KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Microsoft’un 7 TB kapasiteli cam depolaması binlerce yıllık ömür vaadediyor

Microsoft Dan 7 Tb Kapasiteli Uzun Omurlu Cam Depolama169870 0

Microsoft geçtiğimiz sene “Project Silica” isminde yeni bir depolama teknolojisi duyurmuştu. Uzun vadeli, kalıcı depolama gereksinimine yönelik oluşturulan depolama teknolojisi avuç içi büyüklüğünde cam bir alana terabayt seviyesinde bilgi kaydedebilmeyi mümkün kılıyor.

Yakın vakitte yayınlanan bir blog yazısı ve görüntüye nazaran yazılım devi Project Silica’yı bulut depolama sunucu pazarına yönelik sürdürülebilir bir depolama aracı olarak pozisyonlandırmış durumda. Microsoft’un açıklamasına nazaran her bir cam modül 7 terabayt data depolayabilecek ve 10 bin yıl ömre sahip olacak.

Zaman içerisinde projede çeşitli iyileştirmeler yapılarak yazma suratı ve kararlılığı artırılmış. Microsoft’un Cambridge Araştırma Merkezi’nde laboratuvar müdür yardımcısı olan Ant Rowstron’ın açıklamasına nazaran hard disklerde depolanan dataların 5 yılda bir, teyplerde depolanan bilgilerin ise en geç 10 yılda bir yenilenmesi gerekiyor. Medya yenileme işi de zahmetli bir iş. Ayrıyeten yüksek güç sarfiyatına ve potansiyel data kayıplarına neden oluyor. Cama kaydedilen datalar ise suya, çizilmelere, sıcağa ve elektromanyetik tesirlere dayanıklı olduğundan binlerce yıl saklanabilir.

Videoda Project Silica’nın yazma, okuma, saklanma üzere kademelerinden bahsediliyor. Bu bağlamda 4 laboratuvardan bahsediliyor.

  1. Yazma laboratuvarı: Kısa lazer darbeleri dataları cama vokseller (3D piksel) olarak kaydeder.
  2. Okuma laboratuvarı: Bilgisayar denetimli mikroskoplar bilgileri okur.
  3. Çözme laboratuvarı: Okunan veri Azure AI kullanılarak standart bilgisayarların okuyabileceği formata dönüştürülür.
  4. Kütüphane laboratuvarı: Veriler geri çağrılmak istendiğinde kütüphanedeki robot uygun parçayı alarak okuyucuya yerleştirir.

Bu sistemde kütüphane büsbütün pasif yapıda, sistemdeki tüm karmaşıklık ve güç robot tarafında yer alıyor. Lakin firma Project Silica’nın hala ticari olarak hazır olmadığını kabul ediyor. Firmanın gayesine ulaşabilmesi için hala aşması gereken sorunlar olduğu belirtiliyor.

İçerik
Nintendo Switch 2 için geri sayım başladı: Geliştirici kitleri hazır

Nintendo Switch ile konsol pazarında değerli bir muvaffakiyete imza atan Nintendo, modelin halefi üzerinde hazırlıklara başladı. Bu1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Redmi K70 serisinin pil kapasitesi ortaya çıktı

Xiaomi bu yılın sonlarında Redmi K70 serisini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Çıkış tarihi yaklaştıkça yeni akıllı1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Xiaomi 14 Pro’nun ekran özellikleri sızdırıldı: 3.000 nit parlaklık, 1 mm çerçeve

Geçtiğimiz aylarda Xiaomi 14 Pro'nun piyasadaki en ince çerçeveli akıllı telefon olacağına dair söylentiler çıkmıştı.1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.