KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Rota Virüs Aşısı Nedir?

İçindekiler

Rota Virüs Aşısı Nedir? – Rota Virüs halk dilinde bilinen ismi ile zehirli ishaldir. Dışkının sıvı halde dışarı çıkması eylemine ishal denir. İshalin insan vücudunda meydana gelmesini birçok sebebi olabilir. Ayrıca ishalin zehirli ishal dışında da çokça çeşidi vardır. Ancak insan hayatında en tehlikeli olanı zehirli ishaldir. Zehirli ishal çocukta yetişkine varana kadar her yaş grubundan insanın yaşayabileceği bir hastalık çeşididir. Kişinin dışardan vücuduna aldığı ve bağırsağına yerleşen bu virüs Rota Virüsüdür. Geçtiğimiz yıllarda bu virüsle ve hastalıkla savaşmak için birçok çalışma yapıldı ve Rota Virüs Aşısı bulundu. Aşı birçok firma tarafından piyasaya sürülmüş ve satışları yapılmaktadır. Firmaların hazırladıkları aşı içeriğine göre 2 ya da 3 doz uygulanmalıdır. Aşı sadece bebeklere belirtilen süreler içerisinde uygulanmaktadır. Aşının etkili olması için belirtilen süreler ve dozlar atlanmamalıdır. Aşı birçok aşıdan farklı olarak iğne yolu ile değil ağız yolu ile bebeklere uygulanmaktadır.

Rota Virüs Aşısı Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Rota Virüs Aşısı yazımızda belirttiğimiz gibi sadece bebeklere uygulanan ve ağız yolu ile uygulaması yapılan bir aşıdır. Aşı eğer 2 doz vurulacak ise ilk dozu 6 ve 12. Haftalar arasında mutlaka uygulanmalıdır. Ve en geç bebeğin 3. ayının sonunda ilk doz uygulanmış olmalıdır. 2. dozda ise tarih belirlerken ilk dozun uygulandığı tarih dikkate alınmalıdır. Her iki dozun arasında 2 ay olmalıdır. Örneğin; 8 haftalıkken vurulan aşının ilk dozunun ardından 2 ay sonra yani 16. Hafta da mutlaka uygulanmalıdır. İlk dozda olduğu gibi ikinci dozda da aşı en geç bebek 6 aylıkken yani 24 haftalıkken uygulanmış olmalıdır. Bazı firmaların aşı içeriklerine göre 3. Dozları da bulunmaktadır. Eğer bebeğiniz Rota Virüs Aşısının 3. Dozunu da alacak ise son dozun en geç 8. ayda yani 32. Haftada vurularak süreci tamamlaması gerekmektedir.

Rota Virüs Aşısı Ücretli Mi?

Ülkemizde çocuklukta ve büyüyünce yakalanabilecek birçok hastalık için devlet tarafından ücretsiz olarak aşı uygulaması yapılmaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerden 1 yaşına girene kadar ki süreçte bu aşıların yüzde 90’ı tamamlanmaktadır. Aile sağlık ocaklarında görev yapan aile hekimleri ve hemşireler bu konuyu yakından takip etmekte ve ebeveynleri bilgilendirmektedir. Devlet tarafından karşılanan ve ebeveynlerin herhangi bir ücret ödemediği birçok aşı oluğu gibi maalesef devletin karşılamadığı ebeveynlerin eczanelerden ücret ödeyerek satın almayı tercih ettikleri aşılarda bulunmaktadır ve Rota Virüs Aşısı maalesef bu aşılardan biri olmaktadır.

Rota Virüs Aşısını Nerden Alabilirim?

Rota Virüs Aşısını yaptırmaya karar verdiğiniz zaman size en yakın eczaneniz tarafından temin etmeniz mümkündür. Rota Virüs Aşısı; soğukta muhafaza edilmesi gereken ve açıldı esnada hızlıca bebeğin ağız yolu ile uygulanması gereken bir aşı olduğu için eczaneler sipariş yolu ile ilaç depolarından temin etmektedir. Eczaneye gidip hangi dozunu uygulatacağınızı belirtirseniz Eczacınız Rota Virüs Aşısının bulunduğu ilaç deposu ile sizin adınıza iletişime geçip satın almanızı sağlayacaktır.

İçerik
Blu TV Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Blu TV Abonelik İptali Nasıl Yapılır? - Blu TV birçok dizi ve filmin bir arada…

2 dk. 52 Okundu
İçerik
Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? - Bağışıklık sistemi korona virüsünün hayatımıza girmesiyle oldukça dikkat edilen bir…

2 dk. 12 Okundu
İçerik
Netflix Aboneliği Nasıl İptal Edilir?

Netflix Aboneliği Nasıl İptal Edilir? Son zamanların oldukça popüler olan dizi ya da film izleme…

2 dk. 7 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.