KATEGORİLER
Kripto Al Sat

İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İçindekiler

İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır? – Dilekçe bir istekte ya da talepte bulunmak için özellikle resmî makamlara ya da yasal olan işlemler de yazılan yazılardır. Dilekçe herhangi bir yazı değildir resmi olarak kabul gören ve yasal işlemlerde geçerlilik sağlayan yazılardır. Temel olarak dilekçe yasal sonuç doğrulması ve kayda geçmesi gereken olayların kayda geçmesini sağlamak amacıyla yazılır. Dilekçeyi yazan kişinin üslubu ve iletmek istediği şikayetin dikkate alınması açısından ve muhatabı açısından oldukça değerlidir.

İtiraz dilekçeleri alınan bir karara ya da resmi sürece geçmesi gereken bir konuda tarafların kabul etmediği, yanlış ya da hatalı olarak düşündüğü kararlara itiraz etmesi için yazılan dilekçelerdir. İtiraz dilekçelerinde alınan karara itiraz edebilmek için gerekli bütün dokümanları ve belgeleri en ince ayrıntısına kadar toplamak ve muhatap tarafa sunmak gerekmektedir. Bu dokümanlar kararın verilmesinde ve mevcut verilerin incelenmesinde oldukça önemlidir. Yanlış ya da eksik olarak eklenen her belge verilecek kararı değiştirebilir ve itirazın kabul edilmemesine sebep olabilir.

Dilekçede Mutlaka Olması Gerekenler

Dilekçe yazarken dilekçenin kurallarına mutlaka uyulması gerekmektedir. Dilekçe resmi bir yazı olduğu için kurallara uyulması çok önemlidir. Dilekçe yazmanın kuralları;

  • Dilekçe mutlaka düz beyaz kağıdın üzerine yazılmalıdır.
  • Bilgisayar üzerinden yazılabilir fakat mutlaka dolma ya da tükenmez kalemle yazılmalıdır.
  • Dilekçenin içeriği uzatılmadan en net ifade biçimiyle 1 satırda anlatılmalıdır.
  • Tarih mutlaka yazıldığı gün olacak şekilde belirtilmelidir.
  • İmza ve kaşe unutulmadan mutlaka eklenmelidir.
  • Dilekçeye ek olan bütün dokümanlar unutulmadan sonuna eklenmelidir.

Dilekçe Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dilekçe resmi kurumlara yazılan bir metin olduğu için dili de aynı şekilde oldukça resmi olmalıdır. Dilekçenin üslubu saygılı, ciddi ve nesnel olmalı, mektup yazar gibi sevgili, saygılı gibi kelimelerden kaçınılmalı kesinlikle kullanılmamalıdır. İstenilen her talep yasal şekillerde gerçekleşeceği için bu durum dikkate alınarak hareket edilmeli buna uygun şekilde yazılmalıdır. Dilekçe içeriğinde gereksiz hiçbir bilgi verilmemeli ve talep neyse en kısa şekilde ve en net şekilde anlatılmalıdır. Dilekçe metninde kesinlikle gereksiz bilgilerden ya da kişilerden bahsedilmemelidir. Dilekçe de eğer bir itiraz ya da istek varsa mutlaka bunu destekleyecek belgelerden ve eklerden yararlanılmalı bütün bunlar dilekçeye destek olarak sunulmalıdır. Dilekçenin yazıldığı düz beyaz kağıdın tam ortası kullanılmalıdır. Dilekçe metni kağıdı ortalayacak şekilde, her tarafında eşit boşluklar olacak şekilde ayarlanıp yazılmalıdır.

 

 

İçerik
Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Bir kedi sahiplenip evinize aldığınızda ilk yapmanız gereken elbette1

2 dk. 16 Okundu
İçerik
Cardfinans Para Puanları Nerelerde Kullanılır? (QNB Finansbank Kredi Kartı)

Cardfinans para puanları, Cardfinans, Finansbank kredi kartı ya da QNG Finansbank’a ait pos cihazlarından yapılan1

2 dk. 14 Okundu
İçerik
Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kredi aldınız fakat borcunu size verilen 90 gün içerisinde ödeyemediniz mi? O halde Merkez Bankası1

2 dk. 10 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.