KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır? – Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kimlik kartında bilgi çalmak çok kolay oldu. Aslında, kimlik kartı yerine resmi işlemlerde kimlik kartının bir kopyasının gerekli olmasının sebebi aslında sahtekarlıkları önlemektir. Doğum belgesinin bir kopyası doğum belgesinde yer alan tüm bilgileri içeren bir belgedir. Bu belge, kimlik kartının oynanıp oynanmadığını ve kimlik kartında yer alan bilgilerin durum kayıtlarına karşılık gelip gelmediğini belirlemek için gereklidir. Bununla birlikte, bazen işe alımda ortak sistemi kullanmayan işveren veya devlet kurumları tarafından talep edilebilir. Yukarıda belirtilen yollara ek olarak, e-devlet sistemi üzerinden kimlik kartının bir kopyasının alınması da mümkündür. 2018 yılında e-devlet sistemine “Nüfus Kayıt Belgesi Sorgulama” hizmetine eklenen hizmetlerden biri olan e-imzalı kimlik kartınızı elektronik ortamda kolayca alabilirsiniz.

Resmi işlemlerde sürekli ihtiyacımız olan belge kimlik kartı örneği.  Kimlik Belgesi, resmi işlemlerde sıklıkla talep edilen bir belgedir. Daha önce Nüfus Müdürlükleri aracılığıyla verilen bu belge artık mahalle muhtarları, Noterler veya E-Devlet aracılığıyla alınabiliyor. Sertifikalı bir kimlik kartı örneği için nereye başvurmalıyım?

Hangisi uygunsa, Noter, Mahalle Muhtarları ve E-Devlet’e başvurabilirsiniz. Muhtarlar, başvuru sırasında kimlik kartının, vesikalık fotoğrafın ve kimlik kartınızın bir kopyasını isteyecek ve bilgilerinizi karşılaştırdıktan sonra, belgenizi düzenleyip kısa sürede size verecek. Noterlerde artık onaylı bir kimlik kartı örneği verebilecek kurumlar arasındadır. Başvurduğun notere kimlik kartını yada pasaportunu vermen yeterlidir. Bunların sunulmasının ardından onaylı belgeniz, Mahalle Ofisi’ndeki prosedürler gibi gerekli araştırmalar yapıldıktan hemen sonra size verilecektir.

Ayrıca, doğrudan E-Devlet aracılığıyla bir Onaylı Kimlik Kartı örneği alabilirsiniz. E-Devlet’te kolayca ve kısa bir süre içinde alınan kimlik kartı örneği, e-imza onaylı kimlik kartları için geçerlidir. Burada oluşturulan kimlik kartı örneği e-imzalıdır ve tüm devlet kurumları tarafından görülebilir ve sorgulanabilir. Bu nedenle, belgelendirilmesi gerekmez, ancak belgenin zamanlanmış ve süresi bitmemiş olduğunu unutmayın. E-Devlet sistemi aracılığıyla günde yalnızca bir kez alınabilir. E-Devlet sistemi aracılığıyla Onaylı Kimlik Kartı Örneği belgesi almak için ihtiyaç duyduğunuz üç şey vardır. Tc. Kimlik Numarası, E-Devlet şifresi ve e-imzası onaylı bir kimlik kartıdır. Bir e-Devlet şifreniz yoksa, kimlik numaranızı en yakın PTT şubesinden şifrenizi hızlı ve kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çağımızın ilerleyen teknolojisinin sunduğu imkanlar, özellikle kimlik kartlarıyla ilgili olarak, çok çeşitli oyunların ve sahte kimlik kartlarının oluşturulmasına izin vermektedir. Bu nedenle sertifikalı kimlik kartı örneği, resmi işlemlerde en çok istenen belgeler arasında olmaya devam etmektedir.

Nüfus cüzdanı sureti bazı resmi başvurularda, okul kayıtlarında ve tapu işlemlerinde kullanılan bir belgedir. Nüfus cüzdanı suretinde, kimlik bilgilerinde yer alan bilgiler yazılı olur ve üzerinde ise vesikalık fotoğraf bulunur. Kullanılacağı yere göre üzerinde mühür bulunur. Nüfus cüzdanı fotokopisi ile nüfus cüzdanı sureti farklı evraklardır. Nüfus cüzdanı sureti eskiden sadece Nüfus Müdürlükleri tarafından tasdikli ve mühürlü olarak verilmekteyken şimdilerde birçok farklı kurumdan ve turkıye.gov.tr adresinden alınmaktadır.

Nüfus cüzdanı sureti veren resmi kurumlardan bir tanesi mahalle muhtarlıklarıdır. Muhtarlıktan nüfus cüzdanı sureti almak için bir adet vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdanının muhtara verilmesi gerekir. Muhtar, nüfus cüzdanınızda yer alan bilgilere göre nüfus cüzdanı suretini düzenler. Vesikalık fotoğrafı da size vereceği belgedeki fotoğraf yapıştırma bölümüne yapıştırır ve mührü fotoğrafla belgenin üzerine gelecek şekilde basar. Evrakın alt kısmında “bu belge kişinin isteği üzerine verilmiştir” veya “bu belge resmi kuruma başvuru amacıyla verilmiştir” şeklinde yazar.

Nüfus Müdürlüğünden nüfus cüzdanı sureti alma işleminde en yakın nüfus müdürlüğüne başvuru yapmak yeterli olur. Nüfus müdürlüklerinde her işlem için farklı bir bölüm işlem yapar. Nüfus cüzdanı sureti alma bölümüne başvuru yapılmalı ve tıpkı muhtarlıktan nüfus cüzdanı sureti alma da olduğu gibi bir adet vesikalık fotoğraf ve kimlik görevliye ibraz edilmelidir. Evrak kimliğinizde yazılı olan bilgilerin kaydedilmesi ve resmin yapıştırılıp onaylanmasından sonra tamamlanır.

Herhangi bir notere başvuru yapılarak nüfus cüzdanı sureti alınabilir. Muhtarlık, Nüfus Müdürlüğü ve Noterden alınacak nüfus cüzdanı suretlerinin tamamı aynı şekilde alınır. Alt kısımlarında ise hangi kuruma verilmek istenildiği hakkındaki ibareye yer verilir. Tasdik, onay ve mühür işlemi bu üç kurumda da yapılır.

E devlet sitesi üzerinden nüfus cüzdanı sureti alma işlemi ücretsiz bir hizmettir. Ancak bu işlemi yapabilmek için turkıye.gov.tr giriş şifresi ve e imza gerekli olur. E imza işlemi, almak istediğiniz tüm belgeler gibi, nüfus cüzdanı suretinin de tüm kurumlar tarafından ulaşılabilir olmasını sağlar. E devlet üzerinden alınacak olan nüfus cüzdanı suretinde tasdik veya mühür olması gerekmez. Bu belge elektronik ortamdan verildiği için hangi tarih ve saatte verildiği bilgisi dahi sistemde belli olur. Ancak e devlet üzerinden alınan nüfus cüzdanı sureti süreli olmaktadır.

İçerik
Derece Kademe Nedir?

Derece Kademe Nedir? - Derece seviyesi hesaplama nasıldır? Bu sistemde göreve başlayan ve emekli olana1

4 dk. 8 Okundu
İçerik
Tiramisu Tarifi – Tiramisu Nasıl Yapılır?

Kökeni İtalya’ya dayanan bu tatlı vazgeçilmez gündelik atıştırmalıklar arasında yerini koruyor. Kelime anlamı “Beni neşelendir1

2 dk. 9 Okundu
İçerik
Cardfinans Para Puanları Nerelerde Kullanılır? (QNB Finansbank Kredi Kartı)

Cardfinans para puanları, Cardfinans, Finansbank kredi kartı ya da QNG Finansbank’a ait pos cihazlarından yapılan1

2 dk. 14 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.