KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Şimdiye kadarki en önemli Windows 11 güncellemesi çıktı: İşte değişenler

Simdiye Kadarki En Onemli Windows 11 Guncellemesi Cikti169197 0 Microsoft, Windows 11 için şimdiye kadarki en büyük güncellemelerinden birini kısa bir mühlet evvel kullanıma sundu. Külliyen yeni, daha evvel görülmemiş yapay zekalı asistan Copilot, yapay zekalı Paint ve Ekran Alıntısı Aracı için yapılan kıymetli eklemeler güncellemenin temelini oluştursa da gelen irili ufaklı bir sürü şey var. Gelin bunlara bir bakalım

Elveda Cortana! Merhaba Windows Copilot

Simdiye Kadarki En Onemli Windows 11 Guncellemesi Cikti169197 1 26 Eylül’de yayınlanan Windows 11 22H2 (KB5030310) salı günü yamasıyla gelen en büyük özellik elbet Windows Copilot. Bu yapay zekalı asistan birebir Bing Sohbet özelliğini direkt Windows 11 masaüstüne getiriyor. Windows 11’de bir kenar çubuğu olarak görünen bu özellik, bilgisayardaki ayarları denetim etmenize, uygulamaları başlatmanıza ya da yalnızca sorguları yanıtlamanıza imkan tanıyor. Microsoft, Copilot’u Windows’un birçok kısmına de entegre ediyor.

Paint artık çok daha gelişmiş

Simdiye Kadarki En Onemli Windows 11 Guncellemesi Cikti169197 2 Microsoft ayrıyeten Paint, Ekran Alıntısı Aracı ve Windows 11’in Fotoğraflar uygulamasına da yapay zeka takviyeli özellikler ekliyor. Microsoft Paint, transparan ve katman dayanağı ile Photoshop gibisi özellikler kazanıyor. Microsoft ayrıca Paint‘e yakında yeni bir yapay zeka manzara oluşturucu da ekleyecek. Windows Insider’lar, önümüzdeki haftalarda tüm Windows 11 kullanıcılarına sunulacak olan “Paint Cocreator” özelliğine erişmek için bekleme listesine kaydolmaya başladılar bile.
Simdiye Kadarki En Onemli Windows 11 Guncellemesi Cikti169197 3 Microsoft’un tüketici pazarlama müdürü Yusuf Mehdi bir blog yazısındaCocreator, yalnızca bir metin girerek, bir tarz seçerek ve eşsiz bir manzara oluşturarak yaratıcılığınızı ortaya çıkarıyor” diyor. Oluşturulacak görselde daha sonra Paint’teki öteki araçları kullanarak, ister katman eklemek ister üstüne çizim yapmak olsun dilediğiniz her şeyi yapabileceksiniz. Paint’e DALL-E 3’ün eklenip eklenmeyeceğinden emin değilim lakin Microsoft, OpenAI ortaklığı sayesinde ekseriyetle hizmetlerine en şimdiki sürümü evvelce ekliyor.

Microsoft, Paint’in bu manzara oluşturma özelliği için önizleme mühleti boyunca jeton kullanıyor. Paint Cocreator’ın birinci kullanımı için 50 jeton veriliyor ve her kullanım için bir jeton kullanılıyor. Microsoft, önizleme tamamlandıktan sonra bu sistemin değiştirebileceğini söylüyor, bu da gelecekte bu özellik için fiyat alabileceğini gösteriyor.

Clipchamp 

Simdiye Kadarki En Onemli Windows 11 Guncellemesi Cikti169197 4 Görüntü ile kıssa anlatımı kelam konusu olduğunda, düzenleme de en az sahnelerin kendisi kadar kıymetli. Microsoft Clipchamp, Otomatik Oluşturma üzere gelişmiş yapay zeka araçlarıyla her şeyi bir ortaya getirmenize yardımcı oluyor. Clipchamp’te yerleşik olarak bulunan bu yeni özellik, geliştirmekte olduğunuz görüntünün tipine ait birkaç kolay soruyla kurguya bir adım önde başlamanıza yardımcı olacak.

Ekran alıntılarında ve Fotoğraflar’da düzenleme seçenekleri

Simdiye Kadarki En Onemli Windows 11 Guncellemesi Cikti169197 5 Ekran Alıntısı Aracı‘nın yapay zeka yükseltmeleri metin çıkarma ve redaksiyon halinde geliyor. Artık Ekran Alıntısı Aracı’ndaki bir imajdan metin kopyalayabilecek ve bunu başka uygulamalarda paylaşabileceksiniz. Microsoft ayrıyeten imgelerdeki e-postaları ve telefon numaralarını otomatik olarak redakte etmenizi ve gizlemenizi sağlayan bir özellik de ekledi.

Microsoft’un Windows 11 için Fotoğraflar uygulaması, bu güncellemeyle birlikte yeni bir art plan bulanıklaştırma seçeneğiyle yapay zekaya odaklanmaya devam ediyor. Art plan bulanıklaştırma, bir fotoğraftaki art planı otomatik olarak bulacak ve özneyi vurgulayıp art planı bulanıklaştıracak. Bu süreç manuel olarak özelleştirilebilecek.

Simdiye Kadarki En Onemli Windows 11 Guncellemesi Cikti169197 6 Paint, Fotoğraflar ve Ekran Alıntısı Aracı’nın yapay zeka ile geliştirilmiş sürümlerini edinmek için birkaç hafta beklemeniz gerekebilir. Microsoft, bu uygulama güncellemelerinin “tüketici kullanıcılarının küçük bir yüzdesine artık sunulmaya başlandığı (önümüzdeki aylarda tam kullanılabilirlik hedefleniyor)” konusunda uyarıyor.

Windows Yedekleme uygulaması

Simdiye Kadarki En Onemli Windows 11 Guncellemesi Cikti169197 7 Microsoft ayrıyeten bu güncellemeyle birlikte geliştirilmiş bir Windows Yedekleme uygulaması da ekliyor. Artık yeni bir aygıta geçmek istediğinizde bilgisayarınızı yedeklemenize imkan tanıyor ve buluta yedekleme sayesinde mevcut ayarlarınızı otomatik olarak yeni bilgisayarınıza uygulanıyor. aşlat menünüzdeki ve vazife çubuğunuzdaki sabitlenmiş uygulamalar da aktarılacak ve Microsoft Store’daki tüm uygulamalar otomatik olarak geri yüklenecek.
Simdiye Kadarki En Onemli Windows 11 Guncellemesi Cikti169197 8 Bu en son Windows 11 güncellemesi ayrıyeten şifrelerden kaçınmak ve hesaplarda oturum açmak için yüzünüzü, parmak izinizi yahut PIN’inizi kullanmak için kullanılan geçiş anahtarları için de takviye sunuyor. Evrak Gezgini bu Windows 11 güncellemesiyle daha çağdaş bir görünüm kazanıyor.
Simdiye Kadarki En Onemli Windows 11 Guncellemesi Cikti169197 9 Şayet bir PC oyuncusuysanız, Microsoft’un bu güncellemede değişik bir eklentisi var: Lokal RGB aydınlatma denetimleri. Dinamik Aydınlatma olarak bilinen bu Windows 11 özelliği, açık HID LampArray standardını kullanarak RGB aydınlatmalarınızı denetim edebilecek. Hasebiyle etraf ünitelerini ve aydınlatmalarını denetim etmek için bir sürü uygulama kullanmak gerekmeyecek.

BT yöneticilerinin ve geliştiricilerin de dikkat etmesi gereken birtakım yenilikler var. Microsoft bu güncellemeyle Windows 365 Cloud PC‘lerini Windows 11’e entegre ediyor. Windows 365 Boot, bir aygıtta direkt Windows 365 Bulut PC’lere önyükleme yapmanıza imkan tanırken, Windows 365 Switch ise Windows 365 kullanıcılarının Windows 11 içinde lokal bir masaüstü ile bir Bulut PC ortasında geçiş yapmasına müsaade verecek.

Simdiye Kadarki En Onemli Windows 11 Guncellemesi Cikti169197 10 Geliştiriciler artık Windows geliştirme makinelerini kurmanın ve kullanmanın daha kolay bir yolu olan Dev Home’a erişebilecekler. Dev Home, geliştiricilerin gereksinim duyduğu uygulamaları, araçları ve paketleri yüklemek üzere bir yapılandırma belgesi oluşturmak için Microsoft’un Windows Paket Yöneticisini (winget) kullanıyor. Ayrıyeten Microsoft Dev Box ve GitHub Codespaces kullanarak buluttaki kodlama ortamlarını yapılandırma özelliğini de barındırıyor.

Bitti mi? Hayır

Simdiye Kadarki En Onemli Windows 11 Guncellemesi Cikti169197 11 2023’ün dördüncü çeyreğinde yayınlanması planlanan bir diğer güncellemede hala birçok Windows 11 özelliği yolda. Windows servis ve dağıtım lideri John Cable bugün yayınladığı bir blog yazısında “Temmuz ayında duyurulduğu üzere, Windows 11 2023 Güncellemesi (sürüm 23H2) 2023’ün dördüncü çeyreğinde yayınlanacak” dedi. Windows 11 23H2 Güncellemesinde tam olarak ne olduğunu ya da Microsoft’un bu güncelleme için evvelce planlanmış kimi özellikleri neden bugünkü 22H2 güncellemesine taşıdığını hala bilmiyoruz.

Yerel RAR ve 7-zip dayanağının yanı sıra Windows 11 vazife çubuğu için uygulama etiketleri ve gruplama kaldırmanın yanı sıra yeni bir ses karıştırıcı da yolda.

Bu değerli Windows 11 güncellemesini çabucak almak istiyorsanız Ayarlar > Windows Update’e gidebilir manuel olarak KB5030310 güncellemesini indirebilirsiniz. Yahut “En son güncelleştirmeleri kullanıma sunulur sunulmaz al” seçeneğini açarak güncellemeleri çıktığı üzere edinebilirsiniz. Aksi takdirde, bu son büyük Windows 11 güncellemesini almak için Kasım ayındaki aylık Salı Yaması’na kadar beklemeniz gerekebilir.

İçerik
Starfield yükselişini sürdürüyor, mod araçları seneye

Son yılların en çok beklenen oyunları ortasında yer alan Starfield hakettiği ilgiyi görmeye devam ediyor.1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Tarihteki en büyük enerji dönüşümü gerçekleşiyor

Geçtiğimiz sene güneş gücü kapasitesi başka tüm kaynakların toplamından daha fazla artış gösterdi. Güneş gücündeki1

4 dk. 9 Okundu
İçerik
Fransa, radyasyon azaltıcı iPhone 12 güncellemesini test ediyor

Fransa bu ayın başlarında elektromanyetik radyasyona maruz kalma sonlarının ihlal ettiği gerekçesiyle iPhone 12'nin satışını1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.