KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Microsoft, kendi yapay zeka işlemcisini tanıtmaya hazırlanıyor

Microsoft Kendi Yapay Zeka Islemcisini Tanitmaya Hazirlaniyor169532 0 Microsoft, kendi yapay zeka işlemcilerini üretme planlarını açıklamaya yaklaşıyor olabilir. Ortaya çıkan yeni rapor, açıklamanın Microsoft’un Ignite 2023 geliştirici konferansının bir modülü olarak gerçekleştirilebileceğini argüman ediyor. Fakat şimdi bu yapay zeka çipiyle ilgili detaylar açıklanmış değil.

Microsoft’un yapay zeka işlemcisi

Geliştiriciler, BT uzmanları ve yöneticiler için düzenlenen Ignite konferansı 14-17 Kasım tarihleri ortasında Seattle’da gerçekleştirilecek. Microsoft, bilhassa CEO Satya Nadella ve öteki kıymetli şirket yöneticilerinin yer alacağı açılış konuşması sırasında, bir dizi değerli eser duyurular yapacak. Microsoft’un ve konferansın genel olarak yapay zeka platformlarına yönelik olması bekleniyor.

Microsoft şu anda üretken sohbet robotu Bing Sohbet, metinden manzara üreten Bing Image Creator ve yapay zekalı Copilot sanal asistan hizmetlerine güç sağlamak için Nvidia’nın H100 GPU’larını kullanıyor. Microsoft ve başka üretken yapay zeka şirketleri geçtiğimiz yıl Nvidia’dan onbinlerce GPU satın aldı ve bu da Nvidia’yı 1 trilyon dolarlık bir şirket haline getirdi. Fakat yeni rapor, Microsoft’un kendi yapay zeka işlemcilerini üretmesi halinde Nvidia’nın çiplerine bu kadar güvenmek zorunda kalmayacağını söylüyor. Bu da Nvidia’nın gelirlerinin ilerleyen periyotlarda düşmesine neden olabilir.

AMD ile iştirak?

Nisan ayında Microsoft’un Athena kod ismi altında bu yeni yapay zeka çipini geliştirdiği bildirilmişti. O devirde çipin 2019’dan beri geliştirilmekte olduğu ve o sırada proje üzerinde yaklaşık 300 takım üyesinin çalıştığı da aktarılmıştı. Mayıs ayında doğrulanmayan bir diğer haberde de Microsoft’un Nvidia’nın ana rakibi AMD ile Athena çipini birlikte geliştirmelerine yardımcı olacak bir iştirak kurduğu sav edilmişti. Haberde ayrıyeten Microsoft’un kendi yapay zeka çipini üretebilmesi için AMD’ye mali destek sağladığı da tez ediliyor.

İçerik
DonanımHaber yeni Haber Editörü arıyor!

1999 yılından beri teknoloji yayıncılığı içerikleri üreten DonanımHaber grubunun modülü olmak isteyen Haber Editörü çalışma1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Samsung Galaxy A05s Google Play Console’da listelendi: İşte beklenen özellikler

Teknoloji devi Samsung'un yeni giriş düzeyi akıllı telefonu Galaxy A05s, Google Play Console'da listelendi. 2023 yılının1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Minecraft kendi rekorunu egale etti

Dünyanın açık orta en çok satan görüntü oyunu olan Minecraft, 300 milyon barajını geçerek kendine1

1 dk. 6 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.