KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Intel Core Ultra işlemcili dizüstü bilgisayarlar oldukça pahalı olacak

Intel Core Ultra Islemcili Dizustu Bilgisayarlar Pahali Olacak168966 0 Intel dün Meteor Lake kod isimli 1. Kuşak Core Ultra ailesini resmen tanıttı. Core Ultra serisi, başta “Intel 4” olmak üzere bir dizi yeni süreç teknolojisi kullanılarak firmanın birinci chiplet dizaynına sahip işlemcileri olacak. Bununla birlikte Intel, işlemci modelleri hakkında ayrıntı yahut fiyat bilgisi vermedi fakat sanayiye nazaran birinci Meteor Lake CPU takviyeli dizüstü bilgisayarları yüksek fiyatlarla piyasaya girecek.

1. Jenerasyon Core Ultra dizüstüler değerli olacak

Meteor Lake Core Ultra orijinal Alchemist Xe-LPG GPU dizaynına sahip Redwood Cove P-Cores ve Crestmont E-Cores içeren hibrit bir çekirdek tasarımı kullanıyor ve ayrıyeten yapay zekaya mahsus misyonları yerine getirmekten sorumlu olacak bir NPU (Nöral Süreç Birimi) içeriyor. Dünkü duyuru sırasında Intel CEO’su Pat Gelsinger, yeni kuşak CPU’ların sırf yapay zeka tarafına değinse de yeni seri hakkındaki detaylı bilgilere çabucak alttaki ilişkiden ulaşabilirsiniz.

Öte yandan sunum, Intel’in Meteor Lake dizüstü bilgisayarlar için ana satış noktasının yapay zeka etrafında şekilleneceğini açıkça gösterdi. Aktiflik sırasında gösterilen tek Meteor Lake dizüstü bilgisayar bir Intel referans tasarımı ve bir ACER dizaynıydı. ACER, UDN’nin raporunda da belirtildiği üzere Meteor Lake CPU’ları piyasaya süren birinci OEM’lerden biri olma yolunda ilerliyor. Asıl lansman 14 Aralık’ta gerçekleşecek olsa da birinci eserlerin piyasaya girmesi 2024’ün başlarına sarkabilir. Piyasa iddialarına nazaran, büyük marka üreticilerinin AI dizüstü bilgisayarları 2024 yılında piyasaya sürülecek.

Belirtilenlere nazaran Core Ultra işlemcili dizüstü bilgisayarlar 1.500 dolar üzere epey yüksek fiyatlara sahip olacak. 1.000 dolar altında ise muhtemelen Raptor Lake Refresh ünitelerini göreceğiz. Intel Meteor Lake CPU’ları birtakım son teknolojilere dayanıyor olsa da fiyat konusunda rakibinin çok üstünde yer alması istenilen başarıyı sağlamayabilir. Zira Ryzen AI teknolojisine sahip AMD Ryzen 7000 dizüstü bilgisayarlar halihazırda 1.000 dolar altında bulunabiliyor.

İçerik
Bataryalarda devrim: Çin, daha önce hiç görülmemiş bir cevher keşfetti

Çinli bilim insanları, üstün iletken özellikleri nedeniyle ilgi gören az bir toprak elementi içeren ve1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
OnePlus 12’nin tasarımı sızdı: İşte görüntüler

OnePlus'ın yeni amiral gemisi telefonu OnePlus 12 için heyecanlı bekleyiş başladı. Hatırlayacak olursak halihazırda mevcut olan OnePlus 11,1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Apple Watch Ultra 2 tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatı

Geçtiğimiz yıl Apple, Apple Watch'un sağlam ve premium bir versiyonu olan Apple Watch Ultra'yı tanıtarak1

5 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.