteki temastan ulaşabileceğiniz bir duyuruda OpenAI, yalnızca metin ve birkaç saniyelik örnek konuşmadan insan gibisi ses oluşturabilen bir aracın lansmanı yaptı. Lakin OpenAI, bu ses klonlama modelini herkesin kullanımına açmayı en azından şimdilik -bariz sebeplerden dolayı- düşünmüyor.

İçerik
Redmi Buds 5’in tanıtım tarihi açıklandı: 46 dB gürültü engelleme ile geliyor

Redmi markası 21 Eylül'de Note 13 serisi akıllı telefonlarını tanıtmak için bir aktiflik düzenleyecek. Çinli1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
“iPhone 15 serisi hayal kırıklığı oldu”

Apple’ın iPhone 15 serisini tanıtmasının akabinde pazardaki rakiplerinden birbiri gerisine iğneleyici açıklamalar gelmeye devam ediyor.1

1 dk. 4 Okundu
İçerik
Mikrodalga fırın tavsiyesi için en iyi mikrodalgalar (2023)

Günümüzde mikrodalgalar, fast food hazırlamaktan kahvenin sütünü yahut yemeği tekrar ısıtmaya buzlukta unuttuğunuz eti çözdürmeye1

14 dk. 17 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.