KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Libya’yı vuran kasırga, Sahra Çölü’nde göller ve nehirler oluşturdu

Libya Yi Vuran Kasirga Sahra Colu Nde Goller Ve Nehirler Yaratti168822 0 Uydu imgeleri ender görülen bir Akdeniz fırtınası olan Medicane tropikal siklonunun Kuzey Afrika ülkesi Libya‘da yarattığı yıkımın boyutlarını gözler önüne serdi. İmajlar, çöl görünümü boyunca uzanan süreksiz gölleri ve ırmak sistemlerini gösterirken, ağır darbe alan kıyı kenti Derna‘da sel suları altında kalan mahalleleri de gözler önüne seriyor.

Sahra Çölü’nde göller ve ırmaklar oluştu

Libya Yi Vuran Kasirga Sahra Colu Nde Goller Ve Nehirler Yaratti168822 1 Geçen hafta Akdeniz üzerinde oluşan ve kasırga gibisi ender bir fırtına olan Medicane tropikal siklonu, Yunanistan’a rekor ölçüde yağmur yağdırarak başladı ve feci bir tufana neden oldu. Fırtına daha sonra denizi aşarak Afrika’nın kuzeyindeki Libya’ya ulaştı.

Libya’nın kuzeydoğusundaki kıyı kenti Derna yakınlarında, sağanak yağmurlarının baskısı altında birkaç barajın patladığı, kente büyük ölçüde su bıraktığı ve binalarda büyük hasara yol açtığı bildirildi. Aktarılanlara nazaran sel nedeniyle şu ana kadar 5.300’den fazla kişinin öldüğü teyit edildi ve binlerce kişi hala kayıp.

Libya Yi Vuran Kasirga Sahra Colu Nde Goller Ve Nehirler Yaratti168822 2 Fırtına bulutlarının dağılmasından bu yana çok sayıda uydu Libya’yı görüntülemeyi başararak selin ve yol açtığı yıkımın boyutlarını gözler önüne serdi. Avrupa’nın Dünya müşahede uydusu Sentinel-2 tarafından çekilen imajlarda, olağanda kurak olan Libya yeri boyunca uzanan geçici göller ve ırmak sistemleri görüntülendi.

Sentinel uydularını işleten Avrupa etraf izleme programı Copernicus’tan yapılan açıklamada, “Copernicus Sentinel-2 uydularından biri tarafından 2 ve 12 Eylül tarihlerinde elde edilen bu iki imaj, fırtına öncesi ve sonrasında Libya çölünü gösteriyor” denildi. Üstteki fotoğrafın solundaki imaj çölü olağan haliyle gösterirken, sağdaki imaj su basmış alanları camgöbeği ve mavi tonlarında gösteriyor.

Sıra dışı bir durum

Akdeniz’de yaşanan ve Medicane olarak isimlendirilen fırtınalar nispeten ender görülüyor. Bunlardan her yıl bir ile üç tane oluşuyor. Lakin Libya üzere bir Sahra ülkesini bu tip hava olayından etkilemesinin ise daha da sıra dışı olduğu, çünkü bu fırtınaların daha çok Akdeniz bölgesinin batı kısmını vurduğu belirtiliyor. Uzmanlar global ısınma nedeniyle artık bu tip fırtınaların Akdeniz’de daha sık yaşanabileceğini ve ısınmanın da tesiriyle şiddetlerinin artabileceğini söylüyor.

İçerik
TikTok’a Avrupa’dan rekor ceza: 345 milyon euro ödeyecek

Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya mesken sahipliği yapan TikTok, yasaklama ve veri ihlali haberleri ile gündeme gelmeye devam ediyor. Artık de1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Web Sitesi Nasıl Kurulur? Aşamaları Nelerdir?

Akıllı telefonlar ile bilgisayarlardan sürekli olarak girilen web tasarımların perde arkasında bir kurulum süreci bulunur.1

2 dk. 7 Okundu
İçerik
Büyük Windows 11 güncellemesinin detayları belli oldu: Copilot, yeni Paint ve fazlası

Microsoft, kısa bir mühlet evvel düzenlediği aktiflikte yeni Surface donanımlarını ve Windows gibi hizmetlerine eklenecek1

5 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.