KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Kara Liste Ne Anlama Gelir?

İçindekiler

Kara Liste Ne Anlama Gelir? – Kredi çekmenin ve kredi kartı almanın önündeki en büyük engel kara listeye düşmek olduğunu biliyor muydunuz? Peki nedir bu kara liste ve kara listeye girdiğimizde çıkmamız mümkün mü? İşte kara liste hakkında bilmeniz gerekenler… Kara liste, kredi sicili, kredi sicil kaydı gibi adlandırmalar ile bilinen, Merkez Bankası tarafından tutulan, bireysel krediler ile çek ve senetlere dair bilgilerin tutulduğu bir veri tabanıdır. Kara liste, Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan ve bir başka kayıt olan kredi notu ile sık sık karıştırılmaktadır. Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken bu iki kayıttan da faydalanır. Kredi Kayıt Bürosu, bankalarla olan ilişkilerimizin tümünü kayıt altında tutararak bize bir kredi sicil kaydı oluşturur. Bankalarla olan ilişkimiz derken bahsettiğimiz ise; bireysel çekler,  çektiğimiz krediler, bu kredileri ödeme düzenimiz, kullandığımız kredi kartları ve ödemeleri , senetler gibi yaptığımız ödemeleri düşünebilirsiniz. Ödemelerimizi düzenli yapmadığımızda ise halk arasında ‘kara liste’ olarak bilinen listeye düşme olasılığımız artıyor.

Kara Listeye Nasıl Gireriz?

Kullandığımız kredi kartlarının ya da çektiğimiz kredilerin belirlenen miktarda ve istenen tarihte düzenli olarak ödenmesi gerekir. Bu ödemeleri geciktirdiğinizde veya ödemediğinizde ise kredi siciliniz zarar görür ve kredi notunuz düşer. 90 gün içerisinde ödeme yapmadığınız durumda ise Merkez Bankası tarafından hakkınızda yasal takip başlar ve kara listeye alınırsınız. 90 gün sonra ödemenizi yapsanız bile, ödemelerde yaptığınız bu aksaklık kredi sicilinize yansır ve sizin için olumsuz bir durum oluşur. Tutulan bu kayıt ise borç ödendikten yaklaşık 5 yıl sonra kadar silinir. Beş yılın sonunda her ne kadar kara listeden çıkmış olsanız da, bankalar mevcut kayıtlardan sizin kredi geçmişinizi görebilir ve başvurularınıza olumsuz dönebilirler.

Kara Listeden Çıkmak Mümkün mü?

Kara listeden çıkmak için yapılması gereken ilk işlem borcunuzu ödemektir. Borcunuzu ödedikten sonra ‘borcu yoktur’ kağıdı alırsınız ve bir süre sonra kara listeden çıkabilirsiniz. Ancak şunu da unutmamanız gerekir; Beş sene sonra siciliniz temizlenmiş olsa bile bankalar geçmişinizi gördükten sonra size önyargı ile yaklaşabilir ve başvurularınızı olumsuz sonuçlandırabilir. Belirteceğimiz bir diğer konu ise kara listeye girmemek ya da kara liste sildirmek, ya da kredi borcunu kapatmak için ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak borç yapılandırma yoluna gidebilirsiniz.

Kara Listeden Çıktıktan Sonra Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Hesap açtıracağınız şubeyle iletişiminizi iyi tutmak ve kendinizi güzel bir şekilde tanıtmanızın faydası olabilir. Ve bankadan kredi kartı talebinde bulunmadan evvel, ilişkileri güçlendirmek için mevduat hesabı açma, otomatik ödeme talimatı verme gibi yöntemler deneyebiliriz.

Nedir
3D Yazıcı Nedir?

3D Yazıcı Nedir? - 3D yazıcı sanal ortamda tasarlanmış olan nesneleri somut bir hale getiren1

2 dk. 34 Okundu
İçerik
Atmden Kesintisiz Para Yatırabilir miyim?

Atmden Kesintisiz Para Yatırabilir miyim? - Günümüzde bankaların vatandaşlardan aldıkları işlem ücretlerine dair artan isyanların1

3 dk. 6 Okundu
İçerik
Göğüs Büyütme Ameliyatı 2022

Göğüs Büyütme Ameliyatı 2022 - Kadınların estetiğinin en önemli parçalarından birini göğüsler oluşturuyor. Bu nedenle1

4 dk. 50 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.