KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Microsoft, kendi yapay zeka işlemcisini tanıtmaya hazırlanıyor

Microsoft Kendi Yapay Zeka Islemcisini Tanitmaya Hazirlaniyor169532 0 Microsoft, kendi yapay zeka işlemcilerini üretme planlarını açıklamaya yaklaşıyor olabilir. Ortaya çıkan yeni rapor, açıklamanın Microsoft’un Ignite 2023 geliştirici konferansının bir modülü olarak gerçekleştirilebileceğini argüman ediyor. Fakat şimdi bu yapay zeka çipiyle ilgili detaylar açıklanmış değil.

Microsoft’un yapay zeka işlemcisi

Geliştiriciler, BT uzmanları ve yöneticiler için düzenlenen Ignite konferansı 14-17 Kasım tarihleri ortasında Seattle’da gerçekleştirilecek. Microsoft, bilhassa CEO Satya Nadella ve öteki kıymetli şirket yöneticilerinin yer alacağı açılış konuşması sırasında, bir dizi değerli eser duyurular yapacak. Microsoft’un ve konferansın genel olarak yapay zeka platformlarına yönelik olması bekleniyor.

Microsoft şu anda üretken sohbet robotu Bing Sohbet, metinden manzara üreten Bing Image Creator ve yapay zekalı Copilot sanal asistan hizmetlerine güç sağlamak için Nvidia’nın H100 GPU’larını kullanıyor. Microsoft ve başka üretken yapay zeka şirketleri geçtiğimiz yıl Nvidia’dan onbinlerce GPU satın aldı ve bu da Nvidia’yı 1 trilyon dolarlık bir şirket haline getirdi. Fakat yeni rapor, Microsoft’un kendi yapay zeka işlemcilerini üretmesi halinde Nvidia’nın çiplerine bu kadar güvenmek zorunda kalmayacağını söylüyor. Bu da Nvidia’nın gelirlerinin ilerleyen periyotlarda düşmesine neden olabilir.

AMD ile iştirak?

Nisan ayında Microsoft’un Athena kod ismi altında bu yeni yapay zeka çipini geliştirdiği bildirilmişti. O devirde çipin 2019’dan beri geliştirilmekte olduğu ve o sırada proje üzerinde yaklaşık 300 takım üyesinin çalıştığı da aktarılmıştı. Mayıs ayında doğrulanmayan bir diğer haberde de Microsoft’un Nvidia’nın ana rakibi AMD ile Athena çipini birlikte geliştirmelerine yardımcı olacak bir iştirak kurduğu sav edilmişti. Haberde ayrıyeten Microsoft’un kendi yapay zeka çipini üretebilmesi için AMD’ye mali destek sağladığı da tez ediliyor.

İçerik
Yeni Intel Arc ve Iris sürücüleri paylaşıldı: İki kata kadar artış sunuyor

Arc Alchemist GPU ailesi ile masaüstü ekran kartı rekabetine dahil olan Intel, hem Arc hem de1

3 dk. 2 Okundu
İçerik
Sony ve Oppo gelişmiş bir kamera için ortaklık kurdu

Görüntüleme sistemleri alanında Sony, bilhassa akıllı telefon üreticilerin çok büyük bir kısmına kamera sensörleri tedarik1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Yazılım güncelleme desteğinde MediaTek ilk kez Snapdragon’u geçti

2010'lu yıllarda MediaTek destekli Android akıllı telefonlara yalnızca 1 yahut 2 yıl dayanak verilirken, Snapdragon cihazlara 2 yahut1

1 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.