KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Samsung, dünyanın ilk LPCAMM belleğini duyurdu: Yüzde 60 daha az alanda 128GB kapasite!

Samsung Dunyanin Ilk Lpcamm Bellegini Duyurdu Iste Detaylar169152 0 Samsung bugün, LPDDR5X belleği standart bellekten daha küçük, daha süratli ve daha verimli bir pakette kullanan LPCAMM serisini geliştirdiğini duyurdu. Samsung, yeni LPDDR5X-6400 modüllerinin saniyede 7,5 gigabite kadar çıktığını ve mevcut SO-DIMM bellek modüllerindenyüzde 50 daha fazla performans sunarken yüzde 60 daha az alan kullandığını söylüyor.

Dizüstülerde LPCAMM devrimi

Samsung’un LPCAMM (Low Power Compression Attached Memory Module) bellekleri, çift kanal olarak 32, 64 ve 128GB çeşitleriyle 2024’te piyasaya sürülecek. Samsung, LPCAMM’in Intel‘in sistemleriyle uyumluluğunu onayladı lakin AMD, Qualcomm yahut Apple üzere öbür bölüm oyuncularıyla işbirliğini şimdi duyurmadı. Bununla birlikte şirket, bu yıl belirtilmemiş başka büyük müşterilerle ‘yeni nesil’ sistemleri test edeceğini ve ayrıyeten bu modüllerin potansiyel olarak bilgi merkezleri için de kullanılabileceğini belirtti.

Yukarıdaki GIF ise LPCAMM form faktörünün en kıymetli avantajını gözler önüne seriyor. Bu modüller bellek DIMM ayak izini yüzde 60‘a kadar azaltarak daha küçük, daha ince ve daha hafif dizaynların önünü açıyor. Samsung’un tezine nazaran öteki avantajlar ortasında yüzde 50‘lik muazzam bir performans artışı ve güç verimliliğinde yüzde 70′lik bir düzgünleşme yer alıyor. Bu sayıların hayli tezli olduğunu belirtelim.

Samsung şimdilik yalnızca DDR5 için CAMM standardını kullanacak – DDR4 versiyonlarını görmeyeceğiz – fakat standart tutarsa gelecekte DDR6 modüllerini görmeyi bekleyebiliriz. Samsung’un LPCAMM modülleri birebir vakitte sökülebilir olacak. Bu ortada direkt anakarta lehimli CAMM modülleri de olacak.

Nereden çıktı bu CAMM?

Samsung Dunyanin Ilk Lpcamm Bellegini Duyurdu Iste Detaylar169152 1 Dell tarafından kullanıma sunulan CAMM (Compression Attached Memory Module) ismindeki yeni RAM modül teknolojisi klasik SODIMM dizaynlarına nazaran yüzde 57 daha ince ve bu incelikte 128GB düzeyine kadar kapasite barındırabiliyor. CAMM modülünde birden fazla bellek zarı tek bir devre kartı üzerinde toplanıyor ve modül tek bir yüzde yer alıyor. Her devre kartı CAMM sıkıştırma kontağı ile anakarta bağlanıyor. Tekrar her modülde kendi programlanabilir bellek devre kartı mevcut. CAMM modülleri standart kontağa muhtaçlık duyulması halinde SODIMM kontaklarına da yer verebiliyor.

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz üzere daha büyük CAMM modülleri de mümkündür. Yani standardın ölçeklendirilebilir bir hale olması da kıymetli. Dell tarafından geliştirilen bu bellek standardı JEDEC bellek standardı komitesine bağışlanmıştı. CAMM tabanlı eserleri tanıtan birinci firma ise Samsung oldu.

İçerik
Intel Meteor Lake işlemcileri masaüstüne gelmeyecek: İşte detaylar

Intel Genel Müdür Yardımcısı ve Bilgi Süreç Kümesi lideri Michelle Johnston Holthaus, Meteor Lake işlemcilerinin1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
Activision, Steam’deki oyunlarının Türkiye fiyatlarına fahiş zam yaptı

Microsoft bildiğiniz üzere kısa müddet evvel Activision Blizzard'ı satın alma sürecini tamamlamıştı. Muahedenin nihayete erdirilmesinin1

2 dk. 12 Okundu
İçerik
Samsung ve TSMC, 3nm sürecinde sıkıntı yaşıyor ve bu ciddi bir sorun

Samsung Electronics ve TSMC, yarı iletken fason üretimindeki en gelişmiş süreç olan 3 nanometre (3nm,1

3 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.