KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Intel’e AMD işlemcilerin satışını engellediği için yeniden ceza kesildi

Intel E Amd Islemcilerin Satisini Engelledigi Icin Ceza Kesildi169051 0 Avrupa Komisyonu, rakiplerinin x86 CPU’larıyla çalışan aygıtların satışını engellediği gerekçesiyle Intel’e 376,36 milyon Euro (400 milyon dolar) para cezası verdi. Böylelikle şirketin Avrupa otoritesi ile uzun müddettir devam eden mahkeme uğraşının bir bölümü sona ermiş oldu. Hatırlanacağı üzere Komite, Intel’in pazardaki hakim pozisyonunu berbata kullandığını tespit ettikten sonra 2009 yılında yonga üreticisine 1.06 milyar Euro (1.13 milyar dolar) üzere rekor bir ceza kesmişti.

2009 yılında şirketin HP, Dell ve Lenovo gibi üreticilere işlemcilerinin tamamını ya da neredeyse tamamını Intel’den satın almaları için bâtın indirimler ve teşvikler verdiği tespit edilmişti. Kurul ayrıyeten Intel’in rakiplerinin CPU’larıyla çalışan eserlerin piyasaya sürülmesini geciktirmek ya da büsbütün durdurmak için üreticilere ödeme yaptığı da saptanmıştı.

Dava o tarihten bu yana çeşitli Avrupa mahkemelerine taşındı ve her iki taraf da kararlara itiraz etti. 2017 yılında Avrupa Birliği’nin en yüksek mahkemesi, Komite’nin Intel’in faaliyetlerinin rakiplerinin kendisine karşı rekabet etme kabiliyetini nasıl etkilediğine dair ekonomik bir kıymetlendirme yapmadığı gerekçesiyle cezanın tekrar incelenmesine karar vermişti.

Intel, AMD’yi engelledi: AB’deki süreç devam ediyor

Avrupa’nın ikinci en yüksek mahkemesi olan Genel Mahkeme, geçtiğimiz yıl Komite’nin şirketin indirim planına ait hakikaten de tahlil yapmadığına karar verdi. Sonuç olarak, Intel’in sunduğu teşviklerin rakiplerini nasıl etkilediğinin tespit edilemediği sonucuna varıldı. Kurul ayrıyeten Intel’in 1.06 milyar Euro’luk para cezasını da iptal ederek, gerçekte ne kadar ödemesi gerektiğini belirleyecek durumda olmadığını açıkladı. Lakin, evvelki mahkemelerin şirketin “çıplak kısıtlamalarının(diğer bir deyişle, rakip x86 CPU’ları içeren muhakkak eserlerin piyasaya sürülmesini durdurmak yahut geciktirmek ve bu eserler için mevcut satış kanallarını sınırlamak için PC üreticilerine ödeme yapmak) AB maddelerini ihlal ettiği tarafındaki kararları onandı.

Avrupa Komitesi açıklamasında Intel’in rakip eserlerin satışını nasıl engellediğine dair birkaç örnek verdi. Görünüşe nazaran HP‘ye Kasım 2002 ile Mayıs 2005 ortasında AMD takviyeli kurumsal masaüstü bilgisayarlarını sırf küçük ve orta ölçekli işletmelere ve direkt dağıtım kanalları aracılığıyla satması için ödeme yaptı. Ayrıca Acer‘a AMD tabanlı bir dizüstü bilgisayarın piyasaya sürülmesini Eylül 2003’ten Ocak 2004’e ertelemesi için ödeme yaptı. Intel, ek olarak Lenovo‘ya AMD tabanlı dizüstü bilgisayarların piyasaya sürülmesini yarım yıl ertelemesi için de ödeme yapmış.

Avrupa otoritesi, “Bugünkü kararla Komite, Intel’e yalnızca çıplak kısıtlama uygulaması nedeniyle tekrar para cezası vermiştir” diye yazdı. AB ile Intel ortasında 2009’a dayanan öbür hususlar üzerinde süreç devam ediyor.

İçerik
Galaxy Z Flip 5’e rakip geliyor: Xiaomi Mix Flip doğrulandı

Çinli teknoloji devi Xiaomi, akıllı telefon pazarındaki odağını katlanabilir modellere kaydırmış durumda. Bu bağlamda Xiaomi Mix1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
iPhone SE 4 özellikleri netleşti: USB-C, eylem düğmesi ve daha fazlası

Apple’ın bir sonraki bütçe iPhone'u olarak beklenen iPhone SE 4, bir müddettir sızıntılarla gündeme gelmeye devam ediyor.1

2 dk. 13 Okundu
İçerik
Galaxy Tab S9 FE ve Tab S9 FE+ özellikleri netleşti: Peki neler sunacak?

Samsung, önümüzdeki haftalarda Galaxy S23 FE, Galaxy Buds FE, Galaxy Tab S9 FE ve Tab1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.