KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Microsoft’un 7 TB kapasiteli cam depolaması binlerce yıllık ömür vaadediyor

Microsoft Dan 7 Tb Kapasiteli Uzun Omurlu Cam Depolama169870 0

Microsoft geçtiğimiz sene “Project Silica” isminde yeni bir depolama teknolojisi duyurmuştu. Uzun vadeli, kalıcı depolama gereksinimine yönelik oluşturulan depolama teknolojisi avuç içi büyüklüğünde cam bir alana terabayt seviyesinde bilgi kaydedebilmeyi mümkün kılıyor.

Yakın vakitte yayınlanan bir blog yazısı ve görüntüye nazaran yazılım devi Project Silica’yı bulut depolama sunucu pazarına yönelik sürdürülebilir bir depolama aracı olarak pozisyonlandırmış durumda. Microsoft’un açıklamasına nazaran her bir cam modül 7 terabayt data depolayabilecek ve 10 bin yıl ömre sahip olacak.

Zaman içerisinde projede çeşitli iyileştirmeler yapılarak yazma suratı ve kararlılığı artırılmış. Microsoft’un Cambridge Araştırma Merkezi’nde laboratuvar müdür yardımcısı olan Ant Rowstron’ın açıklamasına nazaran hard disklerde depolanan dataların 5 yılda bir, teyplerde depolanan bilgilerin ise en geç 10 yılda bir yenilenmesi gerekiyor. Medya yenileme işi de zahmetli bir iş. Ayrıyeten yüksek güç sarfiyatına ve potansiyel data kayıplarına neden oluyor. Cama kaydedilen datalar ise suya, çizilmelere, sıcağa ve elektromanyetik tesirlere dayanıklı olduğundan binlerce yıl saklanabilir.

Videoda Project Silica’nın yazma, okuma, saklanma üzere kademelerinden bahsediliyor. Bu bağlamda 4 laboratuvardan bahsediliyor.

  1. Yazma laboratuvarı: Kısa lazer darbeleri dataları cama vokseller (3D piksel) olarak kaydeder.
  2. Okuma laboratuvarı: Bilgisayar denetimli mikroskoplar bilgileri okur.
  3. Çözme laboratuvarı: Okunan veri Azure AI kullanılarak standart bilgisayarların okuyabileceği formata dönüştürülür.
  4. Kütüphane laboratuvarı: Veriler geri çağrılmak istendiğinde kütüphanedeki robot uygun parçayı alarak okuyucuya yerleştirir.

Bu sistemde kütüphane büsbütün pasif yapıda, sistemdeki tüm karmaşıklık ve güç robot tarafında yer alıyor. Lakin firma Project Silica’nın hala ticari olarak hazır olmadığını kabul ediyor. Firmanın gayesine ulaşabilmesi için hala aşması gereken sorunlar olduğu belirtiliyor.

İçerik
14.Nesil Intel işlemcilerin tüm özellikleri doğruladı

Ekim ayı tarihli Intel aktifliği yaklaşırken, bu aktiflikte tanıtılacak 14.nesil Intel Raptor Lake Refresh işlemciler de netleşmeye1

2 dk. 4 Okundu
İçerik
Xiaomi’den 4K Mini LED ekranlı iki yeni TV geldi: 65 ve 75 inç

Xiaomi, bugün TV S Pro serisinin yeni üyelerini tanıttı: TV S Pro 65 ve TV1

2 dk. 5 Okundu
İçerik
Akıllı telefon pazarı tarihi diplerde

Pandemi devrinden sonra başlayan küresel ekonomik kriz pek çok kesimi derinden etkilerken yavaş yavaş da1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.