KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Konut Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Konut Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?– Kredi, insanlar için bazen hayat kurtarıcı bir araç olmuştur. Paranın bulunmasından bu yana insanlar ticaretlerde parayı kullanmaya devam etmektedir. Bankalar ise insanlara destek sağlamak için müşterilerine en uygun krediyi vermektedirler. Bazı müşteriler de kendilerine daire almak isterler fakat maddi durumları yeterli olmadığı için konut kredisi lazım olabilir. Peki konut kredisi başvuru şartları nelerdir?

Kredi Başvuru Şartları

 • Kredi Notunuz Önemlidir

Her kredi türünde olduğu gibi konut kredisi alırken de kredi notunuza bakılmaktadır. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredi alma şansınız o kadar artmaktadır.

 • En Az 18 Yaşında Olmalısınız

Bankalar, konut kredisi verirken yaşınızı incelemektedirler. konut kredisi alırken en az 18 yaşında bir birey olmalısınız. 18 yaşın üzerindeyseniz konut kredisi alırken yaş kuralı ile ilgili bir sorun yaşamayacaksınız.

 • Satın Almak İstediğiniz Konutun Tapu Belgesi Gereklidir

Eğer hayalinizdeki eve konut kredisi ile taşınmak istiyorsanız banka firması sizden konutun tapu belgesi fotokopisini talep edecektir. Bu sayede konutunuz doğrulanacak ve konut kredisi almaya bir adım daha yaklaşabileceksiniz.

 • Peşinat Ödemesi Gereklidir

Bankalar, müşterilerin alacağı konut için bir kısmını peşinat olarak ödemenizi isteyebilir. Geri kalan kısmı için ise taksitlendirilerek ödemeye devam edersiniz.

 • Kimlik Belgesi Gereklidir

İhtiyacınız olan konut kredisini almak için konut kredisine başvururken yanınızda ehliyet, kimlik kartı veya pasaport gibi geçerliliğini koruyan bir kimlik belgesi taşımalısınız.

 • Faturalarınız Gereklidir

Konut kredisi alırken bankalar sizin faturanızın durumunu da öğrenmek ister. Özellikle elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi faturalarınızın son birkaç aylık kısmı istenebilir. Bankalar, bu amaçla ne kadar fatura ödediğinizi ve krediyi ödeyip ödeyemeyeceğinizi hesaplar.

 • Bir İşte Çalışmalısınız

Konut kredisi başvuru şartlarının bir diğer önemli konusu ise bir işte çalışma gerekliliğidir. Eğer bir işte çalışıyorsanız ve gelir durumunuz iyi ise banka ile bu konuda bir sorun yaşamayacaksınız. Eğer emekli bir müşteri iseniz buna göre banka aldığınız maaşı ve emeklilik belgesini isteyecektir.

 • Geliriniz Düzenli Olmalıdır

Banka firmaları, kredi verirken gelirinizin ne durumda olduğunu incelerler. Gelir seviyenize göre size en uygun kredi teklifini sunarlar. Bu sayede krediyi ödeyip ödeyemeyeceğinizi belirlerler. Eğer yüksek bir kredi almak istiyorsanız geliriniz de alacağınız krediye göre uygun bir seviyede olması gereklidir. Bundan dolayı yanınıza gelir belgenizi de almayı unutmayın.

 • Borçlarınızı Düzenli Bir Şekilde Ödemelisiniz

Bankalar, eğer mevcut ise önceki kredi kartı borçlarınızı nasıl ödediğinizi incelemektedir. Düzenli olarak kredi kartı borçlarınızı ödeyen biri iseniz konut kredisi başvurusunda bu konuda bir sorun yaşamayacaksınız.

 • Haciz Kaydının Bulunmaması Gereklidir

Bazı banka firmaları, haciz kaydınızın olup olmadığına bakar. Eğer haciz kaydınız var ise kredi alma şansınız azalmaktadır. Konut kredisi başvurusu yaparken bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.

 • Her Bankanın Şartları Farklıdır

Her bankanın konut kredisi başvuru şartları birbirine benzerdir. Fakat bazı bankaların şartlarında küçük değişiklikler yer alabilmektedir.

Nedir
Murphy Kanunları Nedir?

Murphy Kanunları nedir? Son zamanlarda adından sıklıkla bahsedilen Murphy Kanunları, ABD’li mühendis Edward A. Murphy1

2 dk. 12 Okundu
İçerik
Minecraft’ı Nasıl İndirebilirim?

Minecraft, tüm dünyada oyun severler tarafından beğeniyle oynanan bir aksiyon-macera oyunudur. Oyun ilk olarak 20091

3 dk. 18 Okundu
İçerik
Vitaminler Kilo Aldırır mı?

Kilolu insanların tek derdi zayıf olmakken zayıf insanların tek derdi ise kilo alabilmektir. Ancak zayıflamanın1

3 dk. 13 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.