KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Microsoft’un Activision anlaşmasına son onay verildi! Artık sonuçlanıyor

Microsoft Un Activision Anlasmasi Neredeyse Tamamlandi169716 0 Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA), Microsoft’un 68,7 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımı için son kararı verdi. Başlangıçta bulut oyunlarıyla ilgili tasalarını lisana getiren düzenleyici, üç haftalık bir bekleyişin akabinde anlaşmaya yeşil ışık yaktı. An prestijiyle oyun tarihindeki en büyük birleşmenin önü açılmış durumda

Activision Blizzard mutabakatı artık sonuçlanıyor

Bilmeyenler için Nisan ayında CMA, Activision Blizzard satın alımının bulut oyun pazarında rekabeti engelleceğine yönelik kararıyla muahedeyi engelledi. Çabucak akabinde muahedenin önündeki maniler birer birer kalkarken, Microsoft’a endişeleri çözmek için ikinci bir baht verildi. Bu noktada Microsoft, Activision Blizzard’ın bulut yayın haklarını Ubisoft’a satmayı kabul ederek önerilen satın alma sürecini tekrar yapılandırmaya çalıştı.

Öyle ki bu muahedede, Ubisoft’un 15 yıl içinde yayınlanacak oyunların bulut yayın haklarına sahip olacağı belirtildi. Görünüşe nazaran bu karar, CMA’yı tatmin etmeye yetmiş üzere görünüyor. İşte CMA tarafından yapılan açıklama:

Activision’ın bulut yayın haklarının Ubisoft’a satılması, ortalarında Call of Duty, Overwatch ve World of Warcraft üzere oyunların da bulunduğu kıymetli ve tanınan içeriğin dağıtımının, bulut oyunlarıyla ilgili olarak Microsoft’un denetimi altına girmesini önleyecek. Yeniden yapılandırılan mutabakat, CMA’nın bu yılın başlarında sonuçlanan özgün soruşturmasının akabinde yaşadığı kaygıları büyük ölçüde giderdi. 

CMA’dan gelen karar sonrasında, oyun tarihindeki en büyük birleşmenin önü açılmış durumda. Lakin geriye tek bir potansiyel mahzur kalıyor. Bildiğiniz üzere FTC, anlaşmaya itiraz etme teşebbüsünde ileriyor. Bu teşebbüsün muahedeyi engellemek yerine Activision Blizzard’ın bir kısmını yahut tamamını elden çıkarmaya zorlama ihtimali var. Ancak bu türlü bir türel çabanın yıllar alacağı ve meyve vermesi pek mümkün görünmüyor.

Anlaşma tamamlandığında Microsoft’un Call of Duty, World of Warcraft ve Diablo üzere birçok AAA oyunun sahibi olacağını belirtelim. Üstelik bu birleşme sonucunda birçok üretimin Game Pass abonelik hizmetine eklemesi bekleniyor. Lakin Call of Duty Çağdaş Warfare 3 ve Diablo 4 üzere oyunlar önümüzdeki yıla kadar servise dahil edilmeyecek. 

İçerik
Apple yanıtladı: iPhone 12 için radyasyon endişeleri sona eriyor

Bildiğiniz gibi Apple, yakın vakitte düzenlenen Wonderlust aktifliği kapsamında merakla beklenen iPhone 15 ve 151

1 dk. 1 Okundu
İçerik
NASA beklenen UFO raporunu yayınladı: Uzaylılar dair kanıt yok

NASA'nın UFO (Tanımlanamayan Uçan Nesne) araştırma takımı uzun vakittir beklenen birinci raporunu kısa bir mühlet1

3 dk. 1 Okundu
İçerik
NASA, Mars’taki devasa bir toz hortumunun videosunu yayınladı

NASA'nın Perseverance keşif aracı Mars'ta eski hayatın izlerini ararken yüksek bir toz hortumu tespit etti. Yaklaşık1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.