KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Nvidia, şimdiden DLSS 10 hayali kuruyor: Eksiksiz bir nöral işleme sistemi

Nvidia Simdiden Devrimsel Bir Dlss 10 Hayali Kuruyor169126 0 DLSS 3.5‘in gelişi, Cyberpunk 2077‘nin 2.0 güncellemesi ve Phantom Liberty genişleme paketinde nitekim dev geliştirmeler oyunların geleceğini daha da belirginleştirdi. Yeni yapay zeka destekli Tekrar Işın Yapılandırma (Ray Reconstruction) teknolojisi ile artık DLSS’in kimi sahnelerde doğal çözünürlükten fark edilir derecede üstün imaj kalitesi sunabileceği bir noktadayız. Öte yandan Nvidia, şimdiden DLSS 10.0 ve yapabileceklerinin hayalini kurmaya başlamış durumda.

Nvidia DLSS’i oyunların geleceği olarak görüyor

DLSS 3.5 çok daha az gürültülü bir manzara sunuyor, yansıma kalitesini artırıyor, gölgelerde ve ortam aydınlatmasında daha net detaylar ve daha âlâ RT aydınlatma efektleri sağlıyor. Bununla birlikte Nvidia Uygulamalı Derin Öğrenme Araştırmaları Lider Yardımcısı Bryan Catanzaro, DLSS’nin geleceği hakkında birtakım çıkarımlarda bulundu. Catanzaro, DLSS 10’un oyun motoruyla arayüz oluşturan tam nöral sürece sistemi olacağını düşünüyor. Elbette bu, öngörüden fazlası değil fakat vizyon açısından değerli.

Peki eksiksiz nöral sürece sistemi nedir? Bugün Nvidia DLSS’in bir modülü olan Kare Oluşturma, Yine Işın Yapılandırma, başka sürece araçları ve teknolojileri üzere, eksiksiz bir sistem de yapay zekanın ekranda gördüğünüz her şeyle ilgilenmesi ve bunları sunması manasına geliyor.

Bryan Catanzaro, şirketin 2018‘de paylaştığı bir sürüş demosunu vurguluyor. Görüntüde oyun motoru, objelerin nerede bulunduğu ve neler oldukları üzere bilgileri üretirken bu bilgiler daha sonra sürece sürecinin her kısmını yöneten bir hudut ağına aktarılıyordu. Catanzaro, bu görüntüyü temel alarak şu sözleri kullanıyor: “Bunu 2018’de gerçek vakitli olarak çalıştırmak vizyoner bir şeydi. Elde ettiğimiz imaj kalitesi katiyetle Cyberpunk 2077’ye yakın bir şey değildi ancak bence uzun vadede ekran kartı sanayisi bu tarafa gerçek gidiyor.”

Sonuç, yapay zeka sayesinde 3D ortamlarda daha fazla gerçekçilik ve detay olabilir; tüm bir sahne sadece tek bir girdiden oluşturulabilir. Catanzaro, yapay zekanın sanatkarlar, muharrirler ve dizayncılar için birlikte çalışabilecekleri ve vizyonlarını gerçeğe dönüştürmelerine yardımcı olacak bir öteki araç olduğunu belirtiyor. DLSS 10’a gelince, tıpkı DLSS 3.5’in Cyberpunk 2077 Phantom Liberty’de yaptığı üzere, bir oyunu “daha sürükleyici ve daha güzel” hale getirecek.

İçerik
Gmail, spam e-postalara karşı sert önlemler alıyor

E-posta tarihinin başlamasından bu yana spam var ve olmaya da devam ediyor. Lakin Google, yeni1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Intel 1. Nesil Core Ultra işlemcilerinin özellikleri ortaya çıktı: İşte detaylar

Yaklaşmaktan olan Arrow Lake Refresh işlemci serisinden sonra Intel, dağını 1. Jenerasyon Core Ultra işlemcilerine1

3 dk. 2 Okundu
İçerik
Google Chrome, yeni özelliğiyle RAM tüketimini artıran siteleri görmenizi kolaylaştıracak

Google, Chrome’un çok RAM kullanımını azaltmak hedefiyle bellek tasarrufu özelliğini sunmuştu. Artık bu özellik daha1

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.