KATEGORİLER
Kripto Al Sat

iPhone 15 Pro ve Pro Max, Thread özellikli ilk akıllı telefonlar oldu

Iphone 15 Pro Ve Pro Max Thread Ozellikli Ilk Telefonlar Oldu168741 0 Apple, iPhone 15 etkinliğinde yaptığı açıklamada, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in açık kaynaklı akıllı konut protokolü Thread‘i destekleyeceğini duyurdu. Bu takviye, serinin temel modellerinde ise bulunmayacak. Thread dayanağının akıllı meskenleri nasıl değiştireceği muhakkak değil fakat görünüşe nazaran Apple’da bu özelliğin ne işe yarayacağından şimdi emin değil. 

iPhone 15 Pro ve Pro Max’e Thread desteği

Thread, bilhassa düşük güç tüketen, düşük bant genişliğine sahip akıllı konut aygıtları için tasarlanmış bir mesh ağ protokolü olarak karşımıza çıkıyor. Gecikme müddetini azaltmayı, pil ömrünü uzatmaya yardımcı olmayı ve bağlı aygıtların güvenilirliğini artırmayı amaçlıyor.

Thread’in iPhone’daki muhtemel kullanımlarından biri de Thread hudut yönlendiricisi olarak kullanılabilecek olması. Thread aygıtları, internete ve başka IP tabanlı ağlara bağlanmak için bir Thread hudut yönlendiricisine muhtaçlık duyuyor, bu da onları meskenin dışından denetim etmenize ve Thread olmayan aygıtlara bağlanmanıza imkan tanıyor. Ayrıyeten Apple Home’da aygıtlar ortası ilişkiyi etkinleştirmeye de yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bir akıllı telefonu hudut yönlendiricisi olarak kullanmak en düzgün uygulama üzere görünmüyor. The Thread Group’a nazaran Thread hudut yönlendiricileri her vakit çalışan aygıtlar olmalı. Kaldı ki mevcut Thread hudut yönlendiricilerinin birden fazla akıllı hoparlörler ya da Wi-Fi yönlendiricilerden oluşuyor. Fakat birden fazla Thread hudut yönlendiricisi kullanılabildiğinden telefon ağdan ayrılsa bile akıllı mesken sistemi olağan çalışmasına devam edebilir.

Iphone 15 Pro Ve Pro Max Thread Ozellikli Ilk Telefonlar Oldu168741 1 Apple, The Thread Group’a katıldığı 2018 yılından bu yana Thread’in güçlü bir destekçisi oldu. Şirket, Thread özellikli birinci eseri olan HomePod Mini‘yi 2020’de piyasaya sürdü, akabinde Apple TV 4K‘ya (ikinci ve üçüncü nesil) dayanak ekledi ve bu yılın başlarında ikinci kuşak HomePod‘u piyasaya sürdü. Sırada ise iPad’ler bulunuyor.

Bununla birlikte Thread, Apple’ın kurulmasına yardımcı olduğu yeni akıllı konut standardı Matter tarafından sağlanan bir ana protokoldür. Matter, bağlı aygıtların bulut kontağına muhtaçlık duymadan konutunuzda lokal olarak bağlantı kurması için ortak bir lisan sağlıyor. Matter’ın arkasında Apple, Amazon, Google ve Samsung bulunuyor. Lakin halihazırda Samsung yahut Google’dan Thread takviyeli bir telefon görmedik. Bu durum Pixel 8’ler ile değişecek üzere görünüyor.

İçerik
iOS 17.0.2 güncellemesi tüm uyumlu iPhone’lar için yayınlandı: İşte detaylar

Eski iPhone’dan iPhone 15 modellerine geçen kullanıcıların yaşadığı veri transfer sorunu için iOS 17.0.2 güncellemesi1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
iPhone 15 Pro ısınma sorunu iOS 17.0.3 güncellemesiyle çözülebilir

Apple'ın çiçeği burnunda iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’lerde yaşadığı çok ısınma sorunu1

2 dk. 6 Okundu
İçerik
iPhone 15 Pro Max günümüze kadar üretilmiş en yüksek maliyetli telefon

Bilindiği üzere Apple iPhone 15 Pro Max modelinde 100 dolar artışa giderek 1199 dolardan satışa1

2 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.