KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Karbon ayak izini azaltmak için 7 beslenme önerisi

Günümüzde yanlış beslenme alışkanlıklarımız etrafın bozulmasındaki en temel nedenlerden biri olarak görülüyor. Gelişen diyetler hem çok hem de yetersiz beslenmeden kaynaklanan birçok global sıhhat krizini de beraberinde getiriyor. Sofra/Compass Group Türkiye Ülke Diyetisyeni Emel Terzioğlu Arslan’a nazaran uygulayacağımız 7 adımla karbon ayak izimizi azaltabilir; hem çevreyi hem de sıhhatimizi koruyabiliriz.

Dünya çok süratli bir değişim ve gelişim sürecinden geçerken global ısınma ve iklim değişikliklerinin tesiri tüm dünyada hissediliyor. Araç kullanım tercihlerimizden konutumuzda kullandığımız güç kaynaklarına, beslenme formumuzdan tükettiğimiz besinlerin üretim formlarına kadar pek çok faktör karbon salınımına sebep olurken, onlara dair seçimlerimiz de bizlerin karbon ayak izini oluşturuyor.

Hzm4U 1654956975 8649

kasrbon ayak izi

Doğru yemek seçiminin dahi iklim ve etraf üzerinde hayli olumlu bir tesire sahip olduğunu belirten Sofra/Compass Group Türkiye Ülke Diyetisyeni Emel Terzioğlu Arslan karbon ayak izimizi azaltmak için beslenmemizde yapabileceğimiz değişiklikleri şöyle sıralıyor:

Mevsiminde ve lokal besinleri tercih edin

Yerel olarak yetiştirilen meyve ve sebzeler, yalnızca nakliye için kullanılan yakıtlardan tasarruf etmekle kalmaz, birebir vakitte yiyecekler daha tazedir ve daha lezzetlidir. Ayrıyeten daha ucuza mal olur ve besin kıymeti de daha yüksektir. Bu sayede lokal çiftçileri de desteklemiş oluruz.

Bitki bazlı besinleri daha fazla tercih edin

Hayvansal proteinli besinler yerine fasulye, nohut, bezelye ve mercimek üzere daha fazla bitki bazlı protein besinleri seçmek, karbon ayak izinizi azaltmanın en değerli yollarından biridir. Bitki bazlı beslenme daha az doğal kaynak kullanımını sağlar ve etrafa daha az ziyan verir.

E5C91 1654956980 9453

beslenme önerilerileri

Ambalaj kullanımını azaltın

Gıdaları toplu olarak satın almak, ambalajın üretimine giden plastik, kağıt, metal ve güç ölçüsünü azaltır. Toplu satış mümkün değilse bile, daha büyük paketler halinde satın almak da ambalaj kullanımını azaltarak karbon ayak izini azaltacaktır. Mümkünse, bölgenizde geri dönüştürülebilecek öğelere bağlı olarak yine kullanılabilir, geri dönüşümü olan materyalleri seçin.

Alışverişe kendi çantanızla gidin

 • Alışveriş sırasında kendi çantanızı kullanmak ekstra poşet kullanımının önüne geçer ve çevreyi kirleten petrol bazlı plastik poşetlerin tesirini azaltabilir.

Mutfakta güç tasarrufu yapın

 • Mümkün olduğunda güç tasarruflu aygıtlar satın alın.
 • Kapıların ne kadar mühlet açık kalacağını sınırlamak için buzdolabını yahut dondurucuyu açmadan evvel neye gereksiniminiz olduğunu düşünün.
 • Yiyecekleri daha süratli ısıtmak için tencereyi kapatın yahut düdüklü tencere kullanın.
 • Yaz aylarında, gaz ve ısıyı mutfağınızdan uzak tutmak için davlumbaz fanını çalıştırın; böylelikle meskeni soğutmak için daha az klimaya muhtaçlık duyarsınız.
 • Daha büyük ölçülerde pişirip ve tek öğün porsiyon boyutlarında dondurabilirsiniz. Bu yalnızca güç tasarrufu sağlamakla kalmaz, tıpkı vakitte başka günler için hazır yemek sağlamış olursunuz.

Suyu koruyun

 • Çok uzak olmayan bir gelecekte yakıtın değil suyun en kıt metamız olacağı varsayım ediliyor. Bu nedenle, suyu boşa harcamamak hayli kıymetli.
 • Bulaşık makinesi kullanıyorsanız, bulaşıkları durulamakla suyu boşa harcamayın ve bulaşık makinesini sadece doluyken çalıştırın.
 • Sızıntıları ve damlamaları onarın.
 • Daha az suyu daha verimli hale getirmek için musluklara havalandırıcılar takın.

Çöpü azaltın

 • Eve getirdiğiniz ambalajı azaltmanın yanı sıra, yiyecek atıklarınızı da minimuma düşürün. Atıkların bir kısmını kompost yapabilirsiniz. Ayrıyeten mutfakta tekrar tekrar kullanabileceğiniz tabaklar ve bardaklar kullanın. Tek kullanımlık eserler kullanmaktan kaçının. Tek kullanımlık gereçler kullanmanız gerekiyorsa, geri dönüşümü olan malzemeler seçin.

İçerik
Bebeklere Kilo Aldıran Mamalar

Bebeklere Kilo Aldıran Mamalar - Zayıf bebeğiniz için kilo alımı için formül arıyor olabilirsiniz. Kilo1

3 dk. 29 Okundu
İçerik
Yaz diyeti nasıl yapılır? 10 günlük yaz diyeti!Serinleten yaz diyeti ile 10 günde 4 kilo verin

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte tatil dönemi başladı. Deniz güneş ve kumun tadını çıkarmak ve hoş1

10 dk. 5 Okundu
İçerik
Yaş Pasta Nasıl Yapılır? Yaş Pasta Tarifi

Özel günlerin vazgeçilmez tatlısı olan yaş pasta hem sunumu hem de lezzeti sayesinde bütün misafirlerinizin1

2 dk. 7 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.