KATEGORİLER
Kripto Al Sat

MetaMask Nedir?

Bilgisayar Kadin

MetaMask, Ethereum blokzinciri üzerinde geliştirilmiş merkeziyetsiz uygulamalarla etkileşime imkan tanıyan bir web3 cüzdanıdır. Web tarayıcısına entegre biçimde kullanılan MetaMask, bir cüzdandan ötesidir. Merkeziyetsiz web ekosisteminin modülü olan web sitelerine giriş ve etkileşim, klasik e-mail yahut toplumsal medya hesaplarıyla olmaz. Bunun için, bir MetaMask cüzdanına gereksiniminiz olacak.

Kripto cüzdanı çeşitleri: Sıcak ve soğuk cüzdanlar

Kripto para dünyasında, cüzdanlar süratle ilerleyen bir teknolojiye sahiptir. Yatırımcılar, fiyatları BTC fiyatı ekranından takip ederken, BTCUSDT sayfasından düşük kurulla alış satış süreçlerini gerçekleştiriyor. Metamask şu basamakta Bitcoin nasıl alınır sorusunun cevabı değil, zira BTC trade süreçleri için Kucoin kripto para borsası üzere yerler ön plana çıkıyor. Lakin MetaMask ve öbür cüzdanların avantajları daha farklıdır.

Kripto para dünyasında cüzdanlar, sıcak ve soğuk olmak üzere iki gruptadır. Soğuk cüzdanlar, (cold wallet) USB üzere fizikî donanıma sahiptir. Bu cüzdanların soğuk cüzdan olarak isimlendirilmesinin nedeni rastgele bir ağ ile bağının olmamasıdır. Sıcak cüzdanlar ise, MetaMask ve Trustwallet üzere tarayıcıya yahut ağa entegre cüzdanlardır.

Ethereum ekosistemi için geliştirilmiş olmasına rağmen, günümüzde farklı ağlarla da entegre edilen MetaMask, merkeziyetsiz finans (DeFi) başta olmak üzere birçok protokolle birlikte çalışabilir bir yapıdır. Kripto paraları, coin’leri takas etmek, stake etmek yahut inançlı bir formda saklamak MetaMask ile mümkündür. Merkeziyetsiz olması nedeniyle, cüzdanınızda bulunan bakiyeler büsbütün sizin sorumluluğunuz altındadır. MetaMask cüzdanıyla metaverse kozmosuna adım atmak, akıllı kontratlarla etkileşime girmek, hatta kredi almak dahi mümkündür.

MetaMask kim tarafından kuruldu?

Merkeziyetsiz web3 cüzdanı MetaMask, 2016 yılında hayata geçirilen bir projedir. Kripto para ve blokzinciri sanayisinde, DeFi üzere projelerin geliştirilmesi ve coin’lerin yaygınlaşmasıyla birlikte, MetaMask’ın üye sayısı 2020 yılında 400 bini geçmişti. Aktüel olarak MetaMask kullanıcı sayısı 1 milyonun üzerindedir. Web tarayıcıların yanı sıra, uygulama iOS Android platformlarında da kullanıma açıktır. Uygulamanın geliştiricileri Aaron Davis ve ConsenSys isimli blokzinciri şirketidir. Sade bir dizayna sahip MetaMask, güvenlik açısından üst seviye standartlara sahiptir. İleri düzeyde şifreleme teknolojisine sahip platform, epeyce kolay kullanıma sahiptir.

Bilgisayarın yanı sıra akıllı telefon uygulaması da mevcut olan MetaMask, herkesin fiyatsız olarak adres alıp kullanmaya başlayabileceği bir sistemdir. Pekala MetaMask nasıl kullanılır? Nelere dikkat etmeniz gerekir?

MetaMask heyetimi nasıl yapılır?

MetaMask cüzdanı, taşınabilir yahut web tarayıcılara entegre bir eklenti yahut uygulama olarak kullanılabilir. Web platformlarında MetaMask kullanmak için Google Chrome, Firefox yahut Brave tarayıcısını kullanabilirsiniz. Uygulamayı kurmak için öncelikle eklenti mağazasına girmelisiniz. Akabinde indirme sayfası üzerinden MetaMask uzantısını indirin. Tarayıcıya muhakkak basamakta erişim gereklidir, bundan ötürü MetaMask’a birtakım müsaadeler vermelisiniz.

Cüzdan adresi oluşturmak, MetaMask indirme sürecinin ikinci kademesidir. Size özel oluşturulan eşsiz adresinizi birçok merkeziyetsiz web sitesinde kullanacaksınız. Fakat şifre güvenliği, burada en değerli bahistir. Zira kurtarma cümlesi tabirlerini unuttuğunuzda, MetaMask’ınızda milyonlarca dolarlık bakiyeniz olsa dahi alamayabilirsiniz. Suram için aşağıdaki adımları takip edin:

  • Bu evrede, kurtarma cümlesi sözcükleri size gelecek. Seed phrase sözlerini yazın yahut kaydedin. Fakat inançlı ortamda olduğundan emin olun, zira şifrenizi unutursanız bu tabirlere gereksiniminiz olacaktır.
  • Şifre belirleyin, kolay bir şifre olmamasına dikkat edin.

Cüzdanınızı açtıktan sonra, MetaMask’a network eklemelisiniz. Ethereum ana ağı, MetaMask’ta Main Ethereum Network olarak yer alır. Lakin deneme, test süreçleri için Ropsten test ağını kullanın. Test ağında sorun yaşamadığınızda, ana ağa bakiye gönderebilirsiniz. Akabinde Ethereum ağında süreç yapabilirsiniz. Ethereum dışında, MetaMask’ta Avalanche, Binance Smart Chain üzere ağlar da yer alıyor. Tek yapmanız gereken network oluşturmak için gerekli bilgileri eklemektir.

MetaMask’ta süreç fiyatları ne kadardır?

MetaMask ağı, sırf Ethereum ağında değil Avalanche, Polygon, Binance Smart Chain ağında da kullanılıyor. Süreç fiyatları, ağın yoğunluğuna bağlı olarak bir gas fee, yani gas fiyatı üzerinden hesaplanıyor. MetaMask kullanıcıları gas fiyatlarını, limitlerini değiştirebilir. Böylelikle süreç komitesi için ödemek istediğiniz meblağı girebilirsiniz. Lakin MetaMask’ta süreç fiyatlarının, süreç suratı üzerinde tesiri olduğunu söylemek gerekiyor. Örneğin, yavaş, süratli ve en süratli süreç mühleti seçenekleri farklı gas fee ile gerçekleşir. Metamask’ta süreç fiyatını düşük ayarlamanız durumunda müddetin uzayabileceğini bilmelisiniz.

Sonuç olarak, MetaMask özel anahtar sistemi, çok taraflı entegrasyonu ve web3’e sorunsuz giriş tecrübesiyle birçok yatırımcının kullandığı bir cüzdandır. DeFi, NFT, metaverse ekosisteminin bir kesimi olmak istiyorsanız, siz de MetaMask cüzdanı oluşturmalısınız. Fakat, cüzdan açma sürecinde şifre ve kurtarma sözcüklerini asla unutmayın.

Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.