KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Microsoft’un Activision anlaşmasına son onay verildi! Artık sonuçlanıyor

Microsoft Un Activision Anlasmasi Neredeyse Tamamlandi169716 0 Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA), Microsoft’un 68,7 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımı için son kararı verdi. Başlangıçta bulut oyunlarıyla ilgili tasalarını lisana getiren düzenleyici, üç haftalık bir bekleyişin akabinde anlaşmaya yeşil ışık yaktı. An prestijiyle oyun tarihindeki en büyük birleşmenin önü açılmış durumda

Activision Blizzard mutabakatı artık sonuçlanıyor

Bilmeyenler için Nisan ayında CMA, Activision Blizzard satın alımının bulut oyun pazarında rekabeti engelleceğine yönelik kararıyla muahedeyi engelledi. Çabucak akabinde muahedenin önündeki maniler birer birer kalkarken, Microsoft’a endişeleri çözmek için ikinci bir baht verildi. Bu noktada Microsoft, Activision Blizzard’ın bulut yayın haklarını Ubisoft’a satmayı kabul ederek önerilen satın alma sürecini tekrar yapılandırmaya çalıştı.

Öyle ki bu muahedede, Ubisoft’un 15 yıl içinde yayınlanacak oyunların bulut yayın haklarına sahip olacağı belirtildi. Görünüşe nazaran bu karar, CMA’yı tatmin etmeye yetmiş üzere görünüyor. İşte CMA tarafından yapılan açıklama:

Activision’ın bulut yayın haklarının Ubisoft’a satılması, ortalarında Call of Duty, Overwatch ve World of Warcraft üzere oyunların da bulunduğu kıymetli ve tanınan içeriğin dağıtımının, bulut oyunlarıyla ilgili olarak Microsoft’un denetimi altına girmesini önleyecek. Yeniden yapılandırılan mutabakat, CMA’nın bu yılın başlarında sonuçlanan özgün soruşturmasının akabinde yaşadığı kaygıları büyük ölçüde giderdi. 

CMA’dan gelen karar sonrasında, oyun tarihindeki en büyük birleşmenin önü açılmış durumda. Lakin geriye tek bir potansiyel mahzur kalıyor. Bildiğiniz üzere FTC, anlaşmaya itiraz etme teşebbüsünde ileriyor. Bu teşebbüsün muahedeyi engellemek yerine Activision Blizzard’ın bir kısmını yahut tamamını elden çıkarmaya zorlama ihtimali var. Ancak bu türlü bir türel çabanın yıllar alacağı ve meyve vermesi pek mümkün görünmüyor.

Anlaşma tamamlandığında Microsoft’un Call of Duty, World of Warcraft ve Diablo üzere birçok AAA oyunun sahibi olacağını belirtelim. Üstelik bu birleşme sonucunda birçok üretimin Game Pass abonelik hizmetine eklemesi bekleniyor. Lakin Call of Duty Çağdaş Warfare 3 ve Diablo 4 üzere oyunlar önümüzdeki yıla kadar servise dahil edilmeyecek. 

İçerik
Dünyanın İlk Akıllı Telefonu Simon

Dünya’nın İlk Akıllı Telefonu Simon Akıllı telefonlar artık hepimizin ellerinde ve o kadar ucuzlar ki1

2 dk. 4 Okundu
İçerik
ABD, NVIDIA’nın yapay zeka yongalarının Orta Doğu’ya satışını yasakladı

Çin’in yapay zekâ ve yonga teknolojileri konusunda ilerlemesini istemeyen ABD ağır bir ambargo süreci izliyor.1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
iOS 18 ile gelecek yeni özellikler ortaya çıktı: Siri evrim geçirecek

Apple, yeni iPhone 15 serisini duyurmak üzere 12 Eylül'de 'Wonderlust' aktifliğini düzenleyeceğini açıkladı. Şirket ayrıyeten1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.