KATEGORİLER
Kripto Al Sat

DRAM ve SSD fiyatlarında yükseliş bekleniyor

Kullanicilar Dikkat Dram Ve Ssd Fiyatlarinda Yukselis Bekleniyor169789 0 Geride bıraktğımız tedarik ve stok ıstıraplarının akabinde yarı iletken pazarı eski günlerine dönmeye başladı. Bu bağlamda analiz ve araştırma şirketi TrendForce, DRAM ve SSD pazarına yönelik yeni bir rapor yayınladı. Buna nazaran fiyatlarda yüzde 10’a kadar yükseliş bekleniyor. Gelin ayrıntılara daima birlikte göz atalım.

DRAM ve SSD fiyatlarında yükseliş bekleniyor 

Bildiğiniz üzere NAND ve DRAM pazarı, pandemi devrinin akabinde satışlarda kıymetli bir düşüş ve arz fazlası yaşadı. Bunu takip eden devirde, SSD fiyatları yüzde 30’un üzerinde bir düşüşe sürüklendi. Lakin dal yavaş yavaş geri dönmeye başlıyor. Geçtiğimiz yaz aylarda negatif eğilim sona erdi ve pazarda kademeli bir toparlanma yaşanacağı belirtililiyordu. Bu varsayımlar artık gerçekleşmeye başladı.

Kullanicilar Dikkat Dram Ve Ssd Fiyatlarinda Yukselis Bekleniyor169789 1 Paylaşılan son sayılara nazaran, 4. Çeyrek DRAM fiyatlarında yüzde 10’e kadar yükseliş bekleniyor. Bu noktada DDR5 PC DRAM fiyatlarında yüzde 3-8, DDR4 belleklerde ise yüzde 5’e kadar fiyat artışı yaşanacak. Ayrıyeten tabloda, sunucu, GPU ve taşınabilir belleklerde de benzeri bir hareket bekleniyor. En büyük artış ise, taşınabilir aygıtlarda kullanılan LPDDR5X DRAM’lerde (yüzde 5-10) olacak.

Görünüşe nazaran üreticilerin envanter fazlalığı nedeniyle yaptığı kesintiler, fiyatlarda istiktar sağlamaya başladı. Bilmeyenler için Eylül ayında Samsung, üretimi yarıya indirme kararı aldı ve bunun dördücü çeyreğe kadar devam etmesi bekleniyor. Münasebetiyle daha besbelli bir toparlanma 2024’te başlayacak diyebiliriz.

Niketim TrendForce, yıl sonuna kadar karamsar varsayımlara sahip. Bu noktada tüketici talepleri ve üretimde yaşanan değişimler, fiyatlarda daha bariz farklara neden olabilir. 

İçerik
Intel, yüksek hacimli EUV üretimiyle liderliği tekrardan ele geçirebilir

Yapay zekanın ağır bilgi süreç ihtiyaçları, her bir çipte daha fazla bilgi süreç öğesi yoğunluğu1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
iPhone 15’lerin yeni sorunu: Hoparlörden cızırtı sesi çıkıyor!

iPhone 15’lerde yaşanan sıkıntıların gerisi arkası kesilmiyor. Telefonun çok ısınması dışında diğer şikayetler de kelam1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Hedef Apple: Qualcomm, Snapdragon X ile PC işlemcisi pazarına giriyor

Qualcomm bir müddettir bilhassa PC'ler için üretilen işlemcileri piyasaya sürüyor. 2018'den bu yana Windows dizüstü1

2 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.