KATEGORİLER
Kripto Al Sat

iPhone 16’dan kötü haber: Apple’ın 5G modemi üç yıl geride

Iphone 16 Dan Kotu Haber Apple In 5G Modemi Uc Yil Geride168998 0 Bildiğiniz üzere Apple, iPhone’lar başta olmak üzere kendi aygıtlarında Qualcomm tarafından geliştirilen hücresel modemleri kullanıyor. Ancak beş yılı aşkın müddettir şirketin kendi modemi üzerinde çalıştığını biliyoruz. O denli ki, bu çipin 2025 yılında kullanıma sunulacağı sav ediliyordu. Son raporlar ise, bu planların öngörülenden çok daha fazla zaman alacağını gösteriyor. 

Apple’ın 5G modemi rakibinden 3 yıl geride

Bilmeyenler için günümüzde Apple, dışa bağımlılık konusunda kıymetli bir öge olan işlemci dizaynını çoğunlukla kendi üstleniyor. Bir müddettir devam eden 5G modem çalışmaları ise binlerce mühendisin işe alınmasına yol açtı. Bu noktada 2023 sonbaharını hedefleyen Apple, Intel’in modem işinin çoğunluğunu satın aldı ve rakibi Qualcomm’dan birçok transfer gerçekleştirdi. Fakat bu planlar, daima olarak ertelendi.

Bugün ise Wall Street Journal’dan gelen yeni bir rapor, Apple’ın 5G modemine dair değerli ayrıntıları gün yüzüne çıkardı. WSJ’ye konuşan eski şirket mühendisleri ve projeye aşina yöneticilere nazaran “hedefe ulaşmanın imkansız olduğu kısa müddette anlaşıldı” ve bu gecikme büsbütün Apple’dan kaynaklı. Bu etapta ”teknik zorluklar, zayıf irtibat ve yöneticilerin çipleri satın almak yerine tasarlamaya yönelik bilgeliğinedeniyle projenin büyük oranda yavaşladığı söyleniyor.

Ayrıca WSJ’ye konuşan şahıslara nazaran 5G modemin prototip testleri de pek de güzel sonuçlanmadı. Buna nazaran çip çok yavaştı ve çok ısınmaya meyilliydi. Devre kartı ise bir iPhone’un yarısını kaplayacak kadar büyüktü ve bu da onu kullanılamaz hale getiriyordu. Ek olarak bu modemin, “Qualcomm’un en güzel modem çipinin üç yıl gerisinde” olduğu belirtiliyor. Hasebiyle Apple’ın çalışmaları bir müddet daha devam edecek diyebiliriz. 

Öte yandan Apple şimdilik sabırsız davranmıyor ve Qualcomm ile uzun devirli bir paydaşlığı mevcut. Kaynaklar risk almamak için gelecek yıl en azından bir iPhone modelinde yahut 5G iPad modelinde firmanın yeni modemini kullanmasını bekliyor. Modemin yaygın kullanıma sunulması ise 2025 sonu ve 2026 yılına ertelenebilir.

İçerik
Ağustos ayının en güçlü Android telefonları açıklandı: İşte sıralama

Akıllı telefonlar kelam konusu olduğunda tanınan kıyaslama uygulamalarından AnTuTu, en güçlü Android telefonlar listesini nizamlı olarak1

3 dk. 3 Okundu
İçerik
Bu fiyata yok satar: Intel Arc A580 sonunda satışa çıkıyor

Bildiğiniz üzere Intel Arc A580, başka Arc A serisi grafik kartlarıyla birlikte bir yıldan daha uzun1

1 dk. 7 Okundu
İçerik
iPhone 17, Apple’ın 5G modemini kullanan ilk model olabilir

Apple’ın beş yılı aşkın müddettir kendi modemini üretmeyi planladığı, 2019’da Intel’in akıllı telefon modem işinin1

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.