KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Savunma sanayisinin geleceği: ASELSAN, Roketsan ve Baykar işbirliğinde Albatros testi

Aselsan Roketsan Ve Baykar Isbirliginde Albatros Testi169578 0 Türkiye, son yıllarda yapmış olduğu savunma sanayi atılımıyla bilhassa insansız sistemlerde alanında öncü şirket ve kurumların yükselmesini sağladı. ASELSAN ve Roketsan gibi esaslı kurumlara eklenen Baykar gibi özel şirketler, savunma endüstrisinde hem rekabet hem de büyük bir işbirliği içinde hareket ediyor. Bu işbirliğinin geldiği boyutu ise kısa müddet evvel gerçekleştirilen Albatros İDA (İnsansız Deniz Aracı) testi ortaya koyuyor.

Bayraktar TB2 gördü, ASELSAN gitti, Roketsan imha etti

Aselsan Roketsan Ve Baykar Isbirliginde Albatros Testi169578 1 ASELSAN tarafından geliştirilen kamikaze insansız deniz aracı Albatros için geçtiğimiz günlerde Mersin’de bir atış testi gerçekleştirildi. 8’li sürü halinde hareket edebilen ASELSAN Albatros, maksat gemiye başarılı bir akın gerçekleştirerek hedefi imha etti. Temas sonrasında 22 metrelik gaye gemi sadece dakikalar içinde suya gömüldü. Lakin burada çağdaş savunma sanayi teknolojilerinin geldiği noktaya yani insansızlaştırmaya bir parantez açmak gerek.

Dünyanın gelişmiş birden fazla savunma endüstrisi artık insansız sistemlerin geleceğin çağdaş ordu teknolojisi olduğunun farkında. Bu alanda rakiplerinin gerisinde olmayan Türkiye, yaptığı yatırımların olgun meyvelerini toplamaya devam ediyor. İcra edilen ASELSAN Albatros İDA testine yalnızca bir test olarak değil birebir vakitte bir tatbikat olarak da bakmak gerekiyor.

Zira bu testte, Baykar Bayraktar TB2’nin tespit ettiği gemiye ASELSAN Albatros İDA yönlendirildi. Gemi ise Albatros’ta bulunan Roketsan’ın geliştirmiş olduğu harp başlıkları ile etkisiz hale getirildi. Bu birebir vakitte dünyada bir birinci manasını taşıyor. Çünkü şimdiye kadar İDA-İHA müşterek operasyonunda İDA sürüsü ile kamikaze saldırısı yapılmamıştı.

İnsansız sistemler, sistemli orduları yıpratıyor

Aselsan Roketsan Ve Baykar Isbirliginde Albatros Testi169578 2 Son vakitlerde sistemli orduların, drone ve insansız sistemler tarafından nasıl da güç duruma sokulduğunu tekraren gördük. Silahlı insansız deniz, hava ve kara araçları olan kuvvetler sürpriz ve kritik maksatlara operasyon gerçekleştirme konusunda önemli potansiyele sahip. Öte yandan bu sistemler tarafından yapılacak akınlara karşı da tedbirler almak gerekiyor. Çünkü kara kuvvetlerinde en gelişmiş silah olarak görülen tankların kolay bir drone ile imha edilebileceğini görüyoruz. Münasebetiyle yalnızca insansız sistemler geliştirmek değil, birebir vakitte bunları engelleyecek sistemlerin de geliştirilmesi önemli değer taşıyor.

Bu mevzu hakkında sizin yorumlarınız neler?

İçerik
Samsung’un yeni lansman tarihi belli oldu: Galaxy S23 FE çok yakında

Teknoloji devlerinden Samsung, uzun vakittir yeni Fan Edition aygıtlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirketin Hindistan hesabı1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Netflix içeriklerini tanıtacak eğlenceli mağazalar açacak

Dünyanın piyasa kıymeti açısından en büyük eğlence/medya şirketi olan Netflix, içeriklerini tanıtımını yapmak için eğlenceli1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Gökyüzündeki en parlak nesnelerden biri insan yapımı

Memleketler arası Astronomi Birliği'nden bilim insanları, gece gökyüzünde görülebilen en parlak objelerden birinin bir yıldız1

2 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.