KATEGORİLER
Kripto Al Sat

NASA beklenen UFO raporunu yayınladı: Uzaylılar dair kanıt yok

Nasa Beklenen Ufo Raporunu Yayinladi Uzaylilar Dair Kanit Yok168810 0 NASA‘nın UFO (Tanımlanamayan Uçan Nesne) araştırma takımı uzun vakittir beklenen birinci raporunu kısa bir mühlet evvel yayınladı ve uzmanları, rapor edilen müşahedeler için dünya dışı kökenlere dair hiçbir işaret bulamazken uzay ajansı, bu fenomenleri incelemek üzere yeni bir şef atadığını duyurdu.

NASA, UFO’ları ya da yeni adıyla tanımlanamayan olağandışı fenomenleri (UAP) anlamak maksadıyla daha yeterli dataların nasıl toplanıp tahlil edilebileceği konusunda öteki devlet kurumlarını bilgilendirmek üzere 2022 yılında bağımsız uzmanlardan oluşan bir takımı görevlendirdi. UAP kapsamına yalnızca havada bulunan ve çabucak tanımlanamayan cisim ya da olaylar değil, tıpkı vakitte su altında ya da uzayda bulunan ve alanlar ortasında seyahat eden cisimler de giriyor.

“Öğrenilecek çok şey var”

Nasa Beklenen Ufo Raporunu Yayinladi Uzaylilar Dair Kanit Yok168810 1 NASA Lideri Bill Nelson raporu açıklarken “Çalışmadan çıkarılacak en kıymetli sonuç öğrenilecek daha çok şeyin olduğudur” dedi. Nelson, çalışma takımının UAP’nin dünya dışı bir kökene sahip olduğuna dair herhangi bir ispat bulamadığını lakin bunları ne olduklarını da hala bilmediklerini söyledi. Nelson ayrıyeten, daha fazla araştırma yapmak için NASA’nın UAP araştırmalarını geliştirmek ve denetlemek üzere bir UAP araştırma direktörü atayacağını duyurdu. 

Öte yandan NASA’nın birinci raporu UFO muammasına ışık tutmak için temelinde çok da çabalamıyor fakat NASA’nın mevzuyu ilerletmeye nasıl yardımcı olabileceğine dair teklifler sunuyor. Raporun sonuç kısmında, NASA’nın UAP konusunda daha âlâ bilgi ve delil sağlamaya yardımcı olmak için Dünya müşahede uydularından yararlanarak mevzuya en uygun halde katkıda bulunabileceği savunuluyor.

Raporda, “Şu anda, UAP datalarının tahlili, zayıf sensör kalibrasyonu, çoklu ölçümlerin eksikliği, sensör meta bilgilerinin eksikliği ve temel bilgilerin eksikliği nedeniyle engellenmektedir” deniyor. NASA, kaliteli data eksikliğinin ortadan kaldırılması gerektiğini de vurguluyor.

NASA’nın kendisi artık data toplayacak

Nasa Beklenen Ufo Raporunu Yayinladi Uzaylilar Dair Kanit Yok168810 2 Nelson, hususla ilgili bilgi eksikliğinden kelam ederken, UFO müşahedelerinin çoklukla öngörülemez ve süreksiz olmaları nedeniyle bilimsel olarak incelenmelerinin sıkıntı olduğunu da kelamlarına ekledi. Ajansın Bilim Misyonu Yöneticiliği’nin yönetici yardımcısı Nicola Fox, “UAP gezegenimizin en büyük gizemlerinden birisi. UAP ile ilgili çok sayıda görgü şahidi sözü ve görsel olsa da, bunlar dengeli, detaylı değil. Ayrıyeten UAP’nin tabiatı ve kökeni hakkında kesin bilimsel sonuçlara varmak için kullanılabilecek küratörlü müşahedeler de değil.” ifadelerini kullandı.

Raporda ayrıyeten, UAP olduğu sav edilen ve hem tanımlanmış hem de açıklanamayan birkaç imaj de yer alıyor; bunlardan biri, bilinen tahrik prosedürleri olmadan uçan metalik bir “küre benzeri” objeyi gösteriyor üzere görünüyor. Raporda, “Sınırlı bilgi nedeniyle, obje tanımlanamamıştır” deniliyor. Raporda, “NASA’nın gelecekteki verilerin toplanmasına şahsen dahil olması, şu anda büyük olasılıkla bilgi kaybına yol açan UAP raporlamasıyla alakalı stigmanın azaltılmasında kıymetli bir rol oynayacaktır” deniyor.

Sonuç olarak NASA raporu, rastgele bir uzaylı ispatı bulunmadığını lakin UAP’ler hakkında çok az şey bilindiğini özetliyor. NASA’nın artık direkt bu alana yönelik bir yönetici ataması bilimsel data eksikliğini giderebilir.

İçerik
Vodafone Kamu Personeli Tarifesi

Vodafone kamu personeli tarifesi de en az, Vodafone tarafından sağlanan diğer tarifeler kadar ilgi görmeye1

7 dk. 22 Okundu
İçerik
Steam beklenen özelliğe kavuşuyor: Kontrolcü desteği artacak

Valve imzalı tanınan oyun dağıtım platformu Steam, platformun denetimci tecrübesini artıracak yesyeni bir özellik üzerinde çalışıyor.1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
MKE’den uçan deniz mayını: UÇA

Makine ve Kimya Sanayisi (MKE), IDEF'23 standında Havadan Atılabilir Hassas Deniz Mayını UÇA'yı tanıttı. UÇA'nın1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.