KATEGORİLER
Kripto Al Sat

KOBİ Kredisi Nedir? Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

İçindekiler

KOBİ Kredisi Nedir? – KOBİ olarak isimlendirilen küçük ve orta düzeyli işletmeler ekonomimizin en önemli parçalarından bir tanesi. Milyonlarca insana iş sunan bu işletmelerin sekteye uğraması ülke ekonomimizi ciddi şekilde sarsıyor. Bunun bilincinde olan bankalar ve devlet de sürekli olarak çeşitli kredi teklifleri sunmakta. KOBİ kredisi olarak isimlendirilen bu krediler ile KOBİ’ler nakit sıkıntılarını aşabiliyorlar.

KOBİ’ler birçok farklı dönemde kredilere ihtiyaç duyabilirler. Bu sebeple de kredilerin belirli bir dönemi kapsayacak şekilde sunulmaması gerekmektedir. Bankalar da bu sebeple farklı kredi teklifleri ile KOBİ’lerin karşısına çıkar. Kendi içerisinde iki ana gruba ayrılan bu krediler arasından seçim KOBİ’lere bırakılmaktadır.

Nakdi KOBİ Kredisi Nedir?

Kredi dendiğinde herkesin aklına bankalardan alınan nakitler gelir. KOBİ’ler için sunulan kredilerin de ilki bu klasik tarzda sunulan kredidir. İşletmelerin nakit sıkıntısı yaşadıkları dönemde bu sıkıntıyı aşmaları ve işlerine sorunsuz bir şekilde devam etmeleri için kullanılan KOBİ kredisi çeşididir.

Gayri Nakdi KOBİ Kredisi Nedir?

Krediler her zaman nakit olarak sunulmamaktadır. Bu tarz krediler gayri nakdi kredi olarak tanımlanır. KOBİ’lerin borçlarının ödenmesi, büyük malların alımı ya da ihaleye katılma nedeniyle çıkan masraflarının ödenmesi gibi krediler de alınabilmektedir. Bu işlemler de işletmelerin yaşadıkları sıkıntıları ortadan kaldırıp hızlı bir şekilde işletmenin gelişmesini sağlayan işlemlerdir.

KOBİ Kredisi Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Etmenler Neler?

KOBİ’lerin kredi başvurularını yapmadan önce belirli şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Bu şartlardan bir ya da birkaçı sağlanmadığı takdirde kredi başvuruları olumsuz sonuçlanacaktır. Bazı bankalar bu sorunlara rağmen kredi başvurularına olumlu yanıt verseler de yüksek seviyede faiz talebinde bulunurlar.

  • Kredi sicilinin temiz olması,
  • Ödenmemiş vergi borcunun bulunmaması,
  • İşletmenin minimum 1 yıldır aktif bir şekilde faaliyetlerine devam etmiş olması,
  • Firmanın tüm temsilcilerinin sicilinin temiz olması,
  • Kredi kartı borçlarının temerrüde düşmemesi,
  • Kredi notunun yeterinde yüksek olması, gibi etmenlerin sağlanması gereklidir.

Yukarıda belirtilen etmenleri sağlayan KOBİ’ler hiç vakit kaybetmeden KOBİ kredisi için başvurularını gerçekleştirebilirler. Yapılacak olan başvurular kısa sürede olumlu ya da olumsuz cevaplanacaktır.

 

 

İçerik
SEO Uyumlu Makale Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Sitelerin ziyaretçi sayısını arttırması için arama motorlarında üst sıralarda yer alması şarttır. Sitelerinin büyümesini isteyen1

2 dk. 17 Okundu
İçerik
İkili Opsiyon Nedir?

İkili Opsiyon Nedir? - Emtia, endeks, döviz, hisse senedi ve yabancı paralar gibi belirlenen bir1

4 dk. 18 Okundu
İçerik
Bebeği Nasıl Sakinleştirebilirim?

Tüm anne babaların en hassas noktalarından biri de bebeklerinin ağlamamasıdır. Bir bebeğin ağlaması tüm ebeveynleri1

2 dk. 8 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.